Günde 1 Portakalın Faydaları Nelerdir?

Portakalın Faydaları Sizi Şaşırtacak!

Portakalın faydaları birçok kişi tarafından merak edilerek araştırılmaktadır. Portakal mineraller, vitaminler, magnezyum ve potasyum açısından oldukça zengin bir meyvedir. Kendinizde alkalize edici özellik bulunmaktadır. Bu özellik vücudunuzun daha dirençli ve sağlıklı olmasına çok büyük katkı sağlamaktadır.

YouTube video

Çok güçlü bir antioksidan olmasının yanı sıra C vitamini yönünden de oldukça zengindir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarla karşılaşıldığı zaman portakal tüketmeleri halinde rahatsızlığı hem hafif hem de çok çabuk atlatacaklardır. Portakal ağacı en yaygın ağaç türlerinden biridir.

Portakalın Faydaları Nelerdir?

Portakalın faydaları nelerdir sorusunu cevaplamadan önce portakal çeşitlerinden bahsetmek gerekmektedir. Çünkü portakalın birçok çeşidi mevcuttur. Çeşitlerine göre yararlı oldukları konular da değişiklik gösterebilmektedir. Portakalın birbirinden önemli faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

1 – Yaşlanma Etkilerine Karşı Cildi Korur

Portakalın içerisinde bol bol su ve C vitamini bulunmaktadır. Özellikle kan portakalın faydaları arasında cildi nemlendirmek yer almaktadır. Cildi nemlendirirken aynı zamanda vücudun kollajen üretmesini de hızlandırmaktadır. Kollajen yaşlanma etkilerini en aza indirmektedir. Düzenli bir şekilde bu meyveyi tüketmeye başladığınız takdirde cildiniz daha sağlıklı bir görünüme kavuşmuş olacaktır.

2 – Portakalın Faydaları | Bağışıklığın Artmasını Sağlar

Portakalın içerisinde bol miktarda C vitamini olduğundan bahsetmiştik. C vitaminin bol bol olması da bağışıklığın artmasına sebep olmaktadır. C vitaminin yanı sıra portakalda bakır ve folat da bulunmaktadır. Bunlar da bağışıklığı destekleyen değerler arasında yer almaktadır. Bu nedenle özellikle kış aylarından tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

3 – Anemi Tedavisine Destek Olmaktadır

portakalin-faydalari

Portakalda folik asit bulunması nedeniyle kansızlık problemi ile savaşmaktadır. Vücut yeterli miktarda C vitamini ve demir almadan doğru emilimi sağlayamaz. Daha sağlıklı ve daha dirençli bir vücuda sahip olmak için her gün düzenli olarak bir portakal tüketmeniz çok faydalı olacaktır.

4 – Böbrek Taşı Problemini Önler

Böbrek taşı gibi ciddi problemler idrarda yer alan sitrat eksikliği nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Düzenli olarak portakal tüketmeniz idrarda bulunan sitrat seviyelerinin daha dengeli olmasına yardımcı olmaktadır. Bu da dolayısı ile böbrek taşı riskini oldukça düşürmektedir. Portakalın içerisinde kalsiyum gibi önemli besin değerlerinin bulunması böbrek taşı riskini azaltan diğer sebepler arasındadır.

5 – Kalp Sağlığına Destek Olur

Portakal içerisinde birçok vitamin ve mineralin yanı sıra kardiyovasküler ve potasyum da barındırmaktadır. Bu da kalp sağlığının desteklenmesine katkı sağlamaktadır. Mevsimi geldiği zaman düzenli olarak portakal tüketmek birçok ciddi kalp rahatsızlığı riskini azaltmaktadır. Portakalda bulunan C vitamini de kalp rahatsızlıklarına karşı koruma sağlamaktadır.

6 – Portakal Diyabet Tedavisine Yardımcı Olur

portakalin-faydalari
Portakalın Faydaları Nelerdir?

Kışın en güzel meyvelerinden biri olan ekşi portakalın faydaları arasında diyabet karşı savaşmak da yer almaktadır. Portakallar oldukça düşük glisemik indekse sahip bir meyvedir. Bu özellik portakalın kan şekeri seviyesini desteklemesini sağlamaktadır. Meyvenin yapışkan bir yapıya sahip olması onun doğal bir lif kaynağı olmasından kaynaklanmaktadır. Doğal lif kaynağı olan besinler de şeker emilimini yavaşlatmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kan şekeri seviyesini de dengelemektedir. Portakalın içerisinde bulunan liften daha fazla yararlanmak adına portakalın suyunu sıkıp içmek değil de kendisinin yenmesi tavsiye edilmektedir.

7 – Kan Basıncını Düzenler

Portakalın potasyum yönünden zengin olduğundan bahsetmiştik. Potasyum bakımından zengin olması portakalın faydaları arasında kan basıncını düzenlemesi olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle uzmanlar vücutta birçok değeri dengelemesi nedeni ile diyet programlarına portakalın dahil edilmesini tavsiye etmektedir.

8 – Portakal Kolesterol Seviyesini Dengeler

portakalin-faydalari

Portakalın lif yönünden çok zengin olan bir meyve olması kolesterol seviyesinin dengelenmesine de sebep olmaktadır. Lifler sindirim kanallarının kolesterolü emmesine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle kolesterol problemi yaşayan insanlara bu meyve tesviye edilmektedir.

Portakalın Zararları Var mıdır?

Portakalın faydaları kadar portakalın zararları da merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu meyvenin herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Fakat her besinde olduğu gibi fazla tüketilmesi halinde bazı sağlık problemlerini beraberinde getirebilmektedir. O nedenle yalnızca uzmanların tavsiye ettiği miktar kadar tüketmek çok önemlidir. Uzmanlarda kış aylarında her gün en fazla bir adet portakal tüketilmesini tavsiye etmektedir.

portakalin-faydalari

Eğer yazımızı beğendiyseniz Portakal Reçeli Nasıl Yapılır Portakal Kalori Miktarı Nedir  konulu yazımızı okuyarak portakal reçelinin nasıl yapılması hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.