Hibiskus Çayı Zayıflatır Mı?

Meksika, Jamaika, Karayip Adaları, Orta ve Güney Amerika ülkelerinde sıkça yetişen Hibiskus bitkisi yüksek oranca antioksidan ve C vitamini içerir. Demlenerek çay haline gelen hibiskus çayının tadı oldukça ekşi olduğu için genellikle ‘ekşi çay’ olarak adlandırılır. Kırmızı bir güle benzeyen hibiskus bitkisinin kokusu oldukça ağırdır. Tansiyonu ve kötü kolesterolü düşürmesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bu bitkinin zayıflatmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Hibiskus Çayının Zayıflamaya Etkisi
Uzun süre yapılan diyetler sonucunda tembelleşen bağırsakları çalıştırıcı bir özelliğe sahiptir. Kabızlık ve ishali önler. Mide ve bağırsaklardaki gaz şişkinliğini giderir. 1 fincan hibiskus çayı günlük C vitamini ihtiyacınızı karşıladığından bağışıklığınızı güçlendirir. Antioksidan değeri yüksek olduğu için toksinlerden arınmanızı sağlar, vücudunuzda ödem oluşmasını engeller.

Metabolizma hızınızı arttırarak bel bölgenizdeki yağların yakılmasına yardımcı olur. Uzun süre açlıklarda ara öğünlerde tüketilen bir fincan hibiskus çayı ile enerjiniz yükselir, yorgunluğunuzu alarak kendinizi zinde hissetmenizi sağlar. Yapılan araştırmalara göre 1 ay boyunca günde 1 fincan hibiskus çayı içerek ayda yaklaşık 5-6 kilo verebilirsiniz. Aynı zamanda (LDL)kötü kolesterol değerleriniz ciddi miktarda azalacaktır.

Diyet Yapmadan Sadece Hibiskus Çayı İle Zayıflanabilir mi?
Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak günde 2 fincan hibiskus çayı içen kişilerin diyet yapmadıkları halde ortalama 2 kilo verdikleri gözlemlenmiştir. İştahız azaltıcı özelliği sayesinde daha az yemek yemenizi sağlayan bu çayın en etkili özelliği ise sindirim sistemini düzenlemesidir. Yediklerinizi midede daha hızlı öğütülerek bağırsaklardan atılmasını sağladığı için vücutta yağ oluşumunu önler. Ödem söktürerek şişkinliklerden kurtulursunuz. Ancak diyet ve spor ile birlikte tüketildiğinde kısa sürede çok daha etkili sonuç alabilirsiniz.

Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır?
Kurtulmuş hibisikus çiçeği ve yapraklarını kullanarak hazırlayacağınız bu çayı hem sıcak hem de soğuk olarak içebilirisiniz. Bir çaydanlığın içine 1 tatlı kaşığı kadar hibiskus yaprak ve çiçek karışımından koyun. Üzerine 1 su bardağı kadar kaynattığınız suyu koyun. 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Rengi kırmızı olunca içebilirsiniz. Ancak bu çayın tadı oldukça ekşi ve kokusu ağır olduğu için çayınızı çeşitli şekillerde tatlandırabilirsiniz. Özellikle içine 1 çay kaşığı kadar toz tarçın koymanız hem çayın kötü kokusunu alacak hem de zayıflatıcı etkisini güçlendirecektir. Bir miktar zencefil ve limon suyu da ekleyerek içebilirsiniz. Tadını yumuşatarak daha kolay içilebilmesini sağlamak için çaydanlığınızın içine bir dilim kırmızı elma ekleyin. Elmanın tadı ve kokusu çaya karışınca farklı bir lezzet ortaya çıkacak.

Hibiskus Çayının Yan Etkisi Var mı?
Bilinen hiçbir yan etkisi olmayan hibiskus çayını günde 2 fincandan daha fazla içilmesi böbrek ve bağırsak rahatsızlıklarına yol açabilir. Tansiyon ve kolesterol ilacı kullanan kişiler ile hamile ve emziren bayanlar bu çayı kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Yoruma kapalı.