Düzenli Beslenme ve Kilo Kontrolü

Düzenli Beslenme ve Kilo Kontrolü Nasıl Yapılır?

Düzenli beslenme ve kilo kontrolü nasıl yapılır hiç düşündünüz mü? Neden kilo alıyorsunuz? Bu sorularınızın pek çok cevabı var. Kontrolsüz kilo artışının sebebi sadece iştahımızın açık olması değil elbette. Özellikle kış aylarının içinde olduğumuz şu günlerde hareketsiz kalmak, soğuk havalar nedeniyle kapalı alanlarda abur cubur tüketiminin artması etkendir. Kan değerlerimizin kontrol edilmemesi, doğru bilinen yanlışlar ve midemizi kapasitesinin üzerinde zorlamamız daha çabuk kilo almamızı kolaylaştırıyor ne yazık ki.

Düzenli Beslenme ve Kilo Kontrolü

Elinize bir poşet alarak gün içinde tükettiklerinizi öğün öğün bu poşetin içine doldurun. Günün sonunda siz de gözlerinize inanamayacaksınız. Çünkü sağlıklı bir insanın midesi normal bir insanın yumruğu büyüklüğündedir. Gün içinde aşırı gıda tüketimi bu organın kapasitesini zorlayarak zaten esnek olan yapısının genişlemesine, gün geçtikçe büyümesine buna bağlı olarak aslında hiç de ihtiyaç olmayan açlık hissinin ortaya çıkmasına neden olur. Sırf yeme içme alışkanlığı değiştirilip, düzene konulduğunda bile çok şey başarabilirsiniz.

Düzenli Beslenme İle Kolay Kilo vermek

 

Düzenli Beslenme İle Kolay Kilo vermek
1. Öncelikle bu konuda bir diyetisyenden yardım almanız gerektiğini unutmayın. Kulaktan dolma bilgiler sizi bir yere kadar götürür ve kalıcı sonuçlar vermez.
2. Kalıp yargılarınızı kırın. Örneğin diyetisyene gitsem ne olacak, sonra yine kilo alırım, ya da ben diyeti uygulayamam gibi. Bunların hepsi kararlılığınızın önüne çekilmiş bir settir.
3. Hayatınızın sizin için ne kadar önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sağlıklı beslenme alışkanlığı sadece fit bir görünüme kavuşmanızı sağlamaz aynı zamanda yaşam boyu sıhhatli ve zinde kalmanızı da sağlar.

Düzenli Beslenme İle Kolay Kilo vermek
4. İnsanların pek çoğu diyetlerin yaşam boyu süreceğini düşünür. Ancak bu da çok tehlikeli bir kalıp yargıdır. İnsanoğlu yaratılışı gereği kendi bünyesine uygun bir beslenmenin haricine zaten ihtiyaç duymaz. Aslında doğru diyet programı ile yaptığınız özünüze dönmek ve hayatınızdaki fazlalıklardan kurtularak normal bir ömür yaşamaktır.
5. Kararlı olun. Bir şeyler yapmazsanız kendi kendine bir şeyler sadece filmlerde oluyor ne yazık ki. Önce kendinize inanın, eğer böyle yaparsanız her geçen gün önemli ölçüde mesafe kat edersiniz.

Düzenli Beslenme İle Kolay Kilo vermek
6. Spor yapmak kilo vermeye yardımcıdır. Ancak kilo vermek için değil, sağlıklı olmak için spor yapmak fizyolojik ve psikolojik açıdan size daha fazla yarar sağlar. Zaten spor yapmak için kilolu olmanıza ya da zayıf olmanıza gerek yoktur. Düzenli egzersiz, havayla temas ve günlük yaşamın sıradanlığından kurtulmak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Örneğin yoğun bir günün ardından sadece zihin yorgunluğunuz varsa evinize ya da varmak istediğiniz farklı bir yere araçla gitmek yere yürüyerek gitmeniz, metal yorgunluğun atılmasını son derece kolaylaştıracaktır.

