Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Hamile Olduğunu Anlamanın Yolları Nelerdir?

Eski Yöntemlerle Hamilelik Testleri

Basit yöntemlerle parmakla gebelik testi, evde gebelik testi nasıl yapılır? Gebelik bekleyen anne adayları evde gebelik testi yaparak da hamile olup olmadıklarını anlayabilirler. Kesin sonuç için kan testi ve idrar tahlili yapılabilir ya da eczanelerde satılan gebelik testleri yapılarak öğrenilebilir. Kan testi için ise en az bir hafta beklemeniz gerekmektedir. Peki hamile doğum testi nasıl yapılır, tüp bebek için testler değişir mi?

YouTube video

Ancak siz sadece hamile olduğunuzdan şüphe duyuyor ve test yaptırmak için henüz erken olduğunu düşünüyorsanız evde yapacağınız pratik yöntemlerle şüphenizin doğru olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz. Evde kolayca yapacağınız bu testlerin güvenilirliği %80 oranındadır. Yanıltıcı sonuçlar almamak için birkaç testi farklı zamanlarda yapabilirsiniz. Kesin sonucu öğrenmek için ise mutlaka bir jinekoloğa gidilmelidir.

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde gebelik testi nasıl yapılır sorusu birçok anne olmak isteyen kadın tarafından araştırılmaktadır. Hamilelik şüphesi duyduğunuz zaman evde yapabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır.

Evde gebelik testi nasıl yapılır sorusunun cevabı için kişilere eczanelerde satılan gebelik testleri de önerilmektedir. Bunun yanı sıra ise evde yapacağınız eski yöntemlerde bulunmaktadır. Bu yöntemler oldukça kolaydır. Bunlardan herhangi birini uygulayarak da hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Eski Üsul Gebelik Testleri

Eski üsul gebelik testleri sayesinde de hamile olup olmadığını anlamak çok kolaydır. Bu tarz birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri uygulayarak da müjdeli haberi almanız mümkündür. Evde yapılan hamilelik testleri şu şekildedir;

1 – Evde Şekerle Gebelik Testi Yapanlar

Evde şekerle gebelik testi yapanlar çoğu zaman doğru sonuç elde etmektedir. Gebelik testlerinde genellikle sabah uyandığınız zaman yapılmalı sabah yapılan ilk idrar örnek olarak alınmalıdır. İdrarda bulunan HCG miktarı hamile olup olmadığınızı gösterir. Bir plastik kap içerisine alacağınız idrar örneğinin içine bir yemek kaşığı toz şeker ekleyin. HCG toz şekerin topaklaşarak erimesini önlerse hamile olduğunuza işaret eder. Eğer toz şeker hemen erirse hamile değilsiniz.

2 – Kırmızı Lahana Testi ile Cinsiyet Tahmini

Kırmızı lahanayı parçalara ayırıp 10 dakika ocakta kaynatın. Lahana parçalarını süzün. Elde ettiğiniz mor suyun içine idrar örneğinden eşit miktarda koyup bekleyin. Mor olan suyun renginde bir değişim olmuyorsa kız, eğer suyun rengi pembeye dönüşüyorsa erkek çocuğunuzun olma ihtimali daha yüksektir.

3 – Diş Macunu ile  Evde Gebelik Testi

YouTube video

Bu testi yaparken beyaz renkte bir diş macunu kullanmalısınız. Bir bardağın içine diş macununuzda biraz sıkın. İçine idrar örneğini koyun. Asidik bir yapıya sahip olan idrar diş macununun köpürmesini sağlar. Ancak hamilelik durumunda diş macununun rengi mavi olurken gebelik yoksa renkte bir değişim olmaz.

4 – İdrar Bekletme Yöntemi ile Hamilelik Testi

Eski zamanlardan beri yapılan bu yöntemde sabah uyandığınızda yaptığınız ilk idrarınızı bir kaba alın ve beyaz bir yüzeye dökün. 24 saat sonra idrarın üzerinde beyaz bir tabaka oluşuyorsa sonuç pozitiftir. Evde gebelik testi nasıl yapılır şeklindeki sorunuza sizde bu yöntemle cevap bulabilirsiniz.

5 – İdrar Kaynatma Yöntemi ile Hamilelik Testi

Bir kaba aldığınız idrarı ocakta kaynatın. Kaynarken idrarınız köpürüp taşıyorsa gebelik olumludur.

6 – Domestosla Hamilelik Testi| Çamaşır Suyuyla Gebelik Testi 

YouTube video

Evde gebelik testi nasıl yapılır ya da gebe olduğumu nasıl anlarım şeklindeki soruların cevabını merak edenler çamaşır suyu yöntemini deneyebilirler.

Çamaşır suyuyla gebelik testi oldukça basit bir yöntemdir. Evinizde bulunan bir ölçek çamaşır suyu ile idrarınızı karıştırın. Hamilelik durumunda karışım hızla köpürmeye başlayacaktır.

