Havuç Kaç Kalori?

Hareketsiz yaşam ve hormonlu gıdaların hayatımıza girmesiyle kilo alma yaşı hızla düşüyor. Günümüzde popüler hale gelen hızlı kilo verdiren şok diyetler vücudun dengesini bozarak sağlığınızı kaybetmenize yol açar. Diyet yaparken sebze ve meyve ağırlık besinlere ağırlık vermek vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin karşılanmasına yardımcı olur. Tam bir vitamin deposu olan havuç düşük kalorisi nedeniyle diyet listelerinde mutlaka yer verilmesi gereken bir besindir.

Havuç Zayıflatır mı?
100 gram ağırlığındaki bir adet büyük boy havuç sadece 40 kalori içerir. Bu da günlük kalori ihtiyacımızın çok düşük bir bölümünü karşıladığı için kilo aldırmaz. Su ve lif bakımından zengin olan havuç kalorisi düşük olmasına rağmen besin değeri oldukça yüksektir. Zayıflamak isteyenlerin salata yaparak ya da havuç suyunu içerek tüketebileceği bu besin sayesinde kolayca zayıflayabilirsiniz. Uzun süre tokluk hissi veren havuç kan şekerinizi dengede tutarak tatlı krizlerinizin önüne geçer. Vücudun insülin ihtiyacını karşılayarak öğün aralarında sık sık atıştırma yapmanızı engeller. Uzun süre sizi tok tutan bu besin daha az yemek yemenizi sağlar. Aç kalmadan ve zorlanmadan kısa sürede zayıflamak isteyenler öğle ya da akşam yemeklerinde bolca havuç tüketmeleri önerilir.

Bir kadının ortalama günlük lif ihtiyacı 25mg, bir erkeğin lif ihtiyacı ise 35mg’dır. 1 adet havuçta ise 5mg lif bulunmaktadır. Lif bakımından zengin olan bu besin diğer yiyeceklerden aldığınız kalorilerin yağa dönüşmesini engeller. Oldukça faydalı olan havuç kabızlığı önleyerek bağırsakları çalıştırır, vücuttan toksinlerin atılmasını hızlandırır. Havuç yüksek oranda su içerir. Gün içinde tüketeceğiniz bir adet havuç sizin enerjinizi geri kazanmanızı sağlar, halsizlik ve yorgunluğun önüne geçer.

1 Adet Havuç Kaç Kalori?
Günlük kalori ihtiyacı kadınlarda 1800-2000, erkeklerde ise 220-2500’dür. 100 gram ağırlığındaki bir adet büyük boy havuç ise sadece 40 kalori içerir. 9.58 karbonhidrat, 0.23 yağ, 0.93 protein, ve 0 kolesterol içerir. A, C ve K vitaminlerinin yanı sıra potasyum, kalsiyum ve demir mineralleri sayesinde vücuda dinçlik ve enerji verir.

Havuç Tüketerek Gün Boyu Enerjik Olun
Doymamış yağ oranı ve kolesterolü oldukça düşük olan havuç kalp ve damar sağlığını korur. Kalori harcama için diyet yaparken vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral, lif ve su ihtiyacını karşılar. Bağışıklık sistemini güçlendiren havuç ile sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Diyet listesine mutlaka eklenmesi gereken bir besin olan bir adet havucun %88’i sudur. Su içeren bu besin yağların daha hızlı bir şekilde yakılmasını ve vücutta birikerek kilo alınmasını önler.

Sıfır kolesterol, düşük kalori ve bolca lif içeren havucu günde en az bir öğün tüketmeniz faydalı olacaktır. Ancak havucu çiğ olarak tüketmek gereklidir. Pişmiş havuç hem daha fazla kalori içerir hem de kan şekerini hızla yükselmesine neden olur.

Yoruma kapalı.