Doğum Sonrası Kilo Verme İçin Diyet Önerileri

0 56

Hamilelik sonrası alınan kiloları vermek ve sağlıklı biçimde vücudumuzun şekil kazanabilmesi için hiçbir gıdada aşırıya kaçmamalıyız. Beraberinde ise fiziksel aktivite yapıp sağlıklı beslenmeliyiz.

Doğum Sonrası Kilo Verme İçin Diyet Önerileri
Doğum Sonrası Kilo vermek için öneri olarak düzenli kahvaltıyı yaşamımıza sokmalıyız.

Doğum Sonrası Kilo Verme

Doğum Sonrası Kilo vermek için öneri olarak düzenli kahvaltıyı yaşamımıza sokmalıyız. Tatlı zaafımızı giderecek gıdaları tercih etmeliyiz. Protein ağırlıklı gıdalar ile beslenmeliyiz. Diyetimiz de kuruyemişlere de yer vermeliyiz. Çünkü kilo verirken anne sütü azalması göze alınamaz. Bu durum göz önüne alınarak bir beslenme diyeti uygulanmalıdır.

Doğum Sonrası Kilo Verme İçin Diyet Önerileri
Kilo vermemiz için kahvaltı günün en önemli öğünlerinden biridir.

Kilo Vermek İçin Kahvaltı Atlanmamalı

Kilo vermemiz için kahvaltı günün en önemli öğünlerinden biridir. Kahvaltı da yediğimiz besin maddeleri sayesinde metabolizmamız gün boyunca daha iyi çalışır. Bu sayede daha fazla kalori yakarız. Buda hem zihinsel hem de fiziksel olarak daha iyi performans sağlamamıza sebep olur.

Doğum Sonrası Kilo Verme İçin Diyet Önerileri
Tatlı zaafını gidermek için tarçın, havuç ve yulafı deneyebiliriz.

Doğum Sonrası Kilo Verme İçin Tek Yönlü Beslenme Yapılmamalı

Tek bir gıda grubundan oluşan gıda işe yaramaz. Kilo vermeye başlamak önemli ama tek yönlü beslenmeden anne ve bebek sağlığı açısından da kaçınmak gerek. Kahvaltıyı atladığımız zaman kendimizi enerjik hissetmeyiz yorgun ve uykusuz hissetmemize neden olur. Kendimizi daha aç hissederiz kan şekerimiz düşer duygusal olarak dengesizleşiriz. Bağışıklık sistemiz de yavaşlamalar gerçekleşir, beraberin de ise sindirim sorunları kabızlık sorunları yaşamamıza neden olur. Düzenli olarak kahvaltı yapmalıyız. Tatlı zaafını gidermek için tarçın, havuç ve yulafı deneyebiliriz.

Doğum Sonrası Kilo Verme İçin Diyet Önerileri
Tatlı zaafımızı kontrol edemeyip çok fazla şeker tükettiğimiz durumlar da kuruyemişleri beslenmemize eklemeliyiz.

Doğum Sonrası Kilo Verme İçin Yulaf

Yulaf besleyici bir gıdadır. Diyetimiz de yer vermeliyiz. Kahvaltı da veya atıştırmalık olarak yulaf yememiz bize enerji verecektir. Aynı zamanda tatlı zaafımıza da dindirecektir. Kuruyemişlerden ceviz, badem ve her türlü kabuklu yemişler besinsel lif ve protein sağlar. Fakat kuruyemişi ölçülü bir şekilde tüketmeliyiz. Çünkü aşırı şekilde tükettiğimiz de kilo vermek yerine almamıza sebep olabilir.   Kuruyemiş tatlı zaafımızı bastırmamız için iyi bir yöntemdir. Ayrıca kabızlığı engelleyip kolesterolü düşürerek kilo vermemize yardımcı olur. Tatlı zaafımızı kontrol edemeyip çok fazla şeker tükettiğimiz durumlar da kuruyemişleri beslenmemize eklemeliyiz.

Doğum Sonrası Kilo Verme İçin Diyet Önerileri
Bir de doymuş yağları azaltıp sağlıklı yağları tüketmeliyiz. Yani bitkisel yağlar: Zeytin, susam , keten, fındık, badem ve fıstık .

Vücut Şekillendirme Ve Kilo Vermek İçin Ne Yenmeli

Vücut şeklimizi istediğimiz görünüme getirebilmek ve kas sağlımız için protein çok önemlidir. Protein kilo vermemiz için katkı sağlar. Protein kırmızı et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri ve baklagillerde bulunur.

Kırmızı et: Emzirme döneminde protein alımı çok önemlidir. Kırmızı ette de protein bol miktar da bulunur. Fakat kalp ve damar sağlığı sorunları attığından ölçülü miktar da tüketmeliyiz.

Balık:  Balığın için de bol miktar da protein bulunur.

Yumurta: Emziren anne diyeti için vazgeçilmez besinlerinden biri de yumurtadır. En çok protein yumurtanın beyazında vardır. Sarısında ise yağ bulunur.

Süt ve süt ürünleri: Doğumdan sonra süt tüketimi oldukça önemlidir. Süt ürünlerinde de fazla miktar da protein vardır. Sütü bal ile karıştırarak günde bir bardak süt tüketmenizi ara öğünlerde önerebiliriz.

Baklagiller: Fazla miktar da protein kaynağı olup sağlımız için önemli bir besin maddesidir. Esmer pirinçle birlikte tüketilirse daha fazla protein almamıza neden olacaktır.

Bir de doymuş yağları azaltıp sağlıklı yağları tüketmeliyiz. Yani bitkisel yağlar: Zeytin, susam , keten, fındık, badem ve fıstık .

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Şeker Yüklemesi Doğru mudur?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.