Eskişehir’de Ne Yenir? Eskişehir’de Balık Nerede Yenir?

Eskişehir Ünlü Yemekleri Neler?

Eskişehir’de ne yenir sorusu, Eskişehir’i gezip görmek isteyenlerin cevabını merak ettiği sorulardan birisi. Türkiye’deki çoğu şehrin kendine özgü yemekleri vardır. Anadolu topraklarının yiyeceklerle harmanlandığı ve ortaya harika yiyecekler çıkarttığı şehirlerden birisi de Eskişehir. Eskişehir’de mutlaka yenmesi gereken birçok yiyecek bulunmakta. Tatlı, ana yemek ve sokak yiyecekleri Eskişehir’i öne çıkan etkenlerden bazıları.

Eskişehir’in tarihi oldukça eski yıllara dayanıyor. Yunan ve Latin kaynaklarında farklı isimlendirmelerle bulunan Eskişehir, ilk olarak Frigyalıların hükmüne girer. Coğrafi konumu sebebiyle ilerleyen senelerde Bizans’ın kontrolüne geçen bu şehir, Anadolu Selçuklu Devleti’nin himayesine altına alındığı günden bugüne Türk devletleri tarafından yönetilmiştir.

YouTube video

 

Eskişehir, anlatıldığı gibi tarih olarak oldukça eski bir kent. Bu tarih, Eskişehir’e kültür olarak birçok şey katmış. Kültürün bir parçası olan geleneksel yemekler, Eskişehir’de fazlasıyla bulunmakta. Peki Eskişehir’de ne yenir?

Eskişehir’de Mutlaka Yenilmesi Gereken Yiyecekler

Eskişehir’de mutlaka yenilmesi gereken yiyecekler listesinde bulunanları, Eskişehir’i gezenlerin veya merak edenlerin mutlaka tatması gerekir. Bu geleneksel yemekler, bölgede ünlü olsa da Türkiye’nin pek çok yerinde tüketilmektedir. Peki nedir bu yiyecekler?

Balaban Köftesi

Balaban köftesi, Eskişehir’in en ünlü geleneksel yiyeceklerinden birisi. Bu yiyeceğin uzun yıllar önce bölgeye göç eden Tatar kavimler tarafından getirildiği rivayet ediliyor. Biçimli şekilde kesilen ve sonra et suyuna batırılan pideler tabağa yerleştiriliyor.

eskisehirde-ne-yenir

Sonrasındaysa yoğurt, tereyağı ve bölgeye özel olan sos ekleniyor. Son olaraksa ızgarada pişirilen ünlü Balaban köftesinin eklenmesiyle yiyecek servise hazır hale geliyor. Deneyenlerin uzun süre unutmayacağı Balaban köftesi, Eskişehir’de ne yenir sorusuna cevap niteliğinde bir yiyecek.

Met Helva

Eskişehir’e özgü olan tatlı çeşitleri mevcuttur. Bunların başında severek tüketilen Met helva geliyor. Bölgede ünlü birçok helva çeşidi olsa da; Met helvası, bunlar arasından sıyrılarak öne çıkmakta. Un, yağ, limon ve şekerin yoğurulmasıyla meydana gelen Met helvası, bölgede üretilen ayrıca ülkenin çoğu bölgesine ihraç edilen yiyeceklerin başında geliyor.

Kıygaşa

Eskişehir’in geleneksel yiyecekleri arasında; hamur işleri, oldukça önemli bir yere sahip. Bunların arasında yer alan Kıygaşa, Eskişehir ziyaretlerinde mutlaka tüketilmesi gereken bir yiyecek. Bölgede daha çok kahvaltılarda tüketilen Kıygaşa’nın yapımı da çok basit. Çoğu kişinin bildiği pişiyle aynı şekilde yapılan Kıygaşa’ya çörek otu eklenmekte. Ayrıca içine lor peyniri gibi farklı eklentiler de yapılabilmekte. Eskişehir’de ne yenir sorusunun cevapları arasında bulunan Kıygaşa, yöresel lezzetlerden birisi.

Çibörek

eskisehirde-ne-yenir

Tatarların getirdiği ve Eskişehir’in ismi ile anılan bir başka yiyecek de Çibörek. Bölgedeki en ünlü hamur işleri arasında yer alan Çibörek, halk tarafından oldukça beğenilmekte. Böreğin hazırlanışında en büyük iş kıyma ve soğana düşüyor. Bu malzemeler bölgeye özgün olan hamura yerleştirildikten sonra bol yağ ile kızartılıyor. Standart kıvamı çıtır çıtır olan Çibörek, Eskişehir’de mutlaka yenmesi gereken yiyecekler listesinde kendine yer bulmaktadır.

