Google Trends Türkiye 2022 Kullanım Rehberi

Google Trends Türkiye

Google trends Türkiye, insanlar tarafından en çok araştırılan konuları, olayları ve kişileri sıralayan özel bir araçtır.

Google günümüzde insanların her geçen gün daha da fazla başvurduğu bir bilgi kaynağı olmaktadır.

İnsanların Türkiye’deki ve dünyadaki gelişmeleri televizyon yerine internette, sosyal medyada, haber uygulamalarında takip etmeye başladıkları bu son yıllarda ülke gündeminde ve dünya gündeminde olan önemli olaylar insanların ilgisini çekmektedir. İnsanlar Türkiye’deki ve dünyadaki gelişmelere bir tık aracılığı ile erişebilmektedir.

Google trends Türkiye insanların en çok ilgi duyup araştırdığı konuları göstermektedir. Bu yüzden Google trends Türkiye , gündemi merak eden ve gündemden uzak kalmak istemeyen insanlar için önemli hale gelmektedir.

Ayrıca çeşitli konularda istatistik çıkarmak isteyen, insanların ilgilerini ve neleri araştırdıklarını ortaya koyup çeşitli analizler yapmak isteyen kişi ve kurumlar için de Google trends Türkiye önemli olmaktadır. Google trends Türkiye kişilere ve kurumlara bu bağlamda önemli veriler sunmaktadır.

Google Trends Türkiye Nedir?

google-trends-turkiye
Google Trends Türkiye

Google trends Türkiye, en kısa haliyle anlatılacak olursa, bir yıl içerisinde örneğin 2021 yılı içerisinde Türkiye’de Google üzerinden en çok hangi kelime ve kelime öbeklerinin, hangi kavramların merak edip araştırıldığını ortaya koyar.

Google tarafından sağlanan ve çevrimiçi analiz araçlarından biri olan Google Trends Türkiye, ücretsiz bir servistir. Bu ücretsiz araç sayesinde dilediğiniz anahtar kelimenin ne sıklıkta aratıldığını rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Google Trend, Google’da yapılan aramaların bir kısmını analiz ederek çalışır. Google Trends tarafından sunulan veriler, günlük olarak güncellenir. Google Trends’in ürettiği verilerin “verileri analiz ederken çeşitli nedenlerden kaynaklı hatalar içerebileceğine” dair bir sorumluluk reddi beyanını da kullanıcılarına sunar.

Google Trendler’de aynı anda en çok beş kelime veya konuyu sorgulamak mümkün olmaktadır. Alakalı sonuçlar, Google’ın “Arama Hacmi Dizini” grafiğinde görüntülenmektedir. Grafikte yer alan veriler, Excel’de ve diğer elektronik tablo uygulamalarında da açılabilen bir dosyaya aktarılabilmektedir.

Bu araç üzerinden dilediğiniz bir zaman aralığı seçerek, ilgili dönemde kullanıcılar tarafından en sık aranan ve en güncel konulara ulaşabilirsiniz. Web siteniz için hedeflemiş olduğunuz anahtar sözcükleri bu alanda arayabilir ve ne zaman, nerede daha çok sorgulandığını görebilirsiniz.

Google Trends Ne İşe Yarar?

Google Trends, ilgili kurumların ya da kullanıcıların Google arama motoru üzerinde gerçekleşmiş sorgular hakkında bilgilendirir. Bu sayede özellikle e-ticaret siteleri, ürün ve reklam yönetimlerini daha etkin teknikler ile geliştirebilir. Yerel ve belirli bir bölge sınırlı tutularak yapılan arama yöntemleri ile de kullanıcılarına daha güncel ve tercih edilir hizmetler sunabilir.

Yıllık olarak elde edilen arama trendleri sonrasında ise pazar araştırmaları daha geniş kapsamlı sürdürebilir.

Google Trends sayesinde, online ortamda aranan ve merak edilen trendlere ulaşmanız son derece basittir. Bununla beraber istediğiniz zaman aralığında ve bölgede, popüler bir konunun veya anahtar kelimenin aranma raporuna erişme fırsatınız bulunur. Böylece gündemi ve trendleri takip etmek de oldukça basit, rahat ve ulaşılabilir bir hal alır.

Tüm bunlarla birlikte aratılan anahtar kelimelerden sektörler arası rekabet analizi de yapabilirsiniz. Hedef pazarınızı daha iyi tanıyabilir ve pazarlama stratejileriniz için daha gelişmiş teknikler izleyebilirsiniz.

