Anne Adayları İçin Hamilelik Detoksu Nedir?

Hamilelik Detoksu ile Anne Olmaya Hazırlanın!

Hamilelik detoksu , anne adaylarının vücut sağlığını korumak için uygulamaları gerekli olan bir arındırma işlemidir. Gebeliğe Hazırlık dönemi sırasında yapılan detoks ile vücut, daha sağlıklı bir hale gelmekte ve annenin rahat bir hamilelik süreci geçirmesi sağlanmaktadır. Detoks, karaciğeri temizleyerek vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Sağlıklı bir anne vücudu, sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesini sağlayacaktır.

Gebelikte detoks için gerekli önlemler alındığında vücuttaki kanın temizlenmesi sağlanacak ve durgun kan yenilenecektir. Kanın yenilenmesi, damarların sağlıklı bir şekilde fonksiyonlarını yerine getirmesine ve kalbin sağlıklı bir hale gelmesine yol açacaktır. Bu durum, genel olarak rahim dokularının düzelmesine ve kan dolaşımının düzenli bir şekilde vücudun her bölgesinde sağlıklı olarak gerçekleşmesine yardımcı olacaktır.

Hamilelik Detoksu Ne İşe Yarar ?

Hamilelik detoksu anne vücudunda yer alan toksinlerin kısa sürede vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Toksinlerden arınan anne vücudu, sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesi için gerekli ortama ulaşmış olmaktadır. Anne vücudunda bulunan zararlı ajanların bebeğe geçmesi ihtimali vardır. Detoks tarifleri sayesinde sorunsuz bir gebelik süreci geçirmek imkan dahilindedir.

Detoksa, zararlı bir çok alışkanlıkların terk edilmesi ile başlanması gerekmektedir. Zararlı alışkanlıklar, vücudun bağışıklık sistemine zarar vermektedir. Sigara ve alkol kullanımı, bağışıklık sisteminin en büyük iki düşmanıdır. Detoksa başlarken bu iki zararlıyı bırakmak gerekmektedir. Vücut, sağlığa kavuşmaya başladığında, uygun detoks yiyecek listesi uygulanmalıdır. Bu sayede vücut, yavaş yavaş sağlıklı bir hale gelecektir.

Hamileliğe Hazırlanmak İçin Yapılan Detoks Nasıl Uygulanmalıdır?

Hamileliğe hazırlanmak için yapılan Hamilelik detoksu kapsamında, sağlıksız eylemlerin terk edilmesi gerekmektedir. Çünkü zararlı toksinler, hamilelik sürecini yakından etkileyen; karaciğer, bağırsak ve rahim üzerinde birikmektedir. Sürecin sonraki aşaması, bitki çayı tüketimi ve yemek düzeninin ayarlanmasıdır. Zararlı alışkanlıklardan sonra zararlı besinlerden de bu süreçte vazgeçilmelidir. Vücutta biriken yağlar, yağ dokularını meydana getirmektedir.

hamilelik-detoksu

Toksinler, yağ dokularının olduğu vücutta barınmayı tercih etmektedir. Detoksun bir aşaması olarak yağların azaltılması önemlidir. Detoksun etkili sonuçlar sağlaması için vücuttaki yağ oranı mümkün mertebe azaltılmalıdır. Bunun için de doğru beslenme ve doğru egzersizler yapılmalıdır. Bu süreçte yapılması gereken egzersizler hafif olmalıdır ve dikkatli şekilde yapılmalıdır. Bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için bu süreçteki tüm eylemlere azami ölçüde dikkat edilmelidir.

Tüp Bebek İçin Detoks Programına Hangi Sürede Başlanmalıdır?

Hamilelik detoksu tüp bebek tedavisinden önce başlanması gereken bir süreçtir. Tüp bebek tedavisi ile hamilelik öncesi başlamadan 3 ya da 4 ay öncesinden detoks programına başlanmalıdır. Anne adayının, tüm süreci sağlıklı bir şekilde geçirmesi için vücut, bu sürede hazır hale gelmektedir. Vücudun tüm sistemleri detoks sayesinde etkili bir şekilde çalışmaya başlayacaktır.

