Dondurma Kaç Kalori?

Yaz aylarının en çok tüketilen yiyeceği olan dondurma serinletici özelliğinin yanında doğru yapıldığında ve tüketildiğinde hafif bir tatlı olarak kilo aldırmaz. Diyet yapan kişilerin çoğu tatlı olarak diyet listesine dondurma ekler. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir konu vardır. Dondurma hangi ürünlerden yapılıyor ve içerisinde neler bulunduruyor? Bu sorunun cevabı alacağınız kalori miktarı açısından önemlidir. İlk olarak tüketeceğiniz dondurmanın yapıldığı sütün yağsız bir sütten yapılmış olması gerekir. Çünkü eğer dondurma yağlı sütten yapılmış ise içerdiği kalori miktarı yaklaşık olarak iki katına çıkacaktır.

Dondurma çeşitlerine göre kalori miktarı da değişmektedir. İlk olarak sade dondurmanın 100 gramında yaklaşık olarak 150 kalori bulunmaktadır. 100 gram dondurmanın miktarı bir külah dondurmada bulunan iki toptan oluşur. Bilindiği gibi dondurma meyveli, çikolatalı, vanilyalı gibi çeşitlerden oluşur. Meyveli dondurmaların 100 gramında yaklaşık olarak 200 kalori bulunur. Vanilyalı dondurma en çok tercih edilen dondurma çeşitlerinden biridir. Vanilyalı dondurmada 100 gramlık miktarda 200-250 kalori bulunur. Daha ağır bir dondurma çeşidi olan karamelli dondurmada ise kalori miktarı daha fazladır. Karamel yapısı açısından fazla kalori bulundurur. 100 gramlık karamelli dondurmada yaklaşık 300 kalori bulunmaktadır. Diğer bir sevilen dondurma çeşidi çikolatalı dondurmada ise 250 kalori bulunur.

Dondurma tüketenlerin bilmesi gereken bir diğer konu seçimlerini light dondurmadan yana kullanmaları gerektiğidir. Diyette olan kişiler için çoğu ürünün light hali bulunur. Light ürünler daha az kaloriye sahiptir. Diyet döneminde yenilen tatlılara dikkat etmek gerekir. Haftada bir yada iki kez tatlı yenmesi gerekir. Bu durumda light dondurma tüketebilirsiniz. Normal dondurma tükettiğinizde ise aldığınız kalori miktarı artacaktır. Bu yüzden fazladan hareket edip aldığınız kaloriyi vermeniz gerekir. Sanıldığının aksine kalori yakma, kalori almaktan daha zordur. Bir oturuşta yediğiniz fast food ürünlerinden aldığınız kaloriyi yakmak için kilometrelerce yürümeniz gerekir.

Diyet döneminde tüketilen dondurmayı az kalori ile evde yapmak isterseniz mevsim meyvelerini kullanın. Robotta istediğiniz meyveleri ve diyet gevreği parçalayıp dondurma haline getirebilirsiniz. Bu yaptığınız ev yapımı dondurmanın kalorisi çok daha az olacaktır. Dondurma çok fazla çeşitte olduğu için çeşit arttıkça kalori miktarı da artmaktadır. Örneğin hem çikolatalı hem de meyveli bir dondurmanın kalorisi 300 kalori kadardır. Buda kilo vermek isteyenler için ciddi bir orandır. İçerisinde kurabiye, bisküvi, karamel, beyaz çikolata barındıran dondurma çeşitlerinden diyet döneminde kesinlikle uzak durmanız gerekir. Kilo verme döneminde uzmanlar mevsim meyveleri ile yapılmış ve light dondurma çeşitlerini tüketmenizi öneriyor. Ayrıca dondurmanın tok karnına yenmemesi gerekir. Bu vücutta direk kilo alımı yapar. Diyet döneminde tatlı izinlerini ara öğünlerde kullanmanız gerekir.

Vanilyalı Dondurma Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori: 207
Toplam yağ: 11 g
Kolesterol: 44 mg
Sodyum: 80 mg
Potasyum: 199 mg
Karbonhidrat: 24 g
Diyet lifi: 0,7 g
Şeker: 21 g
Protein: 3,5 g

Yoruma kapalı.