3 Adımda Hamilelikte Ciğer Yemek Zararlı mı?

Hamilelikte Ciğer Yemek Uygun mu?

Hamilelikte ciğer yemek zararlı mı değil mi soruları özellikle hamile kadınlar tarafından merak edilen bir konudur. Bazı doktorlar zararlı değil derken bazıları ise kontrollü tüketilmesi gerektiğini savunmaktadırlar.

YouTube video

Protein ve demir bakımından zengin olduğu bilinen ciğerin hamileler tarafından her gün yenmesi doğru olmayan bir besindir. Ancak ayda bir defa tüketilmesi uygun görünebilmektedir. Bunun nedeni ise vitamin, mineral ve demir bakımından zengin olduğu bilinen ciğerde aynı zamanda yüksek oranda A vitamini bulunmaktadır. Bu sebeple gelişmekte olan bebeğinize özellikle ilk 3 ayda doğum kusurlarına sebebiyet verebilmektedir.

Hamilelikte Ciğer Yenir mi? Hamilelikte Ciğer Zararlı mı?

Hamilelikte ciğer yemek özellikle ilk 3 ay tüketirken dikkat edilmesi ve doktora danışarak yenmesi gereken bir besindir. Fakat içeriğindeki zengin vitamin ve mineraller sayesinde gebelikte de kontrollü bir biçimde tüketildiğinde bebeğe faydası olabilecek bir besin olmaktadır.

Özellikle anne adaylarının yediğine içtiğine daha fazla dikkat ettiği gebelik sürecinde her yiyeceği ayrıntılı bir şekilde araştırmak ve bebeklerine olası bir zarar vermekten kaçınmak amaçlı titizlikle her besini araştırdıkları bir gerçektir. Özellikle sosyal medya mecralarında hamileyken ciğere dokunmak ve hamilelikte ciğer yemek ile ilgili birçok olumlu olumsuz yorumlar bulunmaktadır.

hamilelikte-ciger-yemek
Hamilelikte Ciğer Yemek Zararlı mı?

Hamilelikte ciğer yenir mi kadınlar kulübü gibi sosyal medya platformlarında da konuşulmakta ve tabiri caizse birçok hurafe bilgiye rastlanmaktadır. Bunlardan en sık rastlananları ise şöyledir:

 • Gebelikte ciğer yemek bebekte leke yapar mı
 • Hamilelikte ciğer yemek iz yapar mı
 • Hamileliğin ilk aylarında ciğer yemek bebekte leke yapar mı
 • Hamileyken ciğere dokunulur mu gibi aslı olmayan birtakım hurafe bilgilere rastlamak da mümkündür.

1- Hamileliğin İlk Aylarında Ciğer Yenir mi? Hamilelikte Ciğer Yemek İlk Aylarda Öneriliyor mu?

Hamile kadınların ciğer yemek ile ilgili merak ettikleri bir diğer konu ise hamileliğin ilk aylarında ciğer yenir mi sorusu olmaktadır. Hamilelikte ciğer yemek ile ilgili bilinen bir zararının olmadığı söylenmektedir. Ancak fetüsü olumsuz yönde etkileyebileceği ihtimaline karşı özellikle ilk 3 aylık dönemde tüketilmemesi gerektiği ve sonraki aylarda da kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerektiği söylenmektedir.

2- Hamile Olduğunu Bilmeden Ciğer Yemek Bebeğe Zarar Verir mi?

hamilelikte-ciger-yemek

Hamileliğin özellikle ilk 3 ayında dikkat edilmesi gereken ciğeri hamile olduğunu bilmeden tüketen kadınlar bu konuda evham yapabilmektedirler. Fakat açıklamalara göre hamile olduğunu bilmeden ciğer yemek bir iki kereliğine mahsus sorun teşkil etmeyecektir. Yine de içinizin rahat etmesi açısından doktorunuza danışarak varsa alınması gereken önlemleri alabilirsiniz. Hamilelikte ciğer yemek doktora danışılarak yenilebilecek hatta bebeğe zararın aksine faydası da dokunabilecek bir besin olduğunu unutmamakta fayda vardır.