Doğum Öncesinde Detoks Uygulanmazsa Ne Olur?

Hamilelik detoksu bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda hamilelik sürecinin anne adayı tarafından rahat bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olmaktadır. Detoks uygulandığında vücuttaki organlar toksinlerden arınmaktadır. Organlar ve vücut temizlenmezse toksin birikimleri, bebeğin gelişimine zarar vermektedir.

hamilelik-detoksu
Hamilelik Detoksu

Bebekte doğum kusurlarının meydana gelmesi, ilerleyen yaşında öğrenme problemlerinin yaşanması ve bebekte sağlık sorunlarının yaşanması da ihtimal dahilindedir. Ayrıca annenin vücudu sağlıksız olduğunda, bebek düşükleri de sıklıkla yaşanabilmektedir. Detoks sayesinde, sperm ya da yumurta üzerinde yer alan DNA hasarları, kısa sürede onarılabilmektedir. Detoks ile birlikte vücudun gebeliğe hazırlanması da sağlanmaktadır.

Hamilelik Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Hamilelik öncesi yapılması gerekenler detoks kapsamında doğru bir şekilde anlaşılmalıdır. Hamilelik detoksu için yapılması gerekenler genel olarak şunlardır:

  • Sağlıksız olanın kaldırılması, sağlıksız olanın sağlıklı olanla yenilenmesi,
  • Karaciğerin toksinlerden temizlenmesi,
  • Sindirim sistemi düzeni sağlanması için doktor gözetiminde vücuttaki eksik vitamin ve minerallerin tamamlanması,
  • Vücuttaki sağlıklı bakterilerin artırılması,
  • Vücuttaki sistemleri destekleyerek toksinlerin vücuttan dışarı atılmasının sağlanması.

Hamilelikten Önce Uygulanan Diyet Sırasında Tüketilmesi Gereken Yiyecekler Hangileridir?

Hamilelik detoksu sırasında bazı yiyeceklerin tüketilmesi önerilmektedir. Hamilelikten önce diyet olarak adlandırılabilen detoks sırasında sağlıklı yiyeceklerin tüketilmesi, dayanıklı bir vücuda sahip olmanın ilk aşamasıdır. Detoks sırasındaki beslenme aşamasında tüketilmesi gereken besinler şunlardır: Brokoli, arı sütü, somon balığı, kabak çekirdeği, zerdeçal, susam, tarçın, maca kökü, böğürtlen ve yeşillikler.

hamilelik-detoksu

Bu dönemde beslenme sırasında tüketiminden uzak durulması gerekenler ise şunlardır: Soda, kafein, işlenmiş gıdalar, dondurulmuş gıdalar, trans yağlı gıdalar, diyet ürünler, sigara ve alkol. Günde en az 10 bardak su tüketilmesine de dikkat edilmelidir. Suyun yeterli miktarda tüketilmesi, kanın koyulaşmasını önlemektedir. Yeterli su tüketimi ile yumurtalıklara ulaşan oksijen miktarı yeterli bir şekilde gerçekleşmektedir.

Hamilelikte Beslenme ve Spor Bir Arada Mı Olmalıdır?

Hamilelikte beslenme ve spor dikkatli bir şekilde ve bir arada yapılmalıdır. Hamilelik detoksu kapsamında ağır egzersizlerin terk edilmesi gerekmektedir. Bu egzersizlerin arasında en basiti ve en sağlıklı olanı yürüyüş yapmaktır. Günde yarım saatten fazla olmamak üzere hafif yürüyüş egzersizleri tercih edilmelidir.

Egzersiz dışında karın kısmına masaj yapmak, vücudu rahatlatabilir. Masaj, kan akışının doğru bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Hafif şekilde yapılan masaj seansları, haftada 4 kere tekrarlanmalıdır. Bu sayede hamilelik sürecinin rahat bir şekilde yaşanması mümkün olmaktadır. Bu dönemde stresten uzak durmakta da fayda bulunmaktadır.

Koronavirüs ile Mücadelede Hamilelik Süreci hakkında merak ettikleriniz için tıklayınız.

Yoruma kapalı.