Egzersiz Yapmadan Önce ve Egzersizden Sonra Hangi Yiyecekler Tüketilmelidir?

Egzersiz herhangi bir sağlık ve fitness programının önemli bir parçasıdır. Bu nedenle yediğiniz yiyeceklerin egzersiz başarınızı etkileyebileceğini bilmeniz gerekir. Ayrıca doğru gıdalar tüketmek iyi bir antrenman yapmanızı sağlar ve antrenmanlarınız bittikten sonra kısa sürede vücudun normal haline dönmesine yardımcı olabilir. Yanlış yiyecekleri yemek yaktığınız tüm kalorileri geri almanıza neden olabilir ya da spordan önce çok fazla yemek antrenman döngünüzü etkileyebilir. Bu yüzden antrenmanınızdan önce ve sonra ne yenmesi gerektiği ile ilgili bilgiler ile öğün satlerini size rehber olması adına inceleyebilirsiniz.

 

Egzersiz Yapmadan Önce Tüketilmesi Gereken Yiyecekler

 

Spor seansınızdan önce küçük bir aperatif yemek en iyisidir ancak fazla abartıya kaçmamak gereklidir. Çalışırken tam bir mideye sahip olmak egzersiz esnasında sizi rahatsız edebilir ya da tamamen aç olmak da güç kaybı sağlar. Zorlu fiziksel aktiviteden hemen önce büyük bir öğün yerseniz, bulantı, halsizlik hissedebilir veya kas krampları ile yaşayabilirsiniz. Bu yüzden porsiyon ayarınızı minimum düzeyde yapmalısınız. Örneğin, 1 orta boy elma veya 1 orta boy su bardağı portakal suyu ideal bir öğün olacaktır.

 

Spordan önce çok fazla yiyecek tüketirseniz vücudunuz yediğiniz tüm yiyecekleri sindirmek için enerji yakması gerektiğinden istenmeyen sonuçlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle kaslarınızın en çok ihtiyaç duyduğu ve sindirim sisteminize uygun gıdalar tüketmenizde fayda vardır. Antrenman öncesi öğünlerinizi güzel ve hafif tutmanız önemlidir. Egzersiz öncesi protein alımı da en iyi öğün tercihleri arasında yer alır.

 

 Egzersiz ve Yemek Zamanlaması Önemlidir

 

Spor yapmadan önce çok fazla yemek yemişseniz dört saat kadar bekleyin. Normal büyüklükte bir yemek yiyorsanız antrenmanınıza başlamak için sadece iki saat kadar beklemeniz gerekir. Vücudunuz karbonhidratları yakıt olarak kullanmayı tercih eder. Bu nedenle antrenman öncesi öğününüz yüzde 100 tam tahıllı ekmek veya makarna ya da bol miktarda karmaşık karbonhidrat ve bol miktarda meyve ve sebze içermelidir. Protein ve yağdan kaçınmanıza gerek yoktur ancak önünüzdeki bir veya iki saat içinde egzersiz yapacaksanız büyük et parçaları ve yüksek yağlı yiyecekleri seçmemeniz gerekir.

 

 Egzersiz Yaptıktan Sonra Tüketilmesi Gereken Yiyecekler

 

Spor sonrası neler yiyeceğinizi bilmek önemlidir. Kaslarınız, karbonhidrat, protein, potasyum ve sodyum gibi elektrolitler gibi ağır bir antrenmandan sonra iyileşmek için ham maddelere ihtiyaç duyar. Egzersizden iki saat sonra hafif bir yemek veya atıştırma mükemmeldir. Yüzde 100 tam tahıllı ekmek üzerine doğal yer fıstığı ezmesi veya yağsız hindili sandviç deneyin. Bazı uzmanlara göre, çikolatalı süt bir antrenmandan sonra iyileşmek için en iyi karbonhidrat, protein ve yağ oranlarına sahip olan bir içecektir.

BAKINIZ: Bal Kabağının Faydaları

Yoruma kapalı.