Hızlı Yemek Yemek Kilo ve Hastalıklara Sebep Olur

Gerek yoğunluktan gerekse alışkanlıktan etrafımızdaki birçok insanın hızlı yemek yediğini görürüz ve ne tesadüftür ki hızlı yemek yiyenlerin birçoğu kiloludur. Aslında bu durum sadece bir tesadüf değildir, hızlı yemek yemek, çiğnemeden yutmak hem sindirim sorunu ve çeşitli hastalıklara hem de kilo alımına sebep olmaktadır. Yemek yeme esnasında beyin ve mide arasında bir bağlantı kurulmaktadır yani hızla yerken doyma hissi beyine ulaşmaz ve hızlı yerken daha çok yemek yeme gibi durumla karşı kaşıya kalırsınız. Bunun sonunda da gelsin fazla kilolar ve hızlı yemek yemek kilo aldırır mı şeklindeki sorular.

Beyin Doyduğunu Yirmi Dakikada Algılar

Beyin doyduğunu anlamak için zamana ihtiyacı olan bir organdır ve yaklaşık yirmi dakikada bu doygunluk hissi ona ulaşmaktadır. Bu yüzden hızlı yenen yemekler doygunluk hissini ulaştırmamakta bu durumda da daha fazla yemek yenerek kilo alınmasına sebep olmaktadır. Yani hızlı yemek yemek kilo aldırır mı sorunun cevabı ne yazık ki evettir. Kilo vermek için bu hızlı yeme alışkanlığından mutlaka kurtulmak gerekmektedir.

Sadece Yemeye Odaklanın

Yemek yerken dikkat edilecek küçük önlemlerle hızlı yemenin önüne geçebilir. Bunların en başında ise yemek yemenin bir ihtiyaç olduğunun anlaşılması gelir. Yemek yemeyi alelacele bir şekilde kısa bir zamana sokmayın midenize ve beyninize doygunluk hissini algılaması için zaman tanıyın, yemek yerken dikkat edilecek bir diğer husus ise odağınızın sadece yemek olması yani televizyon izlerken, telefonla ilgilenirken veya odağınızda başka bir şey varken yemek yemeyin çünkü bu gibi durumlarda beyin doyduğunu anlamaz ve sürekli yeme ihtiyacı hisseder sizde fazladan aldığınız kaloriler yüzünden kilo alırısınız.

Uzun Süre Aç Kalmak Hızlı Yemeye Sebep Olur

Hızlı yemek yemek kilo aldırır mı diye soranların bu alışkanlıklarından kurtulmaları için dikkat etmeleri gereken diğer husus ise su tüketimidir. Açlık hissettiğinizde su için ve on dakika kadar bekleyin on dakika sonunda hala açsanız acıkmışsınızdır fakat açlığınız geçtiyse aç değil susuz kalmışsınız demektir. Hızlı yemek yememek için kendinizi aç bırakmamakta oldukça önemli, tüm gün bir şey yemeyip gün sonunda yemek saatinde hızlıca ve düşüncesiz yemek yiyeceksiniz ve doyduğunuzu anlamanız zaman alacak bu sebepten gün içerinde mutlaka ara öğünlere yer vermeyi unutmayın.

Yoruma kapalı.