Dukan Diyeti Nedir?Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Nedir? Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti, son zamanlarda fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin en çok araştırdığı ve uyguladığı diyet çeşitlerinden bir tanesidir. Havalarında ısınması ile birlikte birçoğumuz zayıflamanın yollarını ararız. Fakat diyet listelerinden beklentimiz bizi zayıflatması ile sınırlı değildir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve verilen kiloları da geri almamamız gerekmektedir.

Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Dukan diyetini düzenli bir şekilde uyguladığınız zaman hem kısa bir süre içerisinde kilo verirsiniz hem de diyet esnasında açlık hissi ile karşılaşmazsınız. Fakat yine de dukan diyetinin ne gibi sonuçlar doğuracağı uygulayan kişiden kişiye göre farklılık da gösterebilmektedir. Bazılarında çabucak etkisini gösterirken bazılarında ise etki göstermesi biraz zaman alabilir. Çünkü her insanın bünyesi ve metabolizmasının işleyişi değişiklik gösterebilmektedir.

Dukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti Nedir?

Bu diyeti ilk duyanlar ilk olarak Dukan diyeti nedir?” sorusunun cevabını araştırmaktadır. Protein tüketimine ağırlık veren ve hızlı kilo verdiren bu diyet, Dr. Pierre Dukan’a ait olması sebebi ile bu ismi almıştır. saf protein diyeti olarak karşımıza çıkan dukan diyet listesi istediğiniz kadar kilo vermek için oldukça isabetli bir seçim olacaktır. Diyeti oluşturmasını et olmadan yaşayamayacağını söyleyen obezite sorunu yaşayan bir hastasına borçludur. Daha sonra kilo vermek isteyen birçok hastasına uygulayarak olumlu dönüşler alan Pierre Dukan diyetin kitabını yazarak yayınlamaya karar vermiştir. Kitap en çok satan diyet kitapları arasında yer almaktadır.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti nasıl yapılır?” sorusu da konu ile ilgili en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Diyeti uygulamaya başlamadan önce gerçek ağırlık olarak belirtilen yaş, boy gibi faktörleri gözeterek kilo hesaplaması yapılmaktadır. Diyetin her aşamasında ne kadar kalmanız gerektiği ne kadar kilo kaybı yaşamanız gerektiğine bağlı olarak değişmektedir. Diyet dört aşama ya da evre diye isimlendirebileceğimiz süreçlerden ibarettir.

Dukan Diyeti Atak Aşaması

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Atak aşaması içerisinde yağsız olmak şartı ile dilediğiniz kadar protein tüketebilirsiniz. Her gün yaklaşık bir buçuk yemek kaşığı yulaf kepeği tüketmelisiniz. atak evresi içinde kalma süreniz sizin vermek istediğiniz kiloya göre değişiklik göstermektedir. Kilo fazlanızın 5 kilodan daha az olduğunu düşünüyorsanız aşama bir gün sürmelidir. 5 kilo vermeniz gerektiğini düşünüyorsanız 3 gün boyunca atak aşamasında kalmanız gerekmektedir. gün boyunca atak olması ilk etapta normaldir. Kilo verme hedefinizi 5-10 kilo arasında belirlediyseniz de aşamanın 5 gün sürmesi gerekmektedir. Atak aşamasının amacı metabolizmaya şok etkisi vererek daha hızlı çalışmasını sağlamaktır. Dukan diyeti için bu aşama alışma süreci niteliğindedir. Vücudunuza uygulayacağınız bir diyet uygulayacağınız için metabolizmanızın diyet listesi eşliğinde hızlanmasını sağlayacaksınız.

