Evde Doğal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Piyasada satılan birçok pahalı cilt bakım ürünlerinin yerine evde çok daha ucuza bulabileceğiniz malzemelerle pratik bir şekilde cilt bakımı yaparak sorunlardan kurtulabilirsiniz. En sık rastlanan cilt sorunları arasında cilt kuruluğu, sivilce, akne ve siyah nokta oluşumu, güneş lekeleri, çillerin artışı, kırışıklıklar yer alır. Doğru bir şekilde uygulanan cilt bakımı sayesinde sorunsuz parlak cilde sahip olmak çok kolay.

Cilt Bakımındaki İlk Adım: Temizlik
Yoğun iş temposunda çalışan ve sürekli makyaj yapan bayanlar cilt temizliğine daha fazla dikkat etmelidir. Özellikle geceleri uyumadan önce makyajın temizlenmesi ve yüzün yıkanması uykudayken cildin dinlenmesini ve hücrelerin kendini yenilemesini sağlar. Kirli ve yorgun cilt daha çabuk yaşlanır ve parlaklığını kaybeder. Güne parlak ışıldayan bir cilt ile uyanmak aynaya baktığınızda kendinizi iyi hissettirecektir. Sadece makyaj yapan kişilerin değil sağlıklı bir cilde kavuşmak isteyen herkesin sabah ve gece uyumadan önce yüzünü yıkaması önemlidir. Gün içinde kirli hava, toz ve duman gözenekleri kapatarak hava almasını engeller. Yüzünüzü yıkarken temizlik jelleri ya da cilt tipinize uygun sabunlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca soğuk suyla yüzünüzü yıkamak cildi dinlendirerek dinçleştirecektir.

İkinci Adım: Beslenme
Sağlıklı, ışıldayan kusursuz bir cilde sahip olmanın yollarından birisi de doğru beslenme alışkanlığıdır. Alkol ve sigara tüketimi erken yaşlanmaya neden olduğu gibi sürekli şekerli besinlerin de tüketilmesi ciltte kırışıklıkların oluşumunu hızlandırır. Bu nedenle sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca içilen su miktarının cildin ışıltısı ile doğru orantılı olduğu unutulmamalıdır.

Peeling ve Buhar Banyosunun Önemi
Haftada bir defa buhar banyosu ve peeling yaparak kaliteli bir cilt yapısına sahip olabilir, yaşlanmayı geciktirebilir ve kendinizi daima genç hissedebilirsiniz. Sıcak suya batırılmış havluyu yüzünüze koyarak buharda yumuşayan toz, kir ve yağ tabakasından oluşan katmanı peeling ile temizleyerek hücrelerin oksijen almasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca cilt tipinize en uygun maskeyi uygulayarak sivilce ve siyah nokta problemlerinden kurtulabilirsiniz.

Sivilce ve Akneyi Yok Edici Doğal Maske
Sürekli sivilce ve akne sorunu yaşayanların cildini daha pürüzsüz yapan badem yağı maskesi ile kısa sürede sorunlardan kurtulabilirsiniz. Birer çorba kaşığı limon suyu, badem yağı, bal ve sütü bir kabın içinde karıştırıp cildinize sürün. Yaklaşık 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Kalıcı çözüm için bir hafta aralıksız bu maskeyi uygulamanız tavsiye edilir. Hazırladığınız karışımı her seferinde yeniden yapmak yerinde küçük bir kavanoz içerisine koyarak buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Gözenekleri Sıkılaştırıcı Maske
1 adet yumurta
1 yemek kaşığı yoğurt
1 yemek kaşığı limon suyu
Tüm malzemeleri karıştırıp cildinize masaj yaparak yedirin. 30 dakika kadar cildinizin üzerinde kurumasını bekleyin. Ilık suyla duruladıktan sonra pamuk yardımıyla gülsuyu ile cildinizi temizleyin. Haftada 2 defa uygulayacağınız bu maske ile gözenekler sıkılaşacak hem sivilce oluşumunun önüne geçebilir hem de pürüzsüz bir cilde kavuşabilirsiniz.

Yoruma kapalı.