Emziren Anne Diyeti ile Çocuğunuz Sağlıklı Olsun !

Hamilelik süreci kadar önemli bir dönem var ise, o da doğum sonrası emziren anne diyeti sürecidir.

Emziren anne diyeti ve emziren annenin beslenme alışkanlıkları, hamilelik dönemi kadar emzirme döneminde de önem taşır. Bebeğin sağlığı, annenin sağlığı ve anne sütünün verimliliği gibi konular, annenin beslenmesiyle doğrudan ilişkilidir. Bebeğini emziren anne, bebeğini ve kendisini iki kişi düşünerek aşırı besin tüketimi yapmamalı ya da zayıflamak için çok az besin tüketimiyle öğünlerini oluşturmamalıdır.

YouTube video

Emzirme döneminde ortalama kalori gereksinimimize 300-500 kalori daha ekleyerek beslenme programınızı oluşturmalıyız. Aynı zamanda emziren anneler için, normal olan bireylere göre 500 kaloriye yakın ek takviyeye ihtiyaç duymaktadır. Bir diyet programı uygulanacaksa, öğün sayısı kesinlikle düşürülmemelidir. Ancak bu şekilde sağlıklı beslenme mümkün olmaktadır.

Emziren Anne Diyeti Nasıl Yapılır ? 

kolay-diyet-listesi_emziren-anne-diyeti-2 (8)

 Diyete başlamadan önce asıl merak edilen konu emziren anne diyeti nasıl yapılır üzerinedir. Dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. İlk olarak üzerinde durulması gerek nokta protein miktarıdır. Hangi diyet programı uygulanırsa uygulansın anne ve bebek için protein miktarı yeterli şekilde alınmalıdır. Proteinle birlikte B vitamini tüketimi de büyük önem taşır.

kolay-diyet-listesi_emziren-anne-diyeti-2 (2)

Emziren anneler için, bu döneminde sadece D vitamini alımı yapmak büyük hataya düşmektir. Özellikle anne sütünün azalmaması için protein ve vitamin alımı temel koşuldur. Protein alımını sağlayacak ana besinlerin içerisinde yumurta, yoğurt, balık ve yağsız et benzeri ürünler yer alır. Vitamin depolamak için de bolca sebze ve meyve tüketimini alışkanlık haline getirmek gerekir. Bu ve benzeri anne sütünü artıran yiyecekler, emziren anneler İçin oldukça önemlidir.

Emziren Anne Diyet Yapabilir mi ?

kolay-diyet-listesi_emziren-anne-diyeti-2

Emziren anne diyeti, sadece düzenli ve sağlıklı kilo vermek için değil, anne sütünü koruyacak şekilde de yapılmalıdır. Soya sütü, mercimek, kuşkonmaz gibi bazı ürünler süt arttırıcı özelliğe sahiptirler. Bu diyet programında diğer bir önemli husus, hangi ürünlerin tüketileceğinin yanında hangilerinden uzak durulması gerektiğidir.

kolay-diyet-listesi_emziren-anne-diyeti-2 (3)

Hem bebeğin sağlığı hem de mevcut anne sütünün korunumu için paketli hazır ürünlerden kaçınmak gerekir. Bu ürünlerin içerdiği kanserojen maddeler, ciddi zararlar taşımaktadır. Doğum sonrası annelerde ortalama 6-12 kilo arası doğum kilosu mevcut olabilmektedir. Emzirme döneminde bu kiloları vermek adına her ne olursa olsun ilk 3 haftalık süreçte diyet programı uygulanmamalıdır.

kolay-diyet-listesi_emziren-anne-diyeti-2 (2)

Bu, her şeyden önce anne ve bebek ilişkisi için büyük önem taşır. Bebeğin anne sütüne alışması, anneyle bebek arasındaki sağlıklı iletişim için diyet sonraki evrelere bırakılmalıdır.

Emziren Anne Diyeti ile Kilo Verenler Nasıl Vermiştir ?

kolay-diyet-listesi_emziren-anne-diyeti-2 (5)

Kilo vermenin ilk şartı kararlı olmaktır. Eğer azim ve kararlılıkla bu sürece girilir ve aksatılmadan diyet listesi uygulanırsa, kolayca kilo vermek mümkündür. Emziren anne diyeti için de durum  bu şekildedir. Bu süreçte kilo veren emziren kadınlar öncelikle kararlı olup bu sürece girmişlerdir. Bununla beraber sadece diyet ile kalmayıp, spor ve egzersizler yapılmış, bol bol su içilmiş ve uyku düzenine oldukça dikkat edilmiştir.

