Göbekten Kilo Almanın Nedenleri Nelerdir?

Göbek Bölgesindeki Yağlanmalar

Göbek bölgesinden kilo almak herkes için büyük bir sorundur. Fiziksel görüntüyü bozduğu gibi insan sağlığını da olumsuz etkilemektedir. Göbek bölgesindeki, yani karın yağının yağlanma kalp hastalıklarının ya da Tip-2 diyabet hastalıkları dahil olmak üzere çoğu hastalığın belirtisi olabilir. Hem dengeli beslenip hem de spor yapıyorsanız ve buna rağmen göbek yağından kurtulamıyorsanız bunun birçok sebebi olabilir. Peki karın bölgesindeki yağlanma neden olur?

Sadece Göbek Bölgesinden Kilo Almak Neden Olur?

Sadece göbekten kilo alıyorum, zayıf insanda neden göbek olur, zayıfım göbekten kilo alıyorum gibi birçok olay yaşanmaktadır. İnsan vücudunun kilo alma veya yağlanma potansiyelleri farklı farklıdır. Kimisi sadece bacaklardan kilo alırken kimisi sadece göbekten alabiliyor.

gobekten-kilo-alma-nedenleri
Göbek Bölgesinden Kilo Almak

Göbek bölgesi yağlanma pek çok nedene bağlı olmaktadır. Kadınlarda göbek neden olur, erkeklerde göbek neden olur diye ayrım yapmak biraz zordur. Vücudun yağlanmaya yatkınlığı ve rutinler son derece etkilidir. Göbek bölgesinden kilo almak nelere bağlıdır şu şekilde özetlenebilir:

Doğru Sporu Yapmamak

Vücudu güçlendirici sporlar göbek bölgesindeki yağların yakılmasında daha etkilidir. Bu sporlar kas kütlesini arttırır. Egzersiz sırasında kaslar, yağdan çok kalori eritir. Bu sayede antrenmanlar esnasında yağdan daha çok kalori yakarsınız. Spor yapmayan bireylerde yağlar birikmeye başlamaktadır. Göbekte yağlanma nasıl giderilir sorusunun cevabını da gün içinde spor yapmak oluşturmaktadır.

Uyku Düzeni

gobekten-kilo-alma-nedenleriİnsan vücudu günlük olarak en az altı saatlik uykuya ihtiyaç duyar. Altı saatten az uyuyan kişilerin zayıflama süresi diğer insanlara göre daha uzundur. Bu yüzden uyku düzeninize dikkat etmeli, en az altı saat uyumalısınız. Daha sağlıklı bir yaşam için uyku en önemli şarttır. Uykunuzu düzene sokarsanız göbekten kilo alma nedenleri listesi maddelerinden birini düzeltmiş olacaksınız.

Göbek Bölgesinden Kilo Almak ve Yağ Tüketimi

İnsan vücudu bütün yağlara aynı şekilde tepki vermez. Doymuş yağlar ve bitkisel yağlarda derindeki yağları arttırırken, tam doymamış yağlarda (avokado, zeytinyağı vb.) iltihaplanmaları önleyen özelliklere sahip. Doymuş yağlar sanılanın aksine zararlı değildir. Trans yağlar da çene altı bölgesi gibi karın bölgesi yağlanmasına neden olabilir. Yağ tüketimi de göbekten kilo almaya yardımcı olabilir niteliktedir.

Dikkatli kullanıldığı sürece doymamış yağlar sağlığınız için faydalı olabilir. Ancak bütün yağ çeşitleri fazla kullanıldığında kilo almanıza neden olacaktır. Aynı zamanda sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

İşlenmiş Gıdalar

gobekten-kilo-alma-nedenleriÇok fazla işlenmiş gıda tüketmek bel bölgenizin kalın olmasına neden olacağı gibi sağlığınız açısından da risk oluşturacaktır. Cips, beyaz ekmek, kraker gibi işlenmiş gıdalar, kola gibi şekerli ve asitli içecekler göbek bölgenizde deri altı yağlanmasına neden olacaktır. Ancak meyve ve sebzeler, tam tahıllı ürünler vücudunuz için antioksidan görevi görecektir.

Stres

Stres, insan sağlığını her açıdan olumsuz etkiler. Psikolojik olarak kendinizi yorduğunuz gibi fiziksel olarak da kötü hissedersiniz. Stresli zamanlarda yeniler yağlı yiyecekler kilo almanıza, vücudunuzun yağlanmasına neden olur. Bunun yanında stresli anlarda salgılanan kortizol hormonu vücuttaki yağı hapseder. Ancak stres kilonun ve sağlığın baş düşmanıdır. Stresle başı çıkmanın yolu ise, uzmanlara göre müzik dinlemektedir.

Yoruma kapalı.