Etkili ve Pratik Diyet Tavsiyeleri

Yaptığınız diyetin olumlu sonuç vermesi için hiç kuşkusuz daha az kalori almanız, spora zaman ayırmanız, kararlı ve sabırlı olmanız gereklidir. Zayıflama yöntemleri konusunda toplumda doğru bilinen yanlışların farkına varmak, günlük yeme alışkanlıklarınızda yapacağınız küçük değişiklerle kısa sürede kalıcı bir şekilde zayıflamanız mümkün.

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
– Yetersiz su tüketimi kilo vermenizi zorlaştıran en önemli unsurdur. Su içmek hem toksinlerin daha kolay atılmasını hem de yağ yakışını hızlandırır. Açlık hissettiğinizde ya da tatlı yemek istediğinizde önce 1 bardak ılık su için. Ilık suyun midede durma süresi daha uzundur. Bu da açlığınızı bastıracaktır. Ayrıca yemeklerden önce bir bardak su içilmesi midenizin daha yemek almasını sağlar.

– Diyet listenizi haftalık ya da aylık olarak önceden belirlemek daha az yemeniz gerektiği konusunda size hatırlatıcı olacaktır. Kahvaltı, öğle, akşam öğünlerini hangi saatlerini belirleyin. Ara öğünleri ise iki ana öğün arasında uzun süre geçmeyecek şekilde dengeli bir şekilde önce planlamak diyetinizi uygularken zorlanmanızı önler.

– Bilinenin aksine öğünleri atlayarak uzun süre aç kalmak sizi zayıflatmaz. Uzun süre açlık durumunda metabolizma yavaşlar ve yağ yakımı zorlaşır. Ayrıca Öğün atladığınızda bir sonraki öğününüzde daha fazla yemek yeme isteği duyarsınız.

– Yemek yerken hızınızı azaltın. Yemek esnasında lokmaları iyice çiğneyin. Beyninizin doyduğunuzu algılaması için belli bir sürenin geçmesi gereklidir. Yapılan araştırmalara göre ideal yemek yeme süresi en az 20 dakika olmalıdır.

– Yediğiniz yemeğin farkında olun. Yemek yerken televizyon izlemek yapılan yanlışlardan biridir. Kendinizi ekrana kaptırmanızı yediğiniz yemeğin miktarını ve lezzetinin farkına varmanızı engeller. Yemeğin tadını ve kokusunu hissederek yemek doygunluk hissini arttırır ve daha az yemenizi sağlar.

– Psikolojinize düzelten ve sizi mutlu eden faaliyetlere katılın. Doğada yürüyüş yapın, hobi edinin, dans edin, bitki ya da evcil hayvan yetiştirin. Uzmanlar iyi bir psikolojiye sahip kişilerin daha kolay kilo verdiğini belirtmektedir.

Yediklerinizi Alternatifleri ile Değiştirin
Yediğiniz şeylerin farkına vararak hem lezzetli yiyecekler yemek hem de daha az kalori alabilirsiniz.

– Yağlı kızartmalar yerine et ve sebzeleri haşlama, buğulama ya da ızgara yaparak tüketmek daha az kalori almanızı sağlar. Evlerde en fazla tüketilen besinlerden birisi patatestir. 1 adet kızarmış patates 520 kalori iken haşlanmış olarak tükettiğinizde sadece 77 kalori almış olursunuz.

– Şerbetli, çikolatalı, hamurlu, kremalı tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edin.

– Kola, meyve suyu ve alkol tüketimi vücutta yağ birikmesine neden olur. Bunun yerine günlük su miktarını arttırabilirsiniz. Maden suyu, limonlu su, yeşil çay, ıhlamur, ada çayı, lavanta çayı gibi bitki çaylarını bolca tüketebilirsiniz.

– Muz, greyfurt, şeftali, armut, incir gibi şeker miktarı fazla olan meyveler yerine çilek, karpuz, kavun, elma, kiraz gibi meyveleri rahatlıkla öğünlerinize ekleyebilirsiniz.

Yoruma kapalı.