Düşük Karbonhidrat Diyeti ile 1 Haftada 4 Kilo Verin

Düşük karbonhidrat diyeti zayıflamak isteyenlerin en çok tercih ettiği diyet türleri arasında yer almaktadır. Diğer adı ise low carb olarak bilinmektedir. Karbonhidrat, enerji verici maddelerin en başında yer alır ve bundan dolayı günlük hayatta tüketilebilen hazır besinlerin pek çoğunda en fazla bulunan besin maddesi karbonhidrattır.

YouTube video

Bu diyet ise vücuda fazla miktarda alınmakta olan bu besin maddesinin günlük olarak 100 gramın altında tutulması demek olan bir diyet diyebiliriz. Ayrıca standart bir insanın günlük karbonhidrat tüketim miktarı yaklaşık 150 – 250 gram kadardır.

 

Daha fazla miktarda karbonhidrat alınması, başta fazla kilolara sebep olduğu gibi daha pek çok sağlık sorununu da ortaya çıkarabilen bir durumdur. Diyabet tiplerinin görülme riskini artıran insülin direnci de yine fazla karbonhidrat alımı ile ilişkilidir. Vücuda enerji veren en önemli maddenin az tüketilmesinden dolayı ortaya çıkacak olan enerji açığı ise yağ bakımından zengin ürünler ile karşılanabilir.

Tüm diyet programlarında olduğu gibi düşük karbonhidrat diyeti de uygulanmadan önce muhakkak bir uzman ile görüşmek gerekmektedir. Bir doktora danışmadan yapılan diyetler bazı sağlık problemlerinin oluşmasına sebep olabilir. Uzman diyetisyen sizin bazı özelliklerinizi göz önünde bulundurarak size özel bir beslenme programı hazırlayacaktır.

Düşük Karbonhidrat Diyeti ile Kaç Kilo Verilir

dusuk-karbonhidrat-diyeti

Düşük karbonhidrat diyeti ile kaç kilo verilir sorusunun cevabını bizzat uygulayarak öğrenmek için ilk yapılması gereken şey, vücudunuzun günlük kalori ihtiyacını hesaplamanızdır. Bu hesaplama biraz karışık olduğundan dolayı, internet üzerindeki günlük kalori ihtiyacı hesaplama sitelerinden faydalanmanız tavsiye edilir.

 

Günlük kalori ihtiyacınızı bilmeniz, bu miktarın üzerine çıkmamanız için önemlidir. Ayrıca 100 gramı geçmeyecek kadar, istediğiniz miktarda karbonhidrat alabilirsiniz. Bunun için ise tükettiğiniz gıdaların kalori ve karbonhidrat değerlerini mutlaka bilmeniz çok önemlidir. Öğle yemeği ve akşam yemeği yerken tükettiğiniz besinlerin birbirini dengelemesine çok önem vermeniz gerekmektedir.

 

Daha sonra günlük protein ihtiyacınızın belirlenmesi gerekir. Spor yapanlarda günlük protein ihtiyacı kadınlar için kilo başına yaklaşık 1.5 gram ve erkekler için ise yaklaşık 1.7 gramdır. Örneğin 60 kilogram ağırlığında, spor yapan bir kadının günlük olarak alması gereken protein miktarı 90 gramdır. Herhangi bir spor dalı ile ilgilenmeyen kişiler ise ortalama olarak kendi vücut ağırlıklarına karşılık gelen bir miktarda protein almalıdırlar.

 

Günlük olarak vücudunuza almanız gereken yüksek karbonhidrat ve protein miktarlarını toplayıp dört ile çarparak bu besin değerlerinin kaç kaloriye eşit olduğunu bulduktan sonra ise bu değeri kendi kalori ihtiyaç değerinizden çıkarmanız gerekir. Daha sonra bu sonucu dokuza bölerek, düşük karbonhidrat diyeti sırasında enerji verici olarak tüketeceğiniz yağ maddesini ne kadar almanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

dusuk-karbonhidrat-diyeti

 

Elde ettiğiniz miktarda yağı her gün tüketmeniz oldukça önemlidir, çünkü karbonhidratın az alınması ile vücudunuz yağ yakımına da başlayacaktır. Son olarak, bu miktarlara bağlı kalarak istediğiniz gibi beslenebilirsiniz.

Düşük Karbonhidrat Diyeti Faydaları Nelerdir?

 

Parkinson ya da Alzheimer hastalığı olanlar, nörolojik sorunları olanlar, obezite ve yükse tansiyon sorunu olanlar gibi pek çok farklı durumdaki insanlara tavsiye edilmekte olan düşük karbonhidratlı diyetler aynı zamanda şu faydaları da sağlamaktadır:

dusuk-karbonhidrat-diyeti

 

 • Nöronların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • Tümörlerin küçültülmesine yardımcı olur.
 • Düşük karbonhidratlı diyetlerin kanser hücrelerinin meydana gelmesini engellendiği de araştırmalar sonucu ortaya konmuştur.
 • Yüksek tansiyon sorununa daha iyi gelir
 • Kalp ve damar hastalıklarının görülme riskini azaltır.
 • Karbonhidrat diyetinin faydaları arasında en önemlisi ise kilo vermek bu diyet ile daha kolaylaştırır.
 • İnsülin direncinin giderilmesine işe yarar.
 • Özellikle tip – 2 olmak üzere diyabet hastalığına karşı etkilidir.
 • Epilepsi tedavisine yardımcı olur.
 • Çeşitli mide sorunlarının azalmasına yardımcı olur.
 • Düşük karbonhidrat diyetinin karaciğer yağlanmasını engellediği de bilinmektedir.

Düşük Karbonhidrat Diyeti ile Zayıflayanlar

dusuk-karbonhidrat-diyeti

 

Düşük karbonhidrat diyeti ile zayıflayanlar diğer diyet türleri ile zayıflayanlar gibi sonrasında yediklerine dikkat etmelidir. Düşük karbonhidratlı diyet mide rahatsızlıklarına iyi gelmesinin yanı sıra kısa süre içerisinde istenen forma kavuşulmasını da sağlayacaktır.

 

Sonrasında ise egzersizlere ve beslenmeye yine dikkat edilmesi hem sağlık açısından hem de verilen kiloların korunması açısından oldukça önemlidir. Belirli bir beslenme programınızın olması kilo vermeye yardımcı olmasından ayrı hayatımızın her döneminde olmalıdır. Sağlıklı beslenerek daha kaliteli ve uzun bir ömür sürebiliriz.

Yazımızı beğendiyseniz ketojenik diyet konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yoruma kapalı.