3- Gebelikte Ciğer Yemek Bebekte Leke Yapar mı? Hamilelikte Ciğer Yemek İz Yapar mı?

Hamilelik denildiğinde akıllara ilk olarak aşerme gelir. Özellikle ciğer aşerme durumlarında ise kafa karışıklığı ortaya çıkar. Ciğerin gebe kadınlar tarafından tüketilmesinin sakıncalı olarak görülmesi karmaşanın temel sebebidir. Bu durumda ciğer yemek ya da yememek bebeğin cildinde leke yapar mı gibi endişelere yol açar. Toplumda aşerilen yemeğin yenmemesi leke yapacağı konusunda bir görüş olsa da bu bilimsel olarak açıklanmamıştır.

Hamilelikte Ciğer Aşermek Cinsiyet Belirleyici Bir Unsur mu?

Konu hamilelik olunca birçok hurafe vardır. Özellikle toplumumuzda eskilerde söylenmiş ve günümüze kadar gelmiş hamilelik ile ilgili birçok hurafe ve aslı olmayan, gerçekle alakası olmayan birçok kirli bilgiye rastlamak mümkündür. Kadınların yüzüne bakıp bebeğin cinsiyetini tahmin etmek, kadının aşerdiği besinden yola çıkarak bebeğin cinsiyetini tahmin etmek, kadının saçını kesmesinden yediği, hatta dokunduğu besine kadar bebekle bağlantılı olarak kurulan birçok hurafe vardır.

hamilelikte-ciger-yemek

Hamilelikte ciğer yemek dışında bunlardan biri de hamilelikte ciğer aşermek cinsiyet belirleyici bir unsur olarak görülmesidir. Hurafeye göre hamile kadının canı ciğer isterse erkek bebeği olacağına inanılmaktadır. Belirtmekte fayda vardır ki bu gibi bilgiler asılsızdır ve gerçeği yansıtmamaktadır.

Hamilelikte Ciğer Yemenin Faydaları Var mı?

Her besinde olduğu gibi ciğer yemenin de fazlası elbette ki zararlıdır. Özellikle hamilelik döneminde her gün ciğer tüketmek önerilmemektedir. Fakat içerisindeki zengin vitamin ve mineraller sayesinde bebeğinizin ihtiyacı olan demiri ve A vitaminini karaciğer tüketerek de karşılayabilirsiniz.

Hamilelikte ciğer yemenin faydaları konusundan çok zararları konuşulmaktadır. Hatta birçok kadın doğum uzmanının yapmış olduğu açıklamalara göre besin takviyesi olarak karşılayacağınız A vitaminini meyve ve sebzelerden almanız ve gerekmedikçe hamileliğiniz boyunca sakatat tüketmemeniz gerektiği yönündedir.

hamilelikte-ciger-yemek

Bu anlamda açıklamalarının devamında hamilelikte ciğer yemek dışında yenmemesi gereken ve mümkün olduğunca uzak durulması gereken besinlerin birkaçı ise şöyledir:

 • Çiğ balık
 • Kafein
 • Asitli içecekler
 • Hazır gıda
 • Fast food
 • Paketli gıdalar
 • Adaçayı
 • Maydanoz ve
 • Keten tohumu
 • Alkollü içecekler gibi yiyecek ve içeceklerden de uzak durulması gerekmektedir.

Hamilelikte beslenme hem anne hem de bebek sağlığı için oldukça önemlidir. Beslenme konusunda ekstra dikkatli olmak, özenle beslenmek gerekir. En doğru beslenme şekli uzman doktor tarafından belirlenecektir. Fakat genel olarak dikkat edilmesi gereken beslenme aşamaları mevcuttur. Eğer gebelikte beslenmenin nasıl olacağı konusunda net bir bilginiz yoksa, Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır yazımıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.