Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Yıpranmış saçlar kuru, cansız, mat görünmesi ve şekil vermenin zor olması nedeniyle birçok kadının problemleri arasında yer alır. Saçın yıpranmasına neden olan faktörler arasında sağlıksız beslenme, yüksek ısıda kullanılan şekillendiriciler, hava kirliliği, boya ve kalitesiz ürünler yer almaktadır. Evde doğal kürlerle hazırlayabileceğiniz saç bakımı ile saçlarınızı kısa sürede canlı ve parlak bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Ancak saçlarınızın kuruyarak dökülmesine neden olan faktörleri ve yapılan yanlışları bilmeniz saçlarınızın canlılığını korumasını sağlayacaktır. Bu nedenle öncelikle saçın yıpranmasına neden olan unsurları ortadan kaldırmak gereklidir.

Saçın Yıpranmasına Neler Neden Olur?

– Saçın çok sıcak ya da çok soğuk suyla yıkanması hem elektriklenmesine hem de kepeklerin ortaya çıkmasına neden olur. Elektriklenen ve kabaran saçlara şekil vermek zordur ve kısa sürede kırılıp dökülürler. Saçlarınızı mutlaka ılık suyla yıkayın.
– Saç tipinize en uygun olan şampuanı seçip sürekli aynı ürünü kullanmalısınız. Sürekli şampuan değiştirilmesi saçın kimyasallara uyum sağlamasını zorlaştırdığından yıpranmaya neden olur.
– Saçlarınızın deforme olmasında bir diğer neden tokayla sıkıca bağlamaktır. Saç köklerini çekerek nefes almasını engeller.
– Saçınızı yıkadıktan sonra kendi halinde kurumasını sağlayın. Islak halde taranan saçlar daha kolay zedelenir.
– Röfle, perma ve saç boyası gibi kimyasal ürünleri uzun süre kullanılmamalıdır. Belli aralıklarla saçınızı doğal kalmasını sağlayın.
– Saçı yüksek ısıda fön makinesi ile kurutmak ya da saç şekillendirici makinelerin kullanılması saçın nem dengesinin azalmasına yol açar.

Evde Doğal Saç Bakım Kürleri

Zeytinyağı Kürü
3 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 yemek kaşığı süt, 1 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı limon, bal ve Hindistan cevizi yağını karıştırarak saç diplerine masaj yapıp uygulayın. Yarım saat beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Zeytinyağı kırılan ve dökülen saçları besleyerek anında canlanmasını, limon saç derisindeki yağları arındırarak saç renginizin açılmasını sağlar. Süt, Hindistan cevizi yağı ve bal saçı nemlendirerek yumuşaklık kazandırır. Elma sirkesi ise yağ dengesini düzenler, kepeği önler ve saçın hızlı uzamasına yardımcı olur. Hafta bir kez yaparak sağlıklı, canlı, parlak ve ışıldayan saçlara kavuşabilirsiniz.

Yumurta Maskesi
2 adet yumurta, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve susam yağı, yarım bardak yoğurt ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırarak saç köklerinden uçlarına kadar yedirerek uygulayın. 45 dakika kadar beklettikten sonra şampuanla yıkayıp durulayın. Oldukça etkili olan bu maskeyi haftada bir defa yapmanız yeterlidir.

Yumurta Maskesinin Faydaları Nelerdir?
Protein bakımından en zengin yiyeceklerden biri olan yumurta kurumuş ve hasar görmüş saçları hızlı bir şekilde iyileştirerek eski canlılığına kavuşturur. B12, A, D vitamini, yağ asitleri, potasyum ve kalsiyum mineralleri bakımından oldukça zengin olan yumurta saçın kabarıp elektriklenmesini önler, saçı besler ve hızlı uzamasına yardımcı olur. Prebiyotik bakımından zengin olan yoğurt ile birlikte kullanılması etkisini daha fazla arttırmasını sağlar.

Yoruma kapalı.