Hurma Diyetiyle Zayıflamak Oldukça Kolay

Hurma Diyetiyle Zayıflayın

Obezite ile mücadele edenlerin başvurduğu zayıflama yöntemleri olarak bilinir Popüler olmasını sağlayan kişi ise Uzman Doktor Ender Saraç’tır. Ender Saraç katıldığı programlarda dile getirince kilo vermenin yolları arayan kadını, erkeği, yaşlısı, genci uygulamaya başladı. Fakat sağlığınıza uygun kilo verme yönteminin iyi araştırılması son derece önemlidir. Çok az miktarda hurmaya sahip olmak diyete başlamanız için yeterlidir.

Hurma Diyeti

Kimi bu tam bana göre kolaya da benziyor dedi kimi ise ben hurmayı severim hurma yiyerek zayıflarım dedi. Bizde bugünkü konumuzu, Ender Bey’in hazırladığı ve göbek eriten hurma diyeti olarak nitelendirdiği bu diyete ayırdık. Buyurun. Bu diyet nedir, nasıl yapılır, ne işe yarar, ne kadar sürede ne kadar kilo verdirtir gibi cevaplara.

Hurma Diyeti Nedir Sorusu ile Başlayalım

Nedir Sorusu ile Başlayalım

 • Diğer diyet türlerine göre çok daha kolay yapılabilen bir diyet listesine sahiptir.
 • İki ayrı çeşidi vardır. Biri yoğurtlu hurma diyeti diğer sadece hurma ile yapılan diyet.

Nereden Zayıflama Sağlar?

Nereden Zayıflama Sağlar?

 • Ender Saraç özellikle bel ve göbek bölgesi için uygunluğunu dile getirdi.

Ölçüm Yapmak Şart!

Nereden Zayıflama Sağlar?

Ender Saraç’ ın sözlerini aktarıyoruz;

 • “ Önce elinize bir mezura alarak hem bel hem de göbek bölgenizi ölçün “

Diyerek başlayan Saraç ardından şu cümleleri kurarak seyircilerine bilgi veriyor;

 • Mezura ile ölçümünüzün neticesinde Kadınlarda 88 cm, erkeklerde 94 cm olan normal bel boyutlarını aşıyorsanız tehlike altındasınız demektir. Eğer boy ortalamanız olağan ölçülerden çok daha kısa ya da tam zıttı oranlarda çok daha uzun ise elde edilen bu ölçülerin yarısını alabilirsiniz. Lakin normal boylarda ise bu ölçüleri baz almanız gerekiyor.
 • Ender bey ayrıca bu ölçüleri açan insanların olası 22 ölümcül hastalığa yakalanma riskine sahip olduklarını dile getiriyor ve ekleyerek yoğurt – hurma diyeti yapan insanların hem göbek hem de bel çevresi başta olmak üzere genel olarak ve kesinlikle incelerek kilo verdiklerini belirtti.

Bu Hastalar Bu Diyeti Uygulamamalı

Bu Hastalar Bu Diyeti Uygulamamalı

 • Mide problemleri, hastalıkları olanlar.
 • Diyabet hastaları.

7 Günlük Uygulama ile İncelme Sağlıyor

7 Günlük Uygulama ile İncelme Sağlıyor

Bu diyete ek olarak vereceğim özel acı bitki çayı ile beraber her gün düzenli olarak yapacağınız 45 dakikalık yürüyüş sonucu 7 günde en az 2 – 3 kg kaybedeceğimizi belirten Saraç şunu da özellikle belirtiyor; tüketeceğiniz yoğurt kesinlikle doğal, katkısız, ev yoğurda olmalıdır. İnek sütünden yapılan yoğurtlara karşı hassasiyeti olanlar ya da sevmeyenler keçi sütünü de tercih edebilirler. Diyette orta boy olan  hurmalardan yenmesi oldukça iyi olacaktır.

Hurma Çeşitlerini Karıştırmayalım

Hurma Çeşitlerini Karıştırmayalım

Burada en önemli nokta Trabzon hurması tüketmek aynı etkileri sağlamaz. Ramazan aylarında yediğimiz hurmadan bahsedilmektedir.

