İş Yerinde Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur?

Çalışma Hayatında Sağlıklı Beslenme

İş yerinde çok daha verimli çalışabilmek ve daha az yorulmak için dengeli beslenme oldukça önemlidir. Ancak yoğun iş hayatı bedeniyle çoğu zaman öğünler atlanır. Sabahları işe geç kalmamak için kahvaltı yapılmaz ya da poğaça, börek gibi hamur işleri tercih edilir. Sürekli hazır yenen karbonhidrat ağırlıklı kalorisi yüksek yiyeceklerin tüketilmesi zamanla bağışıklığınızı düşürür ve kilo almanıza yol açar. Hareket etmeye imkanı olmayan bir ofis çalışanıysanız daha hafif yiyecekleri tercih etmeli ve ofiste yapabileceğiniz hafif gerinme egzersizleri yapabilirsiniz.

Mesleğinize Uygun Beslenin

Vücut performansı yüksek olan ağır bir işte çalışan biriyseniz bağışıklığınızı güçlendirecek ve size enerji verecek besinleri tüketmeye özen göstermelisiniz. İşe gidip gelme şekliniz ve süreniz, geç kalma telaşı, farlı çalışma saatleri, iş yeri koşulları ya da çalışma arkadaşlarınızın alışkanlıklarına uyu sağlama isteği gibi faktörler nedeniyle çoğu zaman hızlı yenen sağlıksız besinler tercih edilir. Oysa yapacağınız bazı değişiklikler ile iş yerinizde de hiçbir öğünü atlamadan dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinebilirsiniz.

İş Yerinde Sağlıklı Bir Kahvaltı İçin Öneriler

Kahvaltı güne zinde başlamanızı ve gün boyu enerjik kalıp daha iyi bir performans gösterebilmenizi sağladığından günün en önemli öğünüdür. Ayrıca sabahları işe geç kalmamak için çoğu zaman ertelenen bir öğündür. Simit, poğaça, börek yanında çay ya da kahve tercih edilerek yapılan kahvaltılar hem enerjinizin düşmesine hem de zamanla kilo almanıza neden olur.

İş koşullarına daha kolay uyum sağlamanızı ve daha verimli çalışabilmeniz için gerekli olan zihinsel ve bedensel enerjiyi kazanmanızı sağlayan kahvaltıyı kısa sürede en kaliteli şekilde yapabilirsiniz. Evde akşamdan hazırlayacağınız sağlıklı tostlar yapabilirsiniz. Ya da sabahları 15 dakika erken kalkıp işe götürmek için domates, yeşillik, peynir ve zeytinden oluşan bir kahvaltı tabağı ya da salata tabağı hazırlayabilirsiniz. Bir adet yeşil elmayı çantanıza koyabilirsiniz.

Öğle Yemeği İçin Öneriler

İş yerinizin restoranı ya da yemekhanesi varsa özellikle sebze yemekleri ile salatayı tercih etmelisiniz. Makarna, pilav, mantı gibi yemekler yerine daha az yağlı yemekleri yiyebilirsiniz. Ekmek tüketiminde aşırıya kaçmayın. Ayrıca kola gibi asitli içecekler yerine ayran ya da taze sıkılmış meyve suyu tercih edebilirsiniz. Ara öğünlerde ise taze ve kurutulmuş meyveler, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler tüketilebilir.

Yorgunluğa Neden Olan Yiyecekler Tüketmeyin

İş yerinizde enerjinizin düşmemesi için sindirimi zor yiyeceklerden uza durun Uykunuzu getirecek ve performansınız düşürecek şekerli tatlılar, asitli içecekler, bisküvi ya da hamur işleri gibi yiyecekler kan şekerinizi düşüreceği için kendinizi halsiz hissetmenize neden olacaktır. Ayrıca pirinçten yapılan pilav kan şekerinizin düşmesine neden olacağından bulgur pilavı, şerbetli tatlı yerine sütlü hafif tatlılar tercih edebilirsiniz. Gün içinde sürekli çay ve kahve tüketmek demir eksikliğine ve yorgunluğa neden olacaktır. Günlük su tüketimine dikkat edilmeli, taze sıkılmış meyve suyu ya da bitki çayları içerek enerjinizi koruyabilirsiniz.

Yoruma kapalı.