Kalça Eritme Egzersizleri

Kalçaları Toparlama Vakti Geldi

Bölgesel yağlanma sorunu olan kalça yağlanması sizin hem daha kilolu hem de vücut hatlarınızın kötü görünmesine yol açar. Sağlıklı beslenme ve düzenli yapılan egzersizler ile kalçanızdaki yağları eritebilir ve vücut hatlarınıza istediğiniz şekli verebilirsiniz. En kolay yapılan egzersizler yürüyüş, bisiklet, step, ağırlık, plates hareketleridir.

Kalça Eritme Egzersizleri yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tek başına hiçbir egzersiz faydalı olmaz. Yağ yakabilmeniz için öncelikle yediklerinize dikkat etmelisiniz. Vücutta yağlanmaya neden olan şekerli, yağlı ve hamurlu her türlü yiyecekten uzak durmalı sebze ve meyve ağırlıklı beslenmelisiniz. Yağ yakan en faydalı sıvı sudur. Hem vücuttan toksinlerin atılmasını hem de yağların parçalanmasını sağlayan suyu egzersize başlamadan ve egzersiz sonrasında bolca içmelisiniz.

Egzersiz yaparken sadece tek bir hareket yapılmamalı birkaç kalça eritme egzersiz düzenli olarak yapılmalıdır. Günde 2 set halinde belirlenen tekrar yapılmalıdır. Hareketlerin yavaşça yapılması olası sakatlanmaların yaşanmasını önler. 2 farklı hareket arasında en fazla 2 dakika dinlenebilirsiniz. Uzun süre dinlenmek vücudunuzun soğumasına neden olur. Etkili bir sonuç için kalça eritme egzersizlerini her gün düzenli olarak yapılması gereklidir. Kısa sürede kalça bölgesindeki yağlar azalacak ve kalçanız sıkılaşarak şekillenecektir.

Kalça Eritme Egzersizleri

Çömelme Hareketi

Kalça, karın ve üst bacak kaslarınızı çalıştıracak olan bu hareket kasların sıkılaşmasını sağlamada oldukça etkilidir. Günde 2 set halinde 15 tekrar yapabilirsiniz.

Squat hareketi olarak bilinen çömelme hareketi ayakta kolayca yapabileceğiniz bir harekettir. Ayakta kollarınızı öne doğru uzatıp sandalyeye oturuyormuş gibi çömelin. Bu şekilde 10’a kadar sayıp bekledikten sonra aynı hareketi tekrarlayın. Kalça, karın ve üst bacak kaslarınızı çalıştıracak olan bu hareket kasların sıkılaşmasını sağlamada oldukça etkilidir. Günde 2 set halinde 15 tekrar yapabilirsiniz.

Emekleme Hareketi

Hem yağların yakılması hem de şekil almanız açısından oldukça önemlidir.

Emekleme pozisyonunu alın. Yerden ellerinizle değil kollarınızla destek alın. Bir bacağınızı geriye doğru düz bir şekilde ileri hareket ettirin. Sonra bacağınızı dizden büküp yukarıya doğru hareket ettirin. Hareketi yaparken bacağınızı yapabildiğiniz kadar ileriye götürün. Böylece kalça bölgenizdeki kaslar gerilecektir. Hem yağların yakılması hem de şekil almanız açısından oldukça önemlidir. Her iki ayağınıza günde 2 set halinde 10 tekrar yapın.

Geriye Esneme Hareketi

Karın bölgenizin esnemesini, bacak kaslarınızın güçlenmesini ve kalçanızın sıkılaşmasını sağlayan bu hareketi günde 2 set halinde 7 tekrar yapmalısınız.

Ayakta iken bir bacağınızı öne doğru atın ve dizinizle yer arasında 90 derecelik açı oluşsun. Diğer bacağınızı geriye doğru uzatın. Kollarınızı yukarıya doğru kaldırıp geriye doğru gerin. Karın bölgenizin esnemesini, bacak kaslarınızın güçlenmesini ve kalçanızın sıkılaşmasını sağlayan bu hareketi günde 2 set halinde 7 tekrar yapmalısınız.

Bisiklet Hareketi

Bacaklarınızı bisiklet pedalı çevirir gibi hareket ettirin. 15 defa yaptıktan sonra 1 dakika dinlenin ve yeniden 15 tekrar daha yapın.

Yere sırt üstü yatın. Ellerinizle yerden destek alarak iki bacağınızı yukarıya doğru kaldırın. Bacaklarınızı bisiklet pedalı çevirir gibi hareket ettirin. 15 defa yaptıktan sonra 1 dakika dinlenin ve yeniden 15 tekrar daha yapın.

Step Hareketi

Basamağa bir bacağınızla çıkarken diğer bacağınızı dizden bükerek yukarıya doğru kaldırın.

Ayakta iken ellerinizi belinize koyun. Merdiven basamağına bir bacağınızla çıkarken diğer bacağınızı dizden bükerek yukarıya doğru kaldırın. 