Tok Tutucu Etkisi Yüksek

Tok Tutucu Etkisi Yüksek

Zayıflamak için diyet listesi arayanların en büyük derdi “ Ben çok açlık çekiyorumdur “. Ancak yapılan hurma diyeti ile bir yandan diyetlerde görülen en büyük yan etkilerden olan kabızlığı önlerken bir yandan da D vitamini eksiklikleri ile karşılaşmayacaksınız.

Hurma uzun süre tok tutmaya yardımcı olabilecek besin maddelerindendir. Dolayısı ile bu diyeti yaparken diğer diyetlere göre pek zorlanacağınızı düşünmüyoruz. Diyetin yanında yapılan spor kilo almamıza yardımcı olur.

Hurmanın Yararları Nelerdir?

Hurmanın Yararları Nelerdir?

 

 • D vitamini içerdiği için diyetlerde görülebilen D vitamini eksiklikleri yaşanmaz.
 • Lif kaynağı besin maddelerindendir dolayısıyla lifsiz beslenmeden kaynaklanan kabızlık gibi bağırsak sorunları yaşanmaz.
 • Glisemik indeks seviyeleri az olması nedeni ile tok kalmaya katkı sunar.
 • Yüksek mineral ve vitamin bulundurur. Bu nedenle vitamin * mineral eksikliğine dayalı problemlerle karşılaşma olasılığı daha düşüktür.
 • Bir hurma ortalama 45 kalori civarındadır. Bizlerde bu diyet ile sadece hurmadan 1000 kalori elde edeceğimiz için günlük kalori ihtiyacımızın çoğunluğunu sağlamış olacağız. Bu kalori hesabına göre halsizlik gibi olumsuz etkilerle de karşılaşmayacağız.

Diyet Nasıl Yapılır?

Diyet Nasıl Yapılır?

Öncelikle her diyette olduğu gibi kilo vermek için diyetimize sadık kalmamız gerektiğini belirtelim. Eğer herhangi bir hastalığınız var ise bu diyete başlamadan önce doktorunuza ve diyetisyeninize danışmalısınız. Kaç gün devam edeceğiniz size kalmış. Bizim önerimiz 21 gündür.

Önemli Nokta: Bu Diyette ara öğün Yok!

Önemli Nokta: Bu Diyette ara öğün Yok!

Aşağıdaki menüyü hurma diyetine devam ettiğiniz sürece her öğünde tüketiniz. Bu sayede fazla kilolardan kurtulmanız mümkün. Ara öğün yok bu nedenle dilerseniz bol bol ılık ya da sıcak su ve günde 4 çay bardağını aşmadan yeşil çay tüketebilirsiniz.

 • Yağsız kase yoğurt eşliğinde 21 adet hurma. Yoğurdunuzun üzerine bir çay kaşığı tarçın ekleyerek karıştırmayı unutmayınız. Tarçın burada yağ yakıcı etkiler sunmaktadır.

Diyetin İşe Yaraması için Acı Çay Tarifimiz

Diyetin İşe Yaraması için Acı Çay Tarifimiz

Aşağıda tarifini verdiğimiz acı çay tarifi ender saraç’ın Hurma diyeti ile beraber tüketilmesi gerektiğini söylediği tariftir. Bu tarif aynı zamanda diyet yapmadan da grip – nezle gibi mevsimsel rahatsızlıklara iyi gelebilmektedir. Hızlı kilo kaybını önlemek için ara öğünlerin atlanmaması son derece önemlidir.

 • 200 ml olan bir su bardağı su içerisine iki parmak ucu kadar Zencefil koyunuz.
 • 1 çay kaşığı acı biber ekleyiniz.
 • 5 – 6 adet çekilmemiş Karabiber ile taçlandırınız.

Bu karışımı sadece 2 dakika kaynatınız ve içerisine iki çay kaşığı kadar yeşil çay ekleyerek birkaç dakika demlenmeye bıraktıktan sonra süzerek son aşamada içerisine 7 – 8 damla kadar limon damlatınız. İsteğe göre şeker ya da tatlandırıcı ekleyebilirsiniz.

