Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalı ?

Hamilelikte kaç kilo alınmalı sorusu birçok anne adayı tarafından merak edilerek araştırılmaktadır. Hamilelik sürecinde alınması gereken kilo miktarı kişiden kişiye değişir. Gebelik öncesinde anne adayının mevcut kilosu gebelik döneminde alması gereken kilo miktarını belirler.

YouTube video

Boyuna göre ideal kiloda olan bir annenin hamilelik döneminde toplam alması gereken kilo miktarı 9-12 kg’dır. Ancak anne çok zayıf ise 18 kg’a kadar alması önerilirken, gebelik öncesi anne çok kilolu ise bu dönemde sadece 6 kilo alması tavsiye edilir. Anne adayının bu dönemde sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmesi için tam olarak ne kadar kilo alması gerektiğini bir diyetisyenden yardım alarak belirlemelidir.

Gebelikte Alınması Gereken Kilo Miktarı

kolay-diyet-listesi-hamilelikte-kac-kilo-alinmali

Hamilelik döneminde herkesin alması gereken kilo miktarının aynı olması beklenemez. Bu nedenle hamilelikte kaç kilo alınmalı sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir. Anne adaylarının zayıf ya da daha kilolu olmalısına göre bu miktar değişiklik gösterebilmektedir.

kolay-diyet-listesi-hamilelikte-kac-kilo-alinmali

  • Normal kilodaki kişiler 9-14 kg
  • Zayıf kişiler 12-18 kg
  • Kilolu kişiler 6-9 kg
  • Çoklu gebeliklerde ise 15-23 kg alınmalıdır.

Hamilelikte Hangi Ayda Kaç Kilo-Alınmalı

kolay-diyet-listesi-hamilelikte-kac-kilo-alinmali

Hamilelikte hangi ayda kaç kilo-alınmalı Hamileliğin ilk günlerinde sabah bulantısı ve kusma sıkça görüldüğü için belli miktarda zayıflama görülür. Ancak aşerme görülmeye başlandığında hızla kilo alınır. Hamilelik dönemi 3’er aylık dönemlere ayrılır. İlk 3 ayında en fazla 3 kilo alınmış olunur. 4. 5. ve 6. Aylarda birer kilo olmak üzere toplam 3 kilo daha alınır.

kolay-diyet-listesi-hamilelikte-kac-kilo-alinmali

İlk 6. Aya kadar ayda ortalama 1 kilo almak normaldir. Ancak son 3 aylık dönemde kilo alımı hızlanır. Ayda 2 kilo olmak üzere 6 kilo daha alınır. Ancak ikiz ya da üçüz gibi çoklu gebeliklerde kilo alımı çok daha fazla olacaktır. Çoklu gebeliklerde bebeklerin sağlıklı doğması için almanız gereken kilo miktarını doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Hamilelikte Aşırı Kilo Almanın Zararları

kolay-diyet-listesi-hamilelikte-kac-kilo-alinmali

Kilolu kişilerin daha zor gebelik dönemi yaşadığı ve zorlu doğum yaşadıkları bilinir. Düşük yapma riski kilolu kişilerde daha fazla görülür. Gebelik öncesinde kilolu olan ve gebelik döneminde aşırı kilo alan kişilerde hem anne hem de bebek sağlığını olumsuz etkileyen sorunların yaşanmasına neden oluyor.

kolay-diyet-listesi-hamilelikte-kac-kilo-alinmali

Özellikle düşük yapma, erken doğum, ani bebek ölümü ve preeklampsi (bebek zehirlenmesi) gibi bebeği etkileyen sonuçların yanı sıra annede hipertansiyon, diyabet, ödem oluşumu, hareket zorluğu gibi sorunlar görülmektedir. Bel ve ayak ağrıları artar. Ayrıca kilolu kişilerin sezaryenle doğum yapma riski çok daha fazladır.

Hamilelikte Az Kilo Almanın Zararları

kolay-diyet-listesi-hamilelikte-kac-kilo-alinmali
Hamilelikte kaç kilo alınmalı sorusunu araştıran anne adaylarının birçoğu formda kalmak istedikleri için aslında çok fazla kilo almak istemezler. Ancak yeteri kadar kilo alınmaması da aşırı kilo almak kadar zararlıdır. Az kilo alınması bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişiminin tam olarak sağlanamamasına neden olur.

kolay-diyet-listesi-hamilelikte-kac-kilo-alinmali

Özellikle anoreksiya hastaları ile az yemek yeme alışkanlığı ola kişiler gebelikte çok az kilo aldıklarında bebeğin erken doğmasına ve zayıf doğmasına neden oluyor. Yeni doğan bir bebeğin ortalama 2300 gr olması gerekir. Oysa az kilo alan annenin bebeği bu kilonun çok daha altında doğuyor. Ayrıca bebeğin ileriki yaşlarında birçok sağlık sorunu yaşamasına ve ergenlikte yeterli gelişme gösterememesine kadar birçok sorun ortaya çıkmaktadır.

Doğumda Kaç Kilo Gider

kolay-diyet-listesi-hamilelikte-kac-kilo-alinmali

Doğumda kaç kilo gider sorusu da en az hamilelikte kaç kilo alınmalı sorusu kadar merak edilmektedir. Doğumda verilecek kilo miktarı da kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Doğumdan sonra bazı egzersizler ve diyet programları yaparak hamilelik öncesi kilonuza kolay bir şekilde kavuşabilirsiniz. Bunun için de hamilelik sonrası kilo verme kadınlar kulübü adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yoruma kapalı.