Emziren Anne Diyeti Zararı Var mıdır ? 

kolay-diyet-listesi_emziren-anne-diyeti-2 (4)

Her ne kadar kilo vermek için diyet yapılmak istense de söz konusu bebek olduğunda anneler emziren anne diyeti zararı var mıdır?sorusuna takılabilmektedir. Diyet programı uygulanmasa dahi her anne emzirme döneminde bebeğin aldığı 100 ml’lik anne sütünden ortalama 70 kalori kaybetmektedir. Hamilelik sonrası kiloların verilmesi için acele etmemek gerekir.

kolay-diyet-listesi_emziren-anne-diyeti-2 (3)

Sadece emzirme için değil, yapılan her diyet sağlıksız bir şekilde ve kişiye özel ayarlanarak yapılmazsa zararları ortaya çıkar. Dikkatli ilerlendiği ve anne-bebek için sorun teşkil etmedikçe bu süreç zarar taşımaz. Hızlı kilo vermek için hiçbir anne normal bireylerin yaptığı diyetleri uygulamamalıdır. Özellikle başlanılan bir diyet programında bebekte bir reaksiyon görülürse ve anne sütünde bir azalma meydana gelirse diyete son verilmelidir.

kolay-diyet-listesi_emziren-anne-diyeti-2 (6)

Mümkünse doktor kontrolünde diyet programına başlanmalı, değilse de bol öğünlü ve sağlıklı listelere uyulmalıdır. Emziren anne diyeti hazırlanırken sadece anne değil bebek de temele alınmalı ve bu ilişki korunarak programa devam edilmelidir. Diyet sürecinde annenin sağlığı için spor ile kendini desteklemesi gerekir. Hareket halinde olmak anne için iyi olacaktır. Hafif tempolu yürüyüşler yapılabilir ya da evde hafif egzersizlerle vücudun sıkılaşması sağlanabilir.

Emziren Anne Diyet Listesi – Günlük Örnek Liste

kolay-diyet-listesi_emziren-anne-diyeti-2 (7)

Emziren anne diyeti için pek çok liste bulunmaktadır. Hatta emziren anne detoksu bile bulunmaktadır. Her anne, kendi vücudunun ihtiyacına göre bir diyet listesi hazırlayıp uygulasa, çok daha sağlıklı ve etkili olacaktır. Yani her anne emziren anne diyeti nasıl planlamalı ve bu sorusunun cevabını iyi bilmelidir. Şimdi beraber 1 günlük örnek diyet listemizin nasıl yapıldığına bakalım.

kolay-diyet-listesi_emziren-anne-diyeti-2


Kahvaltı

 • 1 bardak süt
 • 1 adet haşlanmış yumurta veya omlet
 • 1 dilim beyaz peynir
 • 5-6 adet zeytin
 • 1 dilim kepek ekmeği veya 1 dilim tam buğday ekmeği.

Ara Öğün

 • 1-2 tane kuru kayısı veya incirle hazırlanan yoğurt
 • 1 adet elma ya da armut. 

kolay-diyet-listesi_emziren-anne-diyeti-2 (6)


Öğle Yemeği 

 • 1 porsiyon yağsız etli yemek
 • 1 kase yoğurt (içerisine kuruyemiş atılabilir)
 • 1 tabak ddolusu yeşil salata (az yağlı) 

Ara Öğün 

 • 1 kase sebzeli yoğurtlu salata. 

kolay-diyet-listesi_emziren-anne-diyeti-2 (7)


Akşam Yemeği

 • 1 kase çorba
 • 1 porsiyon et ya da tavuk yemeği (haftada bir balık da olabilir) 
 • 1 kase salata. 

Ara Öğün

 • Muz veya elma ya da 1 bardak ılık süt 

Not: Bu öğünlerin sonlarında en az 1 bardak su tüketmeyi unutmamak gerekir. 

YouTube video


İlginizi Çekebilir: Doğum süreci kadar doğum sonrası da oldukça önemlidir. Annelerin doğum sonrası yapması gerekenler konusunda bilgi sahibi olması. bebeğin sağlığı için önem arz etmektedir. Anne tarafından bilinmesi gereken bu bilgiler için doğum sonrası dönem dikkat edilecek konular, başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. İyi okumalar😊


 

Yoruma kapalı.