Yufkalı Büryan

Eskişehir’in en ünlü yöresel yemeklerinden bir diğeri Yufkalı Büryandır. İsminden anlaşılacağı üzere hamur işi olan Büryan, tok tutucu bir yiyecek olarak kullanılıyor. Büryan, özel olarak açılmış yufkanın içine çeşitli malzemeler eklenerek meydana getirilmekte. Ayrıca bu yöresel lezzet, Eskişehir’de en fazla tüketilen yiyecekler arasında yer almakta. Daha çok haşlanan tavuk etinin çeşitli baharatlarla harmanlanmasıyla yapılan Büryanın yanına bir de el yapımı ayran içmek oldukça leziz bir tat.

Toğga Çorbası

Toğga çorbası, Türkiye’nin bazı şehirlerinde bulunan ünlü bir çorba. Farklı yollarla yapılan çorbanın ünlü olduğu yerlerden birisi de Eskişehir. Eskişehir’in yöresel lezzetleri arasında bulunan Toğga çorbası, yemeklerden önce sevilerek tüketilmekte. Çorba, yoğurt, un, nohut ve dövme yarmanın birleşiminden meydana gelmekte. Eskişehir’de ne yenir sorusunun cevapları çoğunlukla hamur işi yemekler olsa da Toğga çorbası, Eskişehir’in ünlü yöresel yiyecekleri arasında yer alıyor.

Göceli Tarhana

Listenin son sırasında Eskişehir’de sık sık tüketilen geleneksell yiyeceklerden birisi Göceli tarhanası. Nohut, yeşil mercimek, yoğurt ve göçe ile yapılan Göceli tarhana çorbası bölgenin en sevilen çorbalarından. Bu çorba, Eskişehir’i ziyaret edenlerin mutlaka yatması gereken lezzetler arasında yer alıyor.

eskisehirde-ne-yenir
Eskişehir’de Ne Yenir?

Eskişehir’de tadılması gereken, bölgeye özgü birçok yiyecek var. Eskişehir’de ne yenir listesinde yer alan yiyeceklerse diğerlerine göre ön plana çıkanlar. Bu şehri ziyaret edecek kişilerin geleneksel yemekleri mutlaka denemesi gerekir.

Eskişehir’de Balık Nerede Yenir?

Eskişehir’de ne yenir sorusu kadar Eskişehir’de balık nerede yenir soruda oldukça merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Bu güzel şehre giden hemen hemen herkes balık yemeden dönmek istemiyor. Bu nedenle biz de sizler için gidebileceğiniz güzel balık restoranlarını hazırladık.

Gaga Restourant

Tüm deniz ürünlerini bulabileceğiniz bu güzel mekana Eskişehir’e gittiyseniz mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz. Hem fiyat hem de lezzet konusunda memnun kalabilirsiniz.

Mezze Terace

Eğer siz de Eskişehir’de güzel bir balık restoranı arıyorsanız tercih etmeniz gereken mekanlardan birisi de Mezze Terace olacaktır.

Eskişehir’de Görülmesi Gereken Yerler

eskisehir-gezilecek-yerler

Öğrenci şehri olmasıyla ve son 20 yılda çehresinin yenilenmesiyle ön plana çıkan Eskişehir’de görülmesi gereken birçok yer bulunuyor. Şehri ikiye bölen Porsuk Nehri ve çevresine yapılan düzenlemelerle Eskişehir, Avrupa’nın kanallarıyla ünlü şehirlerine benziyor. Durum böyle olunca Porsuk Nehri de şehirde görmeniz gereken ilk yerlerden oluyor. Adalar adı verilen bölgede nehir kenarına sıralanmış kafelerde oturarak keyifli vakit geçirmeniz de mümkün.

Eskişehir’in Porsuk Nehri kadar önemli bir diğer noktası ise Odunpazarı. Şehrin en eski yerleşim noktası olan Odunpazarı ilçesi, Arnavut kaldırımlı sokakları ve ahşap konaklarıyla ünlü. Geleneksel Türk mimarisinin örnekleri olan konakları mutlaka görmelisiniz. Bu ilçede Odunpazarı Modern Müze, Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Şelale Park, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi ve Balmumu Heykeller Müzesi’ni mutlaka gezmelisiniz.

Eskişehir’in simgesi haline gelmiş Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı da görülmesi gereken yerler arasında. Bu parkta konumlanan Masal Şatosu da özellikle çocuklu aileler tarafından çok sevilen yerlerden. Sadece çocuklar için değil tüm yaş grubundan ziyaretçiler için burada birçok atölye düzenleniyor. Türkiye’nin ilk yapay plajını bulunduran Kent Park da Eskişehir gezi planınızda bulunmalı. Oldukça geniş bir alana yayılan bu parkta özellikle ilkbahar ve yaz günlerinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Tüm liste için Enuygun Eskişehir gezilecek yerler listesine bakabilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.