Dünya Arı Günü Kutlu Olsun

Arıların dünya üzerindeki önemi

Dün Arı Günü arıların öneminin en güzel ortaya konulduğu gündür. İnsanların geleceğinin arılar sayesinde devam ettiğine inanılır.. Arı soyu yok olursa orantılı olarak insan sayısı da azalıp yok olacağına inanılır.

kolay-diyet-listesi-dünya-arı-günü-kutlu-olsun

Dünya Arı Günü nedir? Günümüzde doğu illerinde ve Karadeniz illerinde çok kaliteli ballar üretilmektedir. Özellikle Ordu ilinde üretilen balların değeri altın kadar yüksektir. İçindeki bal özü miktarının fazla olmasıyla bu fiyata sahip olmasını sağlıyor. Fakat iki kaşıktan fazlası kesinlikle tavsiye edilmiyor. Çünkü besin değeri çok yüksek iç organlarımıza dokunabilir. Şifa kaynağı bal ve arılar ile ilgili bilgi sahibi olunması önemlidir.

Dünya Arıcılar Günü

kolay-diyet-listesi-dünya-arı-günü-kutlu-olsun

Dünya Arı Günü Tema Vakfı tarafından 20 Mayıs günü her yıl kutlanır. Bilincinde olan her vatandaşın katılımı rica edilir. Arı hakkında çeşitli bilgilerin ve gelecek için nasıl faydaları olacağından bahsedilir. Ayrıca sağlık alanında hem ilaç yapımında kullanılıyor olması bal miktarının kaliteli olmasına vurgu yapılır.

kolay-diyet-listesi-dünya-arı-günü-kutlu-olsunSofralarda bal tüketimin artması için bilgiler verilir. Hatta bunla ilgili çeşitli sloganlar atılır. Bunlardan bir tanesi ‘’Topraksız Devlet Arısız Millet Olmaz’’ şeklindedir. Dünya Arı Günü tüm insanların ortak mirasıdır. Her zaman sahip çıkılmalı ve herkesin arılara karşı iyi yaklaşımı olmalıdır.

20 Mayıs Dünya Arı Günü

kolay-diyet-listesi-dünya-arı-günü-kutlu-olsun

20 Mayıs geldiğinde her yerin sarı ve siyah tonlarına büründüğü kutlamalar yapılır. Dünya Arı Günü Tema Vakfı tarafından önemle kutlanır ve insanların bilinçlenmesi için bilgiler verir. Özellikle bu işe yatkın olan ilgisi olan herkese çeşitli yardımlar verilir.

kolay-diyet-listesi-dünya-arı-günü-kutlu-olsun

Arının sadece balı kullanılmaz. Polenleri de kullanılır ve arının balından daha fazla değerlidir. Özellikle sağlık açısından ömür uzattığı bile bilinir. Yapılan araştırmalara göre gelecekte sağlık problemleri ile karşılaşmamak için kesinlikle arı poleni tüketilmelidir. Dünya Arı Günü önemli bir gün olup mutlaka önemsenmeli ve çevremizdeki bilinçlendirmeliyiz.

Arı Günü Oyunu

kolay-diyet-listesi-dünya-arı-günü-kutlu-olsun

Dünya Arı Günü oyunu için Google tarafından özel olarak bir logo tasarlanmıştır. Logoya tıklayınca hem arılar hakkında bilgiler karşımıza geliyor hem de kısa bir oyun çıkıyor. Oyun içinde arıları çiçeklere ulaştırmak ve bal toplamak amaçlanmıştır.

YouTube video

Özellikle çocuklara arı sevgisi aşılamak için kullanılabilir. Çocukların arılar hakkında bilgi sahibi olmasını sağlarız. Sıkılmadan bilgilere ulaşırken eğlenceli bu oyunu oynamış olurlar. Dünya Arı Günü bu gibi çalışmalar sayesinde herkesin daha fazla arılara ilgi duymasını sağlayacaktır.

Dünya Arı Günü Sloganları

kolay-diyet-listesi-dünya-arı-günü-kutlu-olsun

Arı günü geldiğinde olmazsa olmazlardan sloganlar ortaya çıkar. İzin verilen her yere asılır ve insanların bilinçlenmesi ve ilgi duyması sağlanır. Sloganlar sayesinde akıllarda kalan arılar uzun bir süre merak edilerek araştırılır.

kolay-diyet-listesi-dünya-arı-günü-kutlu-olsun

Dünya Arı Günü mesajları konusunda mutlaka sloganlardan yararlanılmalıdır. Hem eğlendiren hem düşündüren sloganlar daha dikkat çekici ve yararlıdır.

Güzel sloganlardan bazılarına birlikte bakalım:

  • Arı, bal alacağı çiçeği çok iyi bilir.
  • Arı bal alacak çiçeği bilir.
  • Arı kovanına çomak sokulmaz.
  • Arı söğüdü, akıllı öğüdü sever.
  • Arı gibi çalış, aslan gibi ye
  • Arı gibi eri olanın dağ kadar yeri olur.
  • Arı iyi olursa balı Bağdat’tan getirir.
  • Arı, bey olan kovanda toplanır.
  • Arının belasını çekmeyen balını yiyemez.

Dünya Arı Günü hakkında güzel sözlerin ve sloganların olduğu listeye bakılarak başka sözler de bulunabilir.

Kovan Sayısı ve Bal Üretimi Arttı

kolay-diyet-listesi-dünya-arı-günü-kutlu-olsun

Türkiye’de 2000 yılında sonra kovan sayısı ve bal üretiminde artış görüldüğünü kaydeden Özdemir, “Arıcılar Birlikleri, Tarım ve Orman Bakanlığı ve bazı Yerel Yönetimler tarafından da sektör desteklenmektedir. Ancak yüksek üretim potansiyeline karşın dünya piyasasında hedeflenen noktaya henüz gelinmemiştir” ifadelerine yer verdi.

Dünya Arı Günü İle Arıların Geleceği

kolay-diyet-listesi-dünya-arı-günü-kutlu-olsun

“Gerek arılar sayesinde dünyanın geleceğini sürdürebilmesi, gerekse arıların geleceği için sürdürülebilir dünyanın hedeflenmesi gerektiği unutulmamalıdır” diyen Özdemir, açıklamalarına şöyle devam etti: “Özellikle tarımsal faaliyetlerde bilinçsizce ya da ekonomik kaygılarla kullanılan kimyasalların, coğrafik yapıya ciddi müdahalelere neden olan tüm tesislerin ve yapıların uygulanması sırasında arı popülasyonunun da dikkate alınması gerekmektedir.

kolay-diyet-listesi-dünya-arı-günü-kutlu-olsun

Dünya Arı Günü doğanın korunmasının yanında, mevcut üreticilerin desteklenmesi ve yeni üreticilerin de üretime dahil olması için teşvik edilmesi, arıcılık sektörünün cazip hale getirilmesi de ülkemiz ekonomisi açısından da ayrıca önemlidir. Arıcılık sektörünün varlığının bizlere doğanın bir lütuf olduğunu unutmadan faaliyet gösteren tüm üreticilerimizin ve bu sektörde görev yapan meslektaşlarımızın Dünya Arı Gününü kutluyoruz.”

kolay-diyet-listesi-dünya-arı-günü-kutlu-olsun

Bal ve arılarla dolu yazımızdan sonra arı sokmasına ne iyi gelir yazısına bakmak isterseniz linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Yoruma kapalı.