Enerji Veren Diyet Gıdalar

Diyet Yaparken Enerjiniz Düşmesin

Bu yazımızda sizler için bol enerji verirken sağlığınızı koruyan besinleri derledik.

1.Kinoa

Magnezyum ve protein deposu kinoa, damarları genişletir, kas yapımını destekler, vücuttaki stresi azaltır ve dolayısıyla daha enerjik hissetmenizi sağlar.

2. Yaban Mersini

Kompleks karbonhidrat içeren besinler, enerji verici bir diyet içerisinde olması gerekenlerden biri. Kompleks karbonhidrat bağırsaklarda daha uzun sürede emildiğinden daha uzun süre enerjik hissetmenizi sağlıyor.

3.Esmer Pirinç

Esmer pirincin içindeki manganez protein ve karbonhidratın enerji olarak kullanılmasına yardımcı olan önemli bir mineral. Bu özelliği ise onu enerji veren bir beslenme planına dahil etmek için ideal bir besin yapıyor.

4. Tatlı Patates

Komplek karbonhidratça zengin tatlı patates, aynı zamanda C vitamini de içerdiğinden, tüketildiğinde daha enerjik hissetmenizi sağlıyor.

5.Bal

Glisemik indeksi düşük olan bal, aynı zamanda ideal bir spor yiyeceği olup kas yapımına katkıda bulunuyor.

6.Elma

Bol lifli, C vitamini açısından zengin elma, enerjinizi yenilemek için ideal bir ara öğün tercihi olabilir.

7.Ispanak

Ispanak, vücutta enerji üretiminde büyük bir öneme sahip olan demir açısından zengindir.

8. Somon

Somon, protein, B6 ve riboflavin gibi yediğiniz gıdaları enerjiye çevirmenizi sağlayan değerli vitamin ve mineraller içerir.

9.Badem

Badem, manganez, protein ve bakır açısından zengindir. Bakır ve manganez vücutta enerji dolanımına yardımcı olur. Dolayısıyla iyi bir ara öğündür.

10. Yumurta

C vitamini hariç vücut için tüm gerekli vitamin ve mineralleri barındıran, aynı zamanda kas yapımını da destekleyen protein açısından zengin yumurta, beslenme planınıza dahil etmeniz gereken bir kesin.

11.Fasulye

Kompleks karbonhidrat ve protein açısından zengindir, uzun süre tok tutan bir besindir.

12.Yoğurt

Enerji salınımına yardımcı magnezyum açısından zengin yoğurt, aynı zamanda spor yapan kişiler için de uygundur.

13. Beyaz Peynir

Sağlıklı yağlar ve protein açısından zengin oluşu, beyaz peyniri mükemmel bir enerji verici gıda yapıyor.

14. Yulaf Ezmesi

Glisemik indeksi düşük, lif açısından zengin yulaf ezmesi, dlerseniz yoğurtla dilerseniz sütle ve de içine meyve katılarak tüketilebiliyor.

15. Fıstık ezmesi + muz + tam tahıllı ekmek

Sağlıklı  bir karbonhidrat olan tam tahıllı ekmek, potasyum, lif ve sağlıklı şekerler açısından zengin muz, kalp ve beyin sağlığı açısından önemli yağları içinde barındıran fıstık ezmesi, birlikte tüketildiğinde oldukça uzun süreli tokluk sağlıyor.

Yoruma kapalı.