Evde Kilo Vermenin Yolları

Kilo vermek için diyetisyenden yardım almanıza ya da spor salonlarında vakit harcamanıza gerek yok. Evde kendi kendinize yapacağınız basit egzersizler ile doğru beslenme alışkanlığı edinerek hızla kilo verebilir ve fit bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Doğru Besinleri Seçin
Hangi yiyeceğin kalorili olduğunu bilmek kilo vermede size büyük kolaylık sağlar. Kalori miktarı yüksek kırmızı et yerine beyaz et, beyaz undan yapılmış ekmek yerine çavdar ya da tam tahıllı ekmek tüketilmesi daha az kalori almanızı sağlar. Kristal beyaz şeker kullanımını en az indirilmesi yerine meyvelerden doğal şeker alınması vücudunuza kilo yapmadan enerji almanızı sağlar. Şerbetli ve hamurdan yapılan tatlıların sindirilmesi oldukça zordur. Kısa sürede kan şekerini yükselten bu tatlılar daha fazla yemenize neden olur. Şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih ederek daha az kalori alabilirsiniz.

Yemeklerden Önce Su İçin
Suyu içme zamanınız daha az yemenizi sağlar. Sabahları aç karnına içilen bir bardak su güne zinde başlamanızı sağlarken öğünlerden önce bir bardak ılık su içmek ise midede hacim yaratarak tokluk hissini sağlar. Böylece yeme miktarınız azalır. Ayrıca gün içinde tatlı krizleri ve açlık hissettiğiniz anda su içerseniz yeme isteğinizi anında unutursunuz.

Akşam Yemeğinizi Erken Yiyin
Akşam yemeğinizi ne kadar erken yerseniz yatmadan önce sindirilmesi daha kolaylaşır. Uyumadan önce ya da uykudan uyanıp bir şeyler atıştırma alışkanlığından vazgeçin. Akşam saat 19:00’dan sonra hiçbir şey yemeyin. Geç yenen yemekler alınan kalorilerin yakılmadan vücutta yağa dönüşmesine yol açar. Alınan kalorilerin daha kolay yakılarak enerjiye dönüşmesini sağlamak için yemeklerden sonra mutlaka 30 dakika yürüyüş yapın.

Kalori İçmeyin
Sadece yenilen değil içilen bazı sıvıların da kalorisinin oldukça yüksek olduğunu unutmayın. Özellikle kola, gazoz ve alkol gibi asit ve şeker oranı yüksek içecekler tüketmek hızlı kilo alma nedenidir. Hazır meyve sularında bulunan şeker oranı çok yüksek olduğu için evde kendiniz meyvelerin suyunu sıkarak taze taze tüketmelisiniz. Faydalı sanılan enerji içeceklerinin de kilo almanıza yol açtığı kanıtlanmıştır.

Bitki Çaylarından Yararlanın
İçeriğindeki kateşin maddesi sayesinde vücuttaki yağları yakan yeşil çay metabolizmayı uyarır. Kilo vermede oldukça etkili olan yeşil çay yüksek oranda kafein ve antioksidan içerdiğinden kilo vermenizi kolaylaştırır. Ayrıca ada çayı ile nane limon çayı tüketerek kilo verebilirsiniz.

Yeme Sürenizi Uzatın
Alelacele yenen yemeklerin midede sindirilmesi oldukça zorlaşır. Hazmedilmeyen besinler vücutta yağa dönüşerek kilo yapar. En az 20 dakika sofrada durmanızı öneren diyetisyenler iyice çiğnenmiş besinlerin daha kolay yakıldığını belirtiyor.

Günde 30 Dakika Egzersiz Yapın
Hareketsiz yaşamı evinizde yapacağınız basit egzersiz hareketler ile önleyebilirsiniz. Karın kaslarınızı, basen, bacak ve bel bölgenizin incelmesi için düzenli olarak egzersiz hareketleri yapmalısınız.

Yoruma kapalı.