Doğum Sonrası Kilo Verme Yolları Nelerdir?

Doğum sonrası kilo verme her annenin hayalidir. Doğum kiloları birçok annenin psikolojisini bozan bir durumdur. Lohusanın vermiş olduğu psikoloji ile de birleşince anneler kendilerini fazla kilolarından dolayı kötü hissedebilmektedirler.

YouTube video

Dünyanın en kutsal en zor görevlerinden biri olan annelik hem fiziksel hem de ruhsal olarak kadınları etkileyen önemli bir süreçtir. Hamilelikte her kadının aldığı kilo miktarı farklıdır. Hamilelik döneminde ideal kilo alma miktarı 9-12 kilo olmalıdır. Ancak gebelik öncesi çok zayıf kadınlar yaklaşık 16-17 kilo, kilolu kadınlar ise 10-11 kilo almaları önerilir. Ayrıca ikiz, üçüz gibi çoklu gebelik durumu bulunuyorsa alınan kilo miktarı 20’yi bulabilir.

kolay-diyet-listesi-dogum-sonrasi-kilo-verme-yollari-nelerdir

Gebeliğin 7. Ayına kadar ayda birer kilo 7. ayından sonra ikişer kilo alınır. Doğum gerçekleştikten hemen sonra alınan kiloların çoğu verilmiş olsa da eski kilonuza dönmek için diyet yapmanız gerekir. Doğum sonrasında hem bebeğinizi emzireceğinizden hem de kendi vücudunuzu toparlamanız gerekeceğinden vitamin değeri yüksek besinler tüketmeniz gerekir.

Doğum Sonrası Kilo Verme Teknikleri

kolay-diyet-listesi-dogum-sonrasi-kilo-verme-yollari-nelerdir

Doğum sonrası kilo verme teknikleri bulunmaktadır. Bu teknikler uygulanarwak kısa süre içerisinde eski forma kavuşmak mümkün olacaktır. Tekniklerden en etkili olanları şu şekilde sıralanabilir;

1 – Vitamin Eksikliğine Dikkat Edilmeli

kolay-diyet-listesi-dogum-sonrasi-kilo-verme-yollari-nelerdir

Bebeğinizin zihinsel ve fiziksel gelişimi için gerekli olan en temel vitamin demir ve B12 vitaminidir. Gebelik döneminde kadınlarda sıkça rastlanan anemi( kansızlık) mevcutsa doktorunuz size vitamin takviyesi almanızı önerecektir. Bu durum doğum sonrasında da devam etmelidir. Ayrıca anne sütünün artması için bol bol kalsiyum tüketilmelidir. Bu dönemde vitamin değerleri yüksek besinler tüketerek yavaş bir şekilde zayıflanmalıdır. Hızlı kilo vereceğiniz ağır diyetler uygulamak sağlığınız açısından tehlikeli olabilir. Bu nedenle doğum sonrası kilo verme için öğünlerinize demir, B12, çinko ve kalsiyum içeren kırmızı et, beyaz et, süt, yumurta ve balık tüketilmelidir.

2 – Kompleks Karbonhidratları Seçin

kolay-diyet-listesi-dogum-sonrasi-kilo-verme-yollari-nelerdir

Emzirme döneminde vücudunuzun daha fazla enerji ihtiyacı olacaktır. Beyaz şeker gibi zararlı basit karbonhidratlar tüketmek kan şekerinizin hızla yükselmesine neden olacaktır. Hem kilo almanıza hem de anne sütünün vitamin değerinin azalmasına neden olan şeker tüketilmemelidir. Yerine kompleks karbonhidratlar adı verilen tam buğday ekmeği, patates, pilav ve makarna gibi kan şekerini daha yavaş yükselten besinler tercih edilmelidir.