Acı çayı yürüyüşlerinizden önce tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Yukarıda bulunan diyet listesi ile hızlı kilo vermek mümkündür. Fakat unutulmamalıdır ki hızlı kilo vermenin sağlığa zararları vardır.

Ayrıca, hurma diyeti yapan kişiler kekik suyu tüketerek de aynı anda hem ödem atma hem de sağlıklı bir vücuda sahip olmayı sağlayabilirler. Günde 1 bardak kekik suyu vücudun toksinlerden arındırılmasında fayda sağlar.

Kekik Suyunun Faydaları Nelerdir

Kekik Suyunun Faydaları
Kekik Suyunun Faydaları

Kekik suyunun faydaları nelerdir, yemeklere lezzet katan bir baharat olarak kullanılan kekik farklı şekillerde de tüketilebilir. Kozmetik ürünlerinde, saç bakım şampuanlarında oldukça kullanılan kekik bitkisi, demlenip süzüldüğünde kekik suyu olarak farklı şekillerde tüketilebilir.

İçerisinde birçok vitamin ve mineral bulunduran kekik; potasyum, magnezyum, demir, selenyum ve kalsiyum açısından oldukça zengindir. Ayrıca içerisinde bulundurduğu C-A-K-E vitaminleri sayesinde muhteşem bir beta-karoten ve folik asit kaynağıdır. Saymakla bitmeyen kekik suyunun faydaları şu şekildedir:

Kekik Suyunun Faydaları
Kekik Suyunun Faydaları

Antioksidan

Kekik suyunun en önemli özelliği vücutta antioksidan etkisi yaratmasıdır. İçinde bulundurduğu ‘’Thymol’’ sayesinde vücuttaki hücrelerin yenilenmesini sağlar ve vücudu zararlı tüm etkenlerden koruyarak antioksidan etkisi oluşturur.

Mikropları Temizler

Ağızda biriken bakterileri temizlemek için sık sık kekik suyuyla gargara yapılması tavsiye edilir. Mantar problemi için de kekik suyu kullanılması tavsiye edilir. Açık bir yarayı kekik suyu ya da kekik yağıyla temizlenebilir.

Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur

Kekik suyunun düzenli kullanılarak tüketildiği taktirde sindirim sistemini hızlandırdığı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği uzmanlar tarafından belirtilir. İçerisinde barındırdığı yüksek oranda lif sayesinde şişkinliği giderir ve kabızlığı engeller.

Kilo vermeye yardımcı olur

Kekik suyunun faydaları olarak bir diğeri vücuttaki yağların yakılmasında çok önemli rol oynar, metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımını arttırır.

Cilt kusurlarının önüne geçer

Kozmetik ürünlerde kullanılan kekik suyu cildin daha parlak görünmesini sağlar ve sivilce sorunlarının önüne geçer. İçerdiği antiseptik ve antioksidan vitaminler sayesinde sivilce oluşumunun önüne geçer.

Kekik Suyunun Faydaları
Kekik Suyunun Faydaları

Kekik Suyu Nasıl Kullanılır

Kekik suyunu elde etmek oldukça basittir. Fakat saf kekik suyunun tadı fazlasıyla acıdır. Tüketmekte zorlanan kişiler kekik suyunu farklı bitkiler ile karıştırarak daha yumuşak ve içilebilir bir hale getirebilirler.

Kekik Çayı Ödem Atar mı?

Kekik çayı içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde şişkinliklerden kurtarır ve vücudunuzdaki fazla suyu atmanıza yardımcı olur.

Kekik Suyu Gaza İyi Gelir mi ?

Kekik suyu düzenli tüketildiği taktirde, sindirim sistemini hızlandırır bu durumdan dolayı da gaz sancılarını engeller.

Önemli Not:

Listemizde bulunan tüm diyet menüleri alanında uzman bir doktora danışılarak uygulanmalıdır. Aksi halde her metabolizma her diyet programına farklı şekillerde cevap verebilir. Bir diğeri için uygun diyet programı başka birinin sağlığına zarar verebilir.

Hekim önerisi olmadan kekik suyu ya da hurma diyeti uygulanmamalıdır.

Yoruma kapalı.