Fast Food Obeziteyi 8 Yaşına Kadar Düşürdü

Fast Food ve Obezite

Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tufan Ergenç, obezite yaşının son dönemlerde giderek düştüğünü belirtti. Çocuklarda gün geçtikçe artan obezite problemine dikkat çeken Ergenç, yapılan araştırmalara göre 10 çocuktan üçünün obez olduğunu söyledi. Ergenç, “Çocuklarda obezite görülme sıklığı giderek artıyor. Bu durum çocuklarda erken yaşta karaciğer yağlanması gibi ciddi sağlık problemlerine yol açabilir” dedi.

Ergenç, son dönemlerde yeme içme alışkanlığının değişmesinden dolayı obezitenin çocuk yaşta ortaya çıktığını söyledi. Türkiye Çocukluk Çağı Obezite Araştırması (COSİ)’nın sonuçlarını  değerlendiren Ergenç, Türrkiye’de obez çocukların sayısının giderek arttığını vurguladı. Ergenç, “Bu araştırmaya göre 8 yaşındaki obez çocuk oranı yüzde 8.3 iken, 2016 verilerinde bu oranın yüzde 10’a kadar arttığını görüyoruz. Bu demek oluyor ki her 10 çocuktan 3’ü obezite ile karşı karşıya” şeklinde konuştu. Ergenç, araştırma verilerinin Türkiye’de çocukların doğru beslenme alışkanlığına sahip olmadığını da gösterdiğini ifade etti.

OBEZİTE ÇOCUKLARDA KARACİĞER YAĞLANMASI YARATABİLİR

Fazla kilolu çocuklarda karaciğer yağlanması gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkabileceğini belirten Dr. Ergenç, “Özellikle bel çevresinde başlayan aşırı yağlanmadan ötürü çocuklarda ne yazık ki erken yaşta karaciğer yağlanmasına kadar giden ciddi hastalıklar görülebilir. Ailelerin, fazla kilolu çocuklarının sağlığı için uzman yardımı almaları gerekiyor” dedi. Ergenç, obeziteden kurtulmak için yaş farkı gözetmeden doğru beslenme alışkanlıklarının ve yeterli düzeyde egzersizin mutlaka uygulanmasını önerdi. Ergenç, “Bu verilerin sonuçları bizleri korkutuyor. Acil olarak çocukluk döneminde obezitenin önüne geçilmesi için teşhis ve tedavilerin başlanması gerekiyor” şeklinde uyardı.

Erkan Doğan (BSHA)

Yoruma kapalı.