Evde Pilates Nasıl Yapılır?

Her yaş grubuna hitap eden pilates vücuda esneklik kazandırmak ve duruş pozisyonunu düzeltmek amacıyla yapılır. Günümüzde en çok yapılan vücut geliştirme egzersizlerinden biri olan pilates hem bayanlar hem de erkekler tarafından yapılmaktadır. Erkekler genellikle vücutlarını geliştirerek plaj vücuduna sahip olmak için yaparken bayanlar ise genellikle bel ve göbekteki yağları eritmek amacıyla pilatesi tercih ediyor. İleriki yaşlardaki kişiler omurilik ve bal ağrılarından pilates yaparak kurtulabiliyor. Vücudun esnemesi kas ağrılarını ortadan kaldırıyor. Belin incelmesi ve vücudun şekil almasını sağlayan pilatesi evinizde kolaylıkla yapabilirsiniz. Başlangıç seviyesinde olan kişiler en temel pilates hareketlerini günde 30 dakika ayırarak düzenli olarak yaptığında fazlalıklardan kurtularak ideal vücut yapısına sahip olduğunuzu görebilir. Egzersiz sırasında pilates matı, egzersiz tekeri veya pilates topu kullanabilirsiniz.

Evde Yapabileceğiniz Temel Pilates Hareketleri
Karın Kası Hareketi
Sırt üstü yere uzanın. Bacaklarınızı dizlerden bükmeden düz bir şekilde yukarı kaldırın. Sonra kollarınızı öne uzatıp başınızı öne doğru kaldırın. Öne doğru hareketinizde nefes alın, geri hareketlerde ise nefesinizi verin. Günde 10 defa tekrar yapabilirsiniz.

Göbek Yağlarını Eriten Hareket
Yere sırt üstü uzanın. Ellerinizi başınıza koyun ve öne doru kalkmaya çalışın. Bacaklarınızı dizden bükerek yukarı doğru uzatın ve bükün. Hızlı bir şekilde sağ ve sol ayağınızı çapraz şekilde ileri geri hareketi yapın. Göbek bölgesini çalıştıran çapraz çizgi plates hareketi ile göbek bölgenizi inceltebilirsiniz.

Sırt Kaslarını Çalıştıran Hareket
Özellikle omuz, boyun ve sırt ağrıları yaşayan kişilerin yapacağı bu hareket sonrasında kaslar esneyerek ağrılar hafifleyecektir. Ayaklarınızı uzatarak yere oturun. Kollarınızı yana doğru açın. Sonra sağ kol ile sol ayağınıza dokunmaya çalışın. Aynı işlemi sol kolunuzla sağ ayağınıza da yapabilirsiniz.

Bel İnceltme Hareketi
Sırt üstü yere yattıktan sonra bacaklarınızı yukarı kaldırın. Belinizi dengede tutarak bacaklarınızı boşlukta pedal çevirir gibi hareket ettirin. Dengede kalabilmek için ellerinizle yerden destek alabilirsiniz.

Kalça Hareketi
Yere bacaklarınızı uzatarak oturun. Ellerinizi arkada yere koyun. Vücudunuzu yuları doğru kaldırın. Topuklarınızla yerden destek alın. Önce bir bacağınızı yukarı doğru kaldırıp indirin. 12 defa bu hareketi tekrarladıktan sonra diğer ayağınıza da aynı işlemi yapın.

Göğüs Geliştirme Hareketi
Erkekler vücudundaki göğüs kaslarını çalıştırarak kaslı bir görünüm kazanmak için göğüs geliştiren hareketleri yaparken bayanlar ise sarkık kol ve göğüsleri sıkılaştırmak ya da küçük göğüsleri büyütmek amacıyla bu hareketleri yapmaktadır. Şınav çekme hareketi olarak da bilinen bu hareket aynı zamanda dizler bükülerek de yapılabilir. Yere yüz üstü yatın ve kollarınızla yere tutun. Sadece ayaklarınızdan destek alarak kol ve göğüs kaslarınızı çalıştırın.

Bacak Hareketi
Yere sırt üstü yatın ve ellerinizi yere koyun. Bir bacağınızı dizden kırarak bükün. Diğer bacağınızı yukarı doğru kaldırın ve yere değdirmeden indirip kaldırmaya devam edin. 10 tekrardan sonra diğer ayağınıza da aynı işlemi uygulayın.

Yoruma kapalı.