7 – Sirke ile Hamilelik Testi

Evde gebelik testi nasıl yapılır şeklinde yöneltilen soru kapsamında sirke ile hamilelik testi bulunmaktadır. Bu test için elma ya da üzüm sirkesi kullanabilirsiniz. İdrar örneğini aldığınız kabın içine bir miktar sirke ilave edin. Eğer hamileyseniz sirkenin renginde değişim olacaktır.

8 – Süt ile Hamilelik Testi

Evde gebelik testi nasıl yapılır sorusunun cevabında süt de bir alternatif olarak kişilere sunulmaktadır. Bu yöntem için bardak kaynamış sütün içine idrarınızı ekleyin ve bir gün kadar bekletin. Hamileyseniz idrarınızda bulunan madde sütün kesilmesine neden olacaktır.

9 – Karbonatla Gebelik Testi

evde-gebelik-testi-nasil-yapilir-hamile-oldugunu-anlamanin-yollari-nelerdir
Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Karbonatla gebelik testi oldukça bilinen bir yöntemdir. Öncelikle idrarınız ile birlikte karbonatı karıştırmanız gerekmektedir. İdrarınız ile karbonatı karıştırdığınızda köpürme oluyorsa gebelik vardır.

10 – Limonla Hamilelik Testi

Limonla hamilelik testi yaparak da bebek bekleyip beklemediğinizi öğrenebilirsiniz. Yarım limon suyunu sıktığınız kabın içine idrar örneğini ekleyin. Limonun tortuları dibe çökmesi hamile olmadığınızı gösterir.

Limon yardımı ile sizde evde gebelik testi nasıl yapılır sorunuzun cevabını alabilirsiniz.

11 – Buğday Tohumu ile Hamilelik Testi

Evde gebelik testi nasıl yapılır, sorusunu soran kişiler buğday tohumu ile de gebe olup olmadıklarını anlayabilirler. Bunun için ise aşağıdaki adımları yapmaları yeterlidir.

Bir kaba aldığınız idrar örneğini buğday tohumu ile karıştırıp 2 veya 3 gün kadar bekletin. Tohumda çimlenme meydana geldiyse hamilesiniz demektir.

12 – Sabun ile Hamilelik Testi

evde-gebelik-testi-nasil-yapilir-hamile-oldugunu-anlamanin-yollari-nelerdir

Evde gebelik testi nasıl yapılır şeklinde yöneltilen sorunun cevabı için kişilere sabun yöntemi sunulmaktadır. Bu yöntem için idrar dolu kabın içine küçük bir sabun kalıbı koyun. Bir süre bekleyin. Bekledikten sonra idrarda kabarma ve köpürme oluşursa gebeliğin olduğunu düşünebilirsiniz.

Sizde sabun ile evde gebelik testi nasıl yapılır sorunuza cevap bulabilirsiniz.

13 – Nabızdan Hamilelik Testi

Geçmiş yıllarda teknolojinin gelişmemesinden de ötürü parmakla hamilelik testi kadar tercih edilmektedir. Hamilelikte kadınlarda bazı değişimler meydana gelir. Bu değişimlerden birisi de kan ve sıvı artışıdır.

Kan ve sıvı basıncında olan artış nabzı doğrudan etkiler. Normal bir insanın ortalama olarak nabzı 80-90 arasında olur. Hamile kadınlarda ise bu oran daha da artar. Elbette sadece nabız ölçümü ile hamile olup olmadığınıza karar vermek doğru olmayacaktır.

14 – Tuzla Gebelik Testi

Tuz farklı bir evde hamilelik testi olarak değerlendirilebilir. Tuz ile evde hamilelik testi nasıl yapılır sorusunun cevabı ise oldukça basittir. Yapmanız gereken idrarınızın içine bir miktar tuz atmaktadır. Daha sonra biraz karıştırın.

Tuz erimiyor olduğu gibi duruyorsa yüksek ihtimalle hamilesiniz, tuz eriyorsa bir hamilelikten söz etmek mümkün değildir. Parmakla hamilelik testi gibi fiziksel bir kontrol değil, gebelikten kaynaklanan idrardaki asit değişimini ölçen bir yöntemdir.

15 – Online Hamilelik Testi

evde-gebelik-testi-nasil-yapilir-hamile-oldugunu-anlamanin-yollari-nelerdir

İnternet çağımızın birçok sorusunun cevaplandığı bir alem olmaktadır. İnternet üzerinde gebelik şüphesi olanlar için bazı testler mevcuttur. Testlerin oluşturulma şekli ise bilinen belirtilerin olup olmadığının kontrolü ile sağlanmaktadır. Elbette kesin bir sonuç vermeyecektir ancak merakınızı gidermekte etkili olacağını söylemek de mümkündür.

Evde gebelik testi nasıl yapılır kapsamında kişilere sunulan tüm yöntemler de aslında bu belirtiler çerçevesinde oluşturulmaktadır.

