Hamilelikte Bulantı Neden Olur?

Hamilelikte Bulantı Olmasının Nedenleri Neler?

Hamilelikte bulantı neden olur; kadınların gebelikle birlikte hormonal değişiklikler yaşamaya başlaması nedeniyle. Ancak bazı gebeliklerde mide bulantısı ve kusma şikayetleri hamilelik sürecinin geneline olumsuz yansırken; bazı gebeler ise hiç bulantı ve kusma yaşamadan bebeklerini sağlıkla kucaklarına alabilir. Peki, gebelikte bulantı iyi bir şey mi? Hamileliğin kaçıncı ayı bulantı başlar? İşte, hamilelikte bulantı neden olur ve daha fazlası hakkında bilgiler…

Hamilelikte Bulantı Neden Olur?

hamilelikte-bulanti-neden-olur
Hamilelikte Bulantı Neden Olur ?

Hamilelikte bulantı neden olur sorusunun en bilinen ve net cevabı; gebeliğin başlaması ile birlikte kadınların hormonal değişikliğe uğramasıdır. Örneğin; HCG hormonu yani hamilelik hormonu olarak bilinen ve gebelikten şüphelenilen durumlarda kadınlara yapılan kan testinde bakılan HCG hormonu, gebelikte artı gösterir.

Bu hormonun artış göstermesi de kadınlarda bazı etkilere yol açar. Bu etkilerden bazıları da; mide bulantısı, kusma, sürekli uyku hali, yorgunluk, halsizlik ve çabuk yorulmadır. Kısacası; hamilelikte bulantı neden olur; hormonların değişmeye başlamasından dolayı. Peki, gebelikte bulantı iyi bir şey mi?

Gebelikte Bulantı İyi Bir Şey Mi?

Gebelikte bulantı iyi bir şey ya da iyi bir şey değil denilemez. Çünkü bu gebeliğin normal semptomlarından biridir. Çoğunlukla gebeliğin 6.haftasında başlar ve kadınların hormon değişikliğine alışmasıyla birlikte hamileliğin 14.haftasından sonra son ulur.

Ancak bazı gebelerde bulantı aşırı bir hal alır ve beslenmeyi imkansız hale getirebilir. Bu durumda hem gebenin hem de anne karnındaki bebeğin sağlıklı beslenmesi açısından risk oluşturur. Çoğunlukla gebelikte aşırı mide bulantısı yaşayan kadınlara ilaç verilir. Hamilelikte bulantı hapı Prilam Dr de bu ilaçlardan biridir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız: Prilam Dr Nedir Nasıl Kullanılır?

Hamileliğin Kaçıncı Ayı Bulantı Başlar?

hamilelikte-bulanti-neden-olur

Genellikle hamileliğin 6.haftasında mide bulantısı başlar. Ancak 6.haftadan önce de gebelik nedeniyle mide bulantısı şikayeti yaşayanlar da vardır. Bu son derece hamileye özel bir durumdur; her hamilenin mide bulantısının başladığı ay ya da hafta değişebilir. Hamileliğin birinci ayında da bulantı şikayeti başlayan olduğu gibi gebelik boyunca hiç bulantı ve kusma şikayeti yaşamayan gebeler de vardır.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Bulantı Ne Zaman Başlar | Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Hamilelikte Mide Bulantısı En Erken Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte mide bulantısı en erken birinci ayda başlayabilir. Hatta çoğu kadın hamileliğinin ilk haftalarında yaşadığı mide bulantısı ve kusma nedeniyle gebeliğini öğrenebilir. Fakat genele göre; hamilelikte mide bulantısı en erken 6.hafta itibari ile başlar.

Hamilelikte Mide Bulantısı Bebeğin Sağlıklı Olduğunu Gösterir Mi?

Hamilelikte mide bulantısı bebeğin sağlıklı olduğunu gösteren bir gösterge değildir. Ayrıca hamilelikte mide bulantısı bebeğin sağlıksız olduğunu da göstermez. Kısacası; hamilelikte bulantı neden olur başlığımızda da açıkladığımız gibi; bu durum tamamen doğaldır ve kadınların hormonal değişiklik yaşamasından kaynaklanır. Bebeğin sağlıklı olduğunu ya da olmadığını gösteren bir durum değildir.

hamilelikte-bulanti-neden-olur

Hamile Kadının Kusması İyi Midir?

Hamile kadının kusması çok aşırı olmadığı sürece beklenen bir durumdur ve normaldir. Ancak fazla kusmak bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle gebelikte fazlaca kusma şikayeti olan kadınların bu durumu doktorlarına belirtmesi gerekir ve gerekli ise doktorun önerdiği mide bulantısı ve kusma ilacını kullanması gerekir.

Hamilelikte Aşırı Mide Bulantısı Cinsiyet Belirler Mi?

Hamilelikte aşırı mide bulantısı cinsiyet belirleyen ya da bebeğin cinsiyeti hakkında fikir veren bir durum değildir. Hamilelikte bulantı neden olur diye baktığımızda; bunun sebebi kadınların gebelik döneminde hormon değişikliğine uğramasıdır. Dolayısıyla hamilelikte aşırı mide bulantısı cinsiyet belirlemede etkili bir faktör değildir.

Hamilelikte Akşam Bulantıları Cinsiyet Belirler Mi?

Hamilelikte akşam bulantılarının yaşanması da bebeğin cinsiyeti hakkında fikir vermez. Her gebe, gebeliğin doğal akışında sabah bulantıları ya da akşam bulantıları yaşayabilir. Hamilelikte akşam bulantıları hem erkek bebek hem de kız bebek bekleyen gebelerde yaşanabilir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Olmazsa Ne Olur?

hamilelikte-bulanti-neden-olur

Hamilelikte mide bulantısı olmazsa bu sağlıksızlık göstergesi değildir. Gebelikte mide bulantısı olmazsa gebeler pek çok gebeye göre daha rahat bir hamilelik süreci geçirirler. Gebelikte bulantı ve kusma şikayetlerinin olmaması olumsuz sonuçları olan bir durum değildir.

Hamile Kadınlarda Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hamile kadınlarda mide bulantısına en iyi gelen şey; doktorlarının önereceği hamilelikte mide bulantısı hapıdır. Ancak hiçbir gebe, doktoru reçete etmediği sürece bulantı hapı kullanmamalıdır. Hamilelikte bulantı hapı kullanmak dışında hamile kadınlarda mide bulantısına iyi gelen bazı uygulamalar şunlardır:

  • Sabah bulantısı riskini azaltmak için; sabahları yataktan ani bir şekilde kalkılmamalı, sabah uyanıldığında bir süre yatakta yatar pozisyonda dinlenilip yavaşça yataktan kalkılmalıdır
  • Koku hassasiyeti var ise yemek kokularından ve deodorant kokularından uzak durulmalıdır
  • Stres kaynaklarından ve moral bozan durumlardan kaçınılmalıdır
  • Aç kalmamaya dikkat edilmeli; azar azar olsa da beslenmeye çalışılmalıdır
  • Az porsiyonlarla sık sık yemek yenmeli; öğün sayısı artırılmalıdır
  • Bol sıvı tüketimi yapılmalıdır
  • Aşırı doyacak şekilde yemek yenmemelidir

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir 15 Adımda Öğrenin!

Yoruma kapalı.