Emzirme Dönemi Doğru Beslenme

Süt Veren Anneler İçin Beslenme

Emzirme dönemi bebeğin gelişimi için fazlaca önemlidir. Çünkü bebekler doğduktan sonra anne sütü ile beslenir. Bu yüzden bebek ve annesi arasında duygusal bir ilişki vardır. Bebek doğduktan sonra emzirme sürecinde enerji ve besin değeri yüksek gıdalara duyulan ihtiyaç hamilelik döneminden daha fazladır.

Anneler bu ihtiyacı hamilelik döneminde vücutta depolanan yağlar sayesinde bir süre karşılar. Çünkü doğumdan birkaç hafta sonra kilo ve yağ kaybetmeye başlanılır. İşte bebek enerji ve karbonhidrat alımını annesinden sağladığı için bu süreç çok önemlidir. Doğum sonrası ilk aylarda kesinlikle diyet yapılamamalıdır.

Annenin yeterli miktarda yağ, karbonhidrat, protein alması gerekir yoksa vücut mevcut depolarından kullanmaya başlar ve anne sütünde azalma meydana gelir

Yanlış Beslenme Süt Üretimini Azaltır

Emzirmeye başlayan bir kadının günde ortalama 750ml sütü olur. Fakat bu sütün düzenli olması için annenin yeterli miktarda yağ, karbonhidrat, protein alması gerekir yoksa vücut mevcut depolarından kullanmaya başlar ve anne sütünde azalma meydana gelir. Böyle bir durumla baş başa kalmamak için emzirme döneminde tüketilen gıdalara dikkat edilmelidir.

Yeterli düzeyde süt üretilmesi için gün içerisinde 9-10 bardak sıvı tüketilmesi gerekir. Yeterli miktarda alınan su dışında meyve suyu ve süt tüketimi de olmalıdır. Meyve suyu tüketimi C vitamini sağlarken süt tüketimi kalsiyum desteği sağlamaktadır.

En 1800 Kalori Almak Şart

Emzirme döneminde sağlıklı bir annenin gün içerisinde en az 1800 kalori alması gerekir. Daha çok süt yapıcı olan besinler tüketmelidir. Lif ve protein oranı yüksek olan bulgur, yumurta, havuç, koyu renkli sebzeler tüketilmelidir. Soğan, brokoli, sarımsak, karnabahar gibi koku ve gaz yapan besinler annenin sütünün kokusunu değiştirdiği için bazı bebekler anne sütü emmek istemez. O yüzden bu tarz besinlerden bu dönemde uzak durmanızı öneririz.

Emzirme döneminde sağlıklı bir annenin gün içerisinde en az 1800 kalori alması gerekir. Daha çok süt yapıcı olan besinler tüketmelidir.

Vücudunuza aldığınız her gıdanın anne sütü ile bebeğinize de aktarılacak olduğunu unutmamalı ve emzirme döneminde kesinlikle sigara ve alkolden uzak durmalısınız.

Yoruma kapalı.