Dukan Diyeti Seyir Aşaması

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

 Seyir aşaması içerisinde hem protein diyeti hem sebze diyeti yapılır. Hedeflediğiniz kiloya yaklaştıkça sebze tüketimine yoğunlaşmanız gerekmektedir. Tüketilen sebzelerin içerisinde karbonhidrat bulunmamasına özen gösterilmelidir. Seyir evresinin bir günü yağ bulunmayan ama protein bulunan besinlere ağırlık verilmelidir. Diğer gün ise o besinlere ek olarak içerisinde nişasta bulunmayan sebzeler de tüketilmelidir. Tüketebileceğiniz besinler şu şekilde sıralanabilir;

 • Domates
 • Dolmalık biber
 • Salatalık
 • Kuşkonmaz
 • Sarımsak
 • Kereviz
 • Mantar
 • Patlıcan
 • Taze Fasulye
 • Havuç
 • Soğan
 • Pırasa
 • Kabak
 • Günde iki yemek kaşığı yulaf kepeği yemeyi alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor.

Bu saymış olduğumuz besinler saf protein listesi olarak karşımıza çıkar.Bunlar dışında kalan sebze ve meyvelerin tüketilmesi kesinlikle yasaktır. Yemek ya da salata yaparken de yalnızca bir çay kaşığı yağ kullanmalısınız. Bunun haricinde diyetten verim almak için yağ tüketimini hayatımızdan tamamen çıkarmamamız gerekmektedir. Dukan diyeti uygulanırken yağ kullanımını tamamen hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir.

Dukan Diyeti Güçlendirme Aşaması

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Güçlendirme Aşaması içerisinde de diğer aşamalardaki gibi yağsız olmak kaydı ile dilediğiniz kadar protein ve belirtilen sebzelerin tüketilmesi yasak değildir.  Buna ek olarak diğer süreçlerde yasak olan bazı besinlerde tüketilebilmektedir.  güçlendirme evresi içinde tüketilecek besinler şu şekildedir;

 • Haftada bir ya da 2 defa kuzu eti
 • Her gün 2 ince dilim tam buğday ekmeği tüketilebilir.
 • Haftada en fazla iki porsiyon olacak şekilde nişasta içeren besinler tüketilebilir.
 • Her bir porsiyon olmak üzere meyve tüketilmesi mümkündür.
 • Her gün ince bir dilim peynir
 • Her haftanın iki günü kendinize kutlama öğünü ilan edebilirsiniz. 2 kez kutlama öğünü içerisinde yağsız süt ile yapılmış tatlı tüketmeniz mümkündür.
 • Güçlendirme aşaması içerisinde de her gün yulaf kepeği tüketmeye devam etmelisiniz. Her gün iki buçuk kaşığı yulaf kepeği alınmalıdır.

Dukan diyeti uygulanırken verim alınmak isteniyorsa bu evredeki kurallara dikkat edilmelidir. Bu aşamanın süresi diyet süresince kaç kilo verdiğine bağlı olarak değişmektedir. Kilo başına 5 gün bu evre içerisinde kalmak tavsiye edilmektedir. Örneğin, 10 kilo verdiyseniz 50 gün kalmanız gerekmektedir.

Dukan Diyeti Dengeleme Aşaması

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dengeleme aşaması için güçlendirme aşamasının kuralları geçerlidir. Fakat kilo alımı yaşamadığınızı görürseniz bu kuralları biraz esnetebilmeniz mümkündür. Bu aşamanın herhangi bir süresi yoktur. Yiyeceklerin hiçbiri tam anlamı ile yasaklanmamak ile beraber dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.  Bu hususlar;

 • Asansör kullanmamaya özen gösterin. Olabildiğince merdivenleri tercih etmeye çalışın.
 • Yulaf kepeği tüketimine devam edin.
 • Haftada yalnızca bir gün sadece protein içeren besinler tüketmeye dikkat edin.

Her diyet uygulamasında olduğu gibi Dukan diyeti uygulanırken de bol bol su tüketilmelidir. Daha önce belirttiğimiz gibi herkesin vücut yapısı farklı olduğundan herkes de aynı etkiyi göstermemesi gayet doğaldır.

Fakat belirtilen kurallara uyduğunuz takdirde sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkündür. Dukan diyeti listesi yanına günlük egzersizlerinizi de mutlaka eklemelisiniz. Bu konuda dikkat edilmesi gereken husus, ciddi hastalığı olan kişilerin ya da kronik hastaların mutlaka doktor kontrolünde bu diyeti uygulaması gereklidir.

Yoruma kapalı.