3 – Anne Sütünü Arttıran Besinleri Diyetinize Ekleyin

kolay-diyet-listesi-dogum-sonrasi-kilo-verme-yollari-nelerdir

Bebeğiniz için en gerekli olan anne sütünü arttıran aynı zamanda kalorisi düşük besinleri tüketmek faydalıdır. Süt üretiminde etkili olan prolaktin ve oksitosin gibi hormonların düzenli çalışmasını sağlayan yulaf ezmesini kahvaltılarda tüketebilirsiniz. Anne sütünün miktarı kadar kalitesi de önemlidir. Lif, potasyum ve kalsiyum bakımından zengin olan havuç, kuru kayısı, incir, kuru üzüm, hurma gibi besinleri ara öğünlerde tüketerek hem besin değerlerini alabilir hem de uzun süre tok kalabilirsiniz. Öğle ya da akşam yemeklerinizde Omega 3 bakımından zengin somon balığı, yanında dere otu, maydanoz, tere otu, roka, kuzu kulağı, marul gibi yeşilliklerden oluşan bol limonlu bir salata tüketebilirsiniz.

Doğum Sonrası Kilo Verme Egzersizleri

YouTube video

Doğum sonrası kilo verme egzersizleri sayesinde kısa süre içerisinde fazla kilolarınızdan kurtulduğunuzu fark edeceksiniz. Düzenli bir şekilde bu egzersizleri yaparsanız gevşeyen kaslarınız da daha güçlü hale gelecektir. Birazdan bahsedeceğimiz egzersizleri 8 kez tekrarlamanız gerekmektedir. Isınma evresinden sonra ilerleyen günlerde 12’ye kadar çıkartabilirsiniz. Bahsedilen egzersizler ise şu şekildedir;

kolay-diyet-listesi-dogum-sonrasi-kilo-verme-yollari-nelerdir

  • sırtüstü olacak şekilde yere uzanın ve ayaklarınızı kalçanızın hizasına getirin. Daha sonra kalçanız üzerinde sağa ve sola dönerek hareket edin. Bu sayede bel bölgenizde bulunan fazla kilolarınızdan kurtulmuş olacaksınız.
  • Sırtüstü olacak şekilde yere uzandıktan sonra kollarınızı iki yana doğru açın. Sonrasında kollarınızı çapraz bir şekilde üste getirip derin soluk vermelisiniz. Kollarınızı indirme işlemi sırasında ise derin bir şekilde soluk almanız gerekmektedir. Nefesinizi alıp verirken ağır ve kontrollü olmanız çok mühimdir. Bu sayede kan dolaşımınız daha hızlı hale gelecektir.

kolay-diyet-listesi-dogum-sonrasi-kilo-verme-yollari-nelerdir

  • Sırtüstü olacak şekilde yere yattıktan sonra dizlerinizi kırmanız gerekecektir. Ayaklarınızı da birleştirdikten sonra başınızı kaldırın. Belinizden itibaren de vücudunuzun öne doğru eğik olması gerekecektir.  Elelriniz vasıtası ile dizlerinize dokunun. bu sırada da kollarınız içe doğru çekik bir şekilde olmalıdır.

Doğumdan Sonra Nasıl Kilo Verdiniz

kolay-diyet-listesi-dogum-sonrasi-kilo-verme-yollari-nelerdir

Doğumdan sonra nasıl kilo verdiniz sorusu birçok doğum yapan ünlüye yöneltilen bir sorudur. Bazı teknikler uygulandığı takdirde aslında bu çok da zor olamayacaktır. Bebeğin anne sütü ile beslendiğini de göz ardı etmeden bir beslenme programı uygulamak şarttır. Doğum sonrası dönemde ayda 2-3 kilo vermek normaldir. Tatlı, tuzlu ve hamur işlerini azaltmak, hazır gıdalar tüketmemek, asitli şekerli içecekler yerine bol su içmek, rezene, ada çayı gibi bitki çayları tüketmek ve düzenli olarak yürüyüş yapmanız kilo verebilmenizi kolaylaştıracaktır. Dilerseniz doğum sonrası kilo verme için diyet önerileri adlı yazımızıda göz atabilirsiniz.

Yoruma kapalı.