Google Trends Türkiye Nasıl Kullanılır? Google Trends Nasıl Kullanılır?

google-trends-turkiye

Google Trends Türkiye’ye girdiğinizde, aramak istediğiniz sözcüğü ya da konuyu ana sayfada bulunan ‘’Bir arama terimi veya konu girin’’ kısmına girmelisiniz. Yaptığınız arama sonucunda Google Trends, alakalı konuda yapılan aramaları ekranınıza getirecektir. Belirtilen grafikte ilk sırada belirtilen değer, aradığınız kavramın hangi zaman aralığında en çok arandığını gösterir.

Bu aramaları sadece Türkiye konumunda değil; farklı ülkelerde, farklı kategorilerde Youtube ve Google arama sonuçlarında farklı zaman dilimlerinde gerçekleştirebilirsiniz.

Google Trendler’de aşağıya doğru ilerlediğinizde, aradığınız kavram ile ilgili bir harita görebilirsiniz. Koyu ile belirlenen alanlarda yapılan aramaların sıklığı gösterilirken açık renkli alanlarda da aramaların seyrekliği gösterilir. Bu haritada görebileceğiniz gri alanlar ise aramanın gerçekleşmediği bölgeleri temsil etmektedir.

Google Trends sizinle, aradığınız konular ile alakalı olan konuları da paylaşmaktadır. Paylaştığı konuların içerisinden seçtiğiniz bir başlığa tıklayarak o konuda da en sık yapılan aramalara ulaşabilirsiniz.

Bununla beraber aramaların hangi zaman aralığında yüzde kaçlık bir artış ya da azalış gösterdiğini öğrenme şansınız da bulunur. Google Trends tarafından kullanıcılara sunulan bir diğer özellik de anahtar kelime aramalarını karşılaştırma imkanı sağlamasıdır.

Google Trends Türkiye Kullanmanın Faydaları

Google Trends Türkiye’yi kullanmak size, veri sağlama ve bundan yola çıkarak istatistikler ortaya koyma başta olmak üzere pek çok fayda sağlayacaktır. Google trends Türkiye sayesinde elde edebileceğiniz faydalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Trendleri ve markanızın popülerliğini kontrol edebilirsiniz.
 • Karşılaştırma yapabilirsiniz.
 • Pazar araştırması yapabilirsiniz.
 • Trendlerin zamansal takibini ve değerlendirmesini yapabilirsiniz.
 • Trend olan anahtar kelimelere ulaşabilirsiniz.
 • Daha fazla anahtar kelimeye ulaşabilirsiniz.
 • Yeni Ürünler Keşfedebilirsiniz.
 • Dönemsel Aramaları Görebilirsiniz.
 • İçerik Pazarlama Stratejilerinizi Geliştirebilirsiniz
 • Bölgesel Araştırmalar Yapabilirsiniz.

Google’da En Çok Aranan Kelimeler Hangileri?

Google trends’e ve Google trends Türkiye’ye dair geniş bir içerik sunulan bu yazıda, Google kullanıcılarının en çok hangi kelimeyi arattıkları da ele alınacaktır.

En Çok Aranan Kelimeler 2022 Neler? Google’da En Çok Arananlar 2022

google-trends-turkiye

2022 yılı henüz tamamlanmadığı için bu yıla ait en çok aratılan kelimeler henüz Google trend’te ve Google trends Türkiye’de gözükmemektedir bu yüzden 2021 yılında dünyada ve Türkiye’de kullanıcıların en sık arattığı kelimelere yer verilecektir. Dünyada trend olan konular şunlar:

 1. Avusturalya vs Hindistan
 2. Hindistan vs İngiltere
 3. IPL (Indian Premier League)
 4. NBA
 5. Euro 2021

2021’de dünyada en sık aratılan haber Afganistan haberleri olmuştur. En sık aratılan aktör Alec Baldwin, sporcu Christian Eriksen, yemek birria tacos, oyun PopCat, film Eternals, şarkı driver license – Olivia Rodrigo, televizyon şovu ise Squid Game olmuştur.

Google ‘da En Çok Arananlar Türkiye Sonuçları

YouTube video

Kullanıcılar tarafından Google üzerinden en çok aratılan kelimeler Google trends Türkiye’de şu şekildedir:

 1. EBA giriş
 2. Squid Game
 3. AÖL
 4. Mesut Özil
 5. Elmalı Davası

Türkiye’de 2021 yılı içerisinde Google üzerinde en sık aratılan insan 2021 Ocak ayında Fenerbahçe’ye transfer olarak tüm dünyanın ilgisini çeken Mesut Özil olmuştur. En sık aratılan dizi Squid Game, yemek tarifi ise güllaç olmuştur.

Google trends Türkiye üzerinden bugünün veya önceki günlerin en sık aratılanlarına erişebilirsiniz.

Yoruma kapalı.