7. Kilo verme konusunda başarılarınız ile ilgili kendinizi ödüllendirin. Bu keyifli bir tatlı, sinema, eğer bütçeniz el veriyorsa sıkı bir tatil bile olabilir.

Düzenli Beslenme İle Kolay Kilo vermek
8. Yeme içme ihtiyacı özellikle gündüz saatlerinde baş gösteriyorsa suya yönelin ve su tüketimi ile iştahınızı kontrol altına alın.
9. Sevdiklerinizle zaman geçirmek, günlük zorunlu işlerin dışında hobi uğraşları, dinlendirici ve eğitici belgeseller izleyerek de diyet sürecinize yardımcı olabilirsiniz.
10. Aşırı yorgunluk, stres, kaygı ve takıntı gibi sorunların enerjinizi düşüreceğini mutlaka aklınızda tutun. Enerjinin düşmesi demek genelde yiyecek ve içeceklere başvurmak demektir.

Düzenli Beslenme İle Kolay Kilo vermek

Unutmayın hayat hiçbir zaman kolay olmadı. Bundan sonra da olmayacak kendinizi hırpalayıp, azmi ve kararlılığı elinizden bırakırsanız asıl o zaman fazla kilolarınıza yenilmiş olursunuz. Belki uzun süre diyet programınıza sadık kalamayacaksınız, belki de diyetin tamamını uygulayamayacaksınız. Ancak edineceğiz birkaç doğru alışkanlık bile sağlığınız açısından son derece önemli sonuçlar verecektir.

kilo kontrolü için, beyaz ekmek yerine kişiye özel diyet listesinde yer alan besinleri tercih edin. Kilo kontrolü için ideal kiloya daha çok yaklaşabilmenin yolu sık sık atıştırmalık ara öğün almaktır. ana sayfa veya listenin başında yer alan yemek listesindeki besinleri asla aksatmadan tüketmeniz önerilmektedir.

Düzenli Beslenme İçin Diyet Ispanak Salatası Tarifi

 

Düzenli Beslenme İçin Diyet Ispanak Salatası Tarifi

Düzenli Beslenme İçin Diyet Ispanak salatası tarifi ile diyet sofralarınızı daha renkli hale getirebilirsiniz. Bağışıklık sistemi için çok faydalı olan ıspanağın yemeği gibi salatası da oldukça lezzetlidir. Çok vaktinizi almadan hazırlayabileceğiniz bu salata tam yeşillik sevenlere göre… Siz de diyetinizi uygularken sebze yemeğinin yanına bu salatayı hazırlayabilirsiniz.

Düzenli Beslenme Diyet Ispanak Salatası İçin Gerekli Malzemeler

Düzenli Beslenme İçin Diyet Ispanak Salatası Tarifi

Ispanak salatası için gerekli malzemeler şu şekilde sıralanabilir:
• 1 kilo ıspanak
• 1 demet maydanoz
• 2 adet orta boy nar
• ½ demet taze soğan
• 2 su bardağı ceviz
• 1 demet dereotu
Sosu için gereken malzemeler:
• Tuz
• Zeytinyağı
• Nar ekşisi

Düzenli Beslenme İçin Ispanak Salatası Nasıl Yapılır?

Düzenli beslenme için hazırlanmış Ispanak Salatası nasıl yapılır? Sorusuna geçmeden önce ıspanağımızın yaprakları 2 ya da 3 kere iyice hiçbir kir kalmayacak şekilde yıkamak çok önemlidir. Yaprakları elinizde bıçak kullanmadan tek tek 2-3 parça haline getirin. Bıçak kullanmamak salatanızı daha lezzetli hale getirecektir. Dilediğiniz kadar nar ekşisi ekleyebilirsiniz. Daha sonra cevizi, tuzu, narı ve tüm yeşillikleri salata tabağının içerisine ekleyerek güzelce karıştırın. 1 ya da 2 saat buzdolabında bekleterek dinlendirmeniz salatanızı daha lezzetli hale getirecektir.

Difenbahya Bitkisi

Difenbahya Bitkisi

 

Difenbahya bitkisi aslında ilk çıkış yeri Güney Amerika olan tropikal bir bitki olup uygun koşullar sağlandığında her iklim şartı ve toprak türünde yaşamını sürdürebilir. Difenbahya çiçeksiz geniş yapraklara sahip bir bitkidir. Bakımının kolay olmasından dolayı ev ve ofislerde en çok rastlanan saksı bitkisidir. Zaman zaman yapraklarında damlacık şeklinde su atması nedeniyle halk arasında Ağlayan Çiçek olarak da bilinmektedir.

Difenbahya bitkisi bulunduğu ortama hızlıca adapte olup hızlı bir büyüme gösterir. İyi bakılmış ve büyümüş bir difenbahya’nın boyu 2 metreye ulaşabilir. Yaprakları büyük olmasının yanında ne kadar güçlü görünse de çok dayanıklı değildir. 30a yakın çeşidi olan Difenbahya’nın evlerde kullanılan çeşit sayısı 5’tir. Güneşi ve nemli ortamları severler. Ortam nemi %80 civarında olmalıdır. Yaprakları güneşi takip ederek güneş ışığını aldıkları yöne doğru meyleder.

Difenbahya Bitkisi Bakımı
  • Difenbahya bitkisi nemli ortamları sevdiği için ortam neminin düşük olduğu yerlerde yapraklarının oda sıcaklığında suyla nemlendirilmesi gerekir.
  • Yaz aylarında haftalık 2 kere kış aylarında ise haftalık bir kere su vermek yeterli olacaktır. Verilen su ölçüsünün değişmemesine dikkat ediniz ve aynı zamanlarda vermeye özen gösteriniz.
  • Ortam sıcaklığının 15 derecenin altına düştüğü mekânlarda uzun ömürlü olamazlar bu sebeple ortam ısısına dikkat edilmelidir. Arada vitamin takviyesinde bulunabilirsiniz.
  • Güneş ışıklarını doğrudan almayı seven bir bitki olmasından dolayı yaprakları güneşe meyleder. Ara ara diğer taraftaki yapraklarının da güneş görebilmesi için çevirmek gerekir.

Difenbahya Bitkisi Bakımı

  • Difenbahya bitkisi de çoğu bitki gibi cereyanlaşma dediğimiz hava akımından etkilenir. Bitkinizin kök sağlığı açısından hava akımının yoğun olduğu yerlerden koruyunuz.
  • Difenbahya yaprakları etrafındaki nesnelere temas ettiğinde solma eğilimi gösteren bir bitkidir. Bu sebeple etrafında temasta bulunacağı nesneler bulundurmayın.
  • Difenbahya bitkisini çoğaltmak için yaprağından kesip onu suda köklenmesi için bekletmelisiniz. Köklenen bitkiyi başka bir saksıya dikebilirsiniz.
  • Difenbahya bitkisi yaşamını sürdürebilmek için yılda bir kez toprağının değiştirilmesine ihtiyaç duyar. İlkbahar mevsiminde mart ayında toprak değişimi yapabilirisiniz. Toprak değiştirme esnasında köklere zarar vermemek için dikkatli davranmalısınız.
Difenbahya Bitkisi Zararlı mıdır?

Difenbahya bitkisi yapraklarından damlayan su insan ve hayvanlar için zehirli etki gösterebilir. Araştırmalara göre Difenbahya bitkisinin salgıladığı damlacıklarda bulunan kalsiyum oksalat kristalleri çocuklar ve evcil hayvanlarda zehirlenmelere sebep oluyor.

Bitkinin yapraklarının ovalanması, koparılması ve çiğnenmesi sonucu gözde, dil ve dudaklarda tahrişlere ve şişmelere sebep oluyor. Solunum yetmezliği ve nefes borusu tıkanıklığına da sebep olduğu görülmüştür. Bu kristaller aslında bütün canlılarda olduğu gibi Difenbahya bitkisinin kendini koruma mekanizması. Evinizde bu bitki var ve evcil hayvanınız ya da küçük çocuğunuz varsa daha dikkatli ve hassas olmanızda fayda var.

Yoruma kapalı.