Düşük Kalorili Diyetlerin Zararları Nelerdir?

7 Farklı Düşük Kalorili Diyetlerin Zararları!

Düşük kalorili diyetlerin zararları nelerdir? Şüphesiz birçok insan hızlı ve sağlıklı kilo vermek ister fakat bu her zaman mümkün olmaz. Uzmanlar, 1000 kaloriden az bir kalori alımının uzun vadede kas kaybına, mental ve fiziksel rahatsızlıklara sebebiyet verdiğini söylüyor. Yetersiz kalori alımı sonucunda sık görülen olumsuz etkileri sizler için derledik.

YouTube video

Düşük Kalorili Diyetlerin Zararları Listesi

Uygulayacağınız düşük kalorili diyetlerin zararları kişiden kişiye değişse de ortak belirtilere sebebiyet vermektedir. Sizler de bir diyeti çok hızlı kilo vermek adına uyguluyorsanız aşağıdaki belirtileri gösterebilirsiniz. Bu durum diyetinizin sağlıklı olmadığına işaret eder.

1. Sürekli Yorgun Hissetmek

dusuk-kalorili-diyetlerin-zararlari
Düşük Kalorili Diyetlerin Zararları Nelerdir?

Kalorisi düşük bir diyet uygulamak kaçınılmaz olarak yorgun hissetmenize sebep olur çünkü vücudun ihtiyacı genel olarak birçok insan için 1000 kalorinin de üstündedir. Bunun üstüne bir de egzersiz yapıyorsanız bu daha fazla kalori tüketmeniz gerektiği anlamına geliyor. Ayrıca 1000 kalorinin altında beslenmek metabolizmanın da yavaşlamasına sebep oluyor, dolayısıyla kilo vermek daha da zorlaşıyor.

2. Saç Dökülmesi

Sağlıklı bir insanın günde 50-100 tel arası saç kaybetmesi normal. Ancak saç kaybınız kayda değer ölçüde artmışsa, bu beslenmenizi gözden geçirmeniz gerektiği anlamına geliyor. Özellikle protein, demir ve biyotin gibi saç için elzem olan vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde alınmaması saç sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.

3. Sürekli Aç Hissetmek

Yetersiz beslenmenin en önemli belirtilerinden biri de sürekli aç hissetmek. Bu hissiyat normal kilolu ve aşırı kilolu insanlar için aynı şekilde gelişiyor. Ayrıca araştırmalar gösteriyor ki çok düşük kalorili beslenmek vücudun ürettiği stres hormonlarını arttırıyor. Stres hormonunun üretiminin artması ise vücutta gereksiz yağ depolanmasıyla sonuçlanıyor.

4. Uyku Problemleri Çekmek

dusuk-kalorili-diyetlerin-zararlari

Araştırmalara göre yetersiz kalori alımı uyku kalitesini olumsuz yönde etkiliyor, derin ve sağlıklı uyku uyumanızın önüne geçiyor ve uykuya dalmanızı geciktiriyor. Bu yüzden iyi uyumak istiyorsanız yeterli beslenmek, kesinlikle edinilmesi gereken bir özellik.

5. Gergin ve Huzursuz Hissetmek

Gergin hissetmek de yine yetersiz beslenme sonucu ortaya çıkabilecek rahatsızlıklardan biri. Özellikle stres hormonuyla olan bağlantısı düşünülünce, bunu yaşamanız kaçınılmaz hale geliyor.

6. Sürekli Üşüme Hissi

Yetersiz yemek aynı zamanda tiroid hormonunu olumsuz etkiliyor, bu sebepten ötürü de üşüme hissine sebep oluyor.

7. Düşük Kalorili Diyetlerin Zararları| Kabızlık

Daha az kalori tüketmek demek, vücudunuza giren lifin ve suyun daha az olması anlamına geliyor. Bu da kaçınılmaz olarak kabızlığa yol açıyor.

dusuk-kalorili-diyetlerin-zararlari

Sağlıklı şekilde kilo vermenin yolları bulunmaktadır. Sizler de 1 Haftada Brokoli Suyu Detoksu ile Hızlı ve Sağlıklı Zayıflayın yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

Yoruma kapalı.