16 – Parmakla Hamilelik Testi

Parmakla hamilelik testi oldukça eski bir yöntemdir. Evde gebelik testi nasıl yapılır diyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz. Öncelikle ellerimizi çok iyi bir şekilde yıkamamız gerekecektir. Yıkadıktan sonra da temiz bir havlu ile kurulamak gerekmektedir. Sağlık açısından mikrop kapmamak adına bu adım çok önemlidir.

Orta parmağınızı vajinanın içerisine tamamen soktuğunuz zaman bir sertlik veya sert bir şey hissediyorsanız rahim aşağı inmiş demektedir. Bu da yakın bir zamanda adet olacağınız anlamına gelir. Eğer herhangi bir sertlik hissetmiyorsanız doğum için rahim yukarıdadır ve gebelik ihtimaliniz olduğu anlamına gelebilir.

Parmakla hamilelik testi yaparken dikkatli olmakta fayda vardır. Öncelikle rahim ve vajina içi mikrop kapmaya oldukça müsait bir ortamdır. Bu yüzden çok hijyenik bir şekilde denemelisiniz. Aynı zamanda parmağınız ile vajinanın iç kısmını çok zorlarsanız yaralanmalara da sebep olabilirsiniz.

Yaralanmaların önüne geçmek ve kendinizi zorlamamak için doğru bir pozisyonu bulmakta fayda vardır. Rahat bir şekilde ve vajina girişini görebilecek şekilde deneyebilirsiniz.

evde-gebelik-testi-nasil-yapilir-hamile-oldugunu-anlamanin-yollari-nelerdir
Parmakla Hamilelik Testi Nedir?

Gebelikten şüphelenenlerin parmakla hamilelik testi kadar dikkatini çeken bir diğer unsur da vajina dudaklarının oldukça yumuşak bir şekle sahip olmasıdır.

Normal şartlarda çok sert olmasa da hamilelik ile birlikte bu alanda ciddi bir yumuşama, gerginlikten uzak bir yapı görülür. Adeta iç vajina kısmı gibi bir ortam oluşur. Bu yöntemlerle de kıyaslama yapabilmeniz olası olacaktır. Mümkün mertebe doktor kontrolünde gebeliğinizi araştırmak daha doğru olacaktır. Doktor mümkün değilse bahsedilen diğer yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Tarihte Gebelik Testi: Osmanlıda Gebelik Nasıl Anlaşılırdı?

Osmanlı döneminde teknoloji ve tıp dünyası bu kadar gelişmediğinden dolayı o zamanın yöntemleri ile araştırmalar yapılmaktaydı. Bir test yapılmasa da dönemin hekimleri doktorları bazı belirtilerin ortak olmasından ötürü kadınlara sorular yöneltirdi. Mide bulantısı ve baş dönmesi en temel araştırma noktaları olsa da yeterli olmayabiliyordu.

YouTube video

Osmanlı halkı arasında parmakla gebelik testi yapılıp yapılmadığı konusunda net bir bilgi yoktur. Ancak çoğu zaman karnın 2-3 ay itibari ile yavaş yavaş büyümesi ile netlik kazanılıyordu. Aynı zamanda regl dönemlerinin görülmemesi de bu belirtileri destekler nitelikte olmaktadır. Hekimlerin mide bulantısı, baş dönmesi durumlarının takibi ile hamilelik haberi kesinleşiyordu.

Kocakarı Yöntemiyle Gebelik Testi Kadınlar Kulübü: Parmakla Gebelik Testi Kesin Sonuç Verir mi?

Kadınlar Kulübü aracılığı ile parmakla hamilelik testi ya da diğer evde gebelik testi nasıl yapılır soruları sıklıkla sorulmuştur. Birbirinden farklı uygulamalar geçmişten günümüze gelse de bu durumlar kişiden kişiye değişiklik gösterir. Öncelikle belirtilmelidir ki bu durumlar her ne kadar biraz da olsa tıbbi yani bilimsellik taşısa da yapılacak gerçek testler ile sonuçlar kesinleşir.

evde-gebelik-testi-nasil-yapilir-hamile-oldugunu-anlamanin-yollari-nelerdir

Anne adayının doktor gözetimi altında kontrollerini yaptırması daha net sonuçlar doğurur. Örneğin alınacak bir kan ya da idrar tahlilinden yola çıkarak gebelik durumu hakkında net bilgi verilebilir.

Eczanelerde satılan gebelik testlerinde bile %100 doğruluk olduğunu yönünde bir bilgi bulunmaz. Tüm bunları göz önünde bulundurursanız parmakla gebelik testi ya da herhangi bir yöntemi uygulasanız da sonuçta bir doktora görünmekte fayda vardır.

Tüm bunların yanı sıra hamile kalmakta zorlanıyorsanız, Klomen ilacıyla da karşılaşmış olabilirsiniz. Klomen Nedir? Ne için Kullanılır yazısı size bilgi verecektir.

Yazımızı beğendiyseniz hamilelikte beslenme nasıl olmalı  adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yoruma kapalı.