DW Türkçe Pembe Tezkere Belgeseli: LGBTİ+ların Askerlik Süreci

Geçmişten günümüze pembe tezkere hakkında bilgileri DW Türkçe Pembe Tezkere belgeseli ile izleyicilerin önüne getiriyor. Ülkemizde yer alan zorunlu askerlik kanunundan muaf olmak adına LGBTİ+lar çeşitli işlemlerden geçiyor. Özellikle var olan bu zorlukların ve kolaylıkların artması ile belgesel, süreç hakkında izleyiciye bilgi sunuyor.

DW Türkçe Pembe Tezkere Belgeseli LGBTİ+ların Yaşadıklarını Anlattı

Yıllardır askerlikte mevzu bahis pembe tezkere olmaktadır. Her erkeğin belirli bir yaşa geldiğinde askere katılımı zorunlu olarak bulunur. Ancak geçmiş yıllarda ve günümüzde de askerliğe katılımı zorunlu olmayan bireyler bulunur. LGBTİ+ bireyleri bu noktada pembe tezkere alarak askerlikten muaf tutulmaktadır.

dw-turkce-pembe-tezkere-belgeseli

Her ne kadar askerlikten muaf olunma ihtimali bulunsa da bu onayı alabilmek adına belirli aşamalardan geçilmektedir. DW Türkçe Pembe Tezkere belgeseli ile LGBTİ+ların başından geçenleri göz önüne seriyor. Belgesel de hem pembe tezkere alınma aşamalarından hem de bu yönde oluşan zorluklar ele alınıyor.

‘Neden Heteroseksüeller Kendini Kanıtlamıyor da Ben Kendimi Problemli Olarak Kanıtlamak Zorundayım?’

Pembe tezkere alabilmek için bireylerin belirli aşamalardan geçerek rapor alması gerekir. Özellikle geçmiş dönemlerde bu raporun alınmasında ‘psikolojik şiddetin’ çok yoğun gerçekleştiği katılımcılar tarafından anlatılıyor. Belgeselde başından geçenleri anlatan LGBTİ+lar ayrımcılık üzerinde özellikle duruyor.

dw-turkce-pembe-tezkere-belgeseli

Askere katılım hakkı elde eden kişiler psikolojik ve fiziksel sağlık raporu ile işlemleri devam ettirmesi gerekir. Fakat LGBTİ+lar psikolojik rapor aşamasında pembe tezkere alabilmesi için çeşitli aşamalardan geçmesi gerekiyor. Bahsedilen muaf belgeyi almak için ise kendilerinin ‘problemli’ olduğunu kanıtlamak zorunda olduklarını dile getiriyorlar. Öyle ki, belgeselde yer alan katılımcı bu durumu şu çarpıcı sözlerle açıklıyor:

‘’Oldukça zorlu bir süreç. Öyle ki, bir gün dönüp en sonunda neden heteroseksüeller kendini kanıtlamak zorunda değil de ben kendimi problemli biri gibi kanıtlamak zorundayım?’’

‘Geçmişe Göre Süreç Daha Kolay’: DW Türkçe Pembe Tezkere Belgeseli ile LGBTİ+lar Anlatıyor

Her ne kadar DW Türkçe Pembe Tezkere belgeseli kapsamında zorluklardan bahsedilse de geçmişe nazaran kıyaslamalar da yapılıyor. Geçmişte özellikle belge almanın askeri hastanelerde daha zor şartlarda alındığı üzerinde durulmaktadır. Günümüzde 2016 yılındaki 15 Temmuz Darbe girişimi sonrası devlet hastanelerinden rapor alınabilmektedir.

dw-turkce-pembe-tezkere-belgeseli
Dw Türkçe Pembe Tezkere Belgeseli

Raporların artık devlet hastaneleri aracılığıyla alınıyor olması ve kişilerin yaklaşımından dolayı LGBTİ+lar sürecin görece eskiye göre daha kolay olduğunu belirtiyor.

YouTube video

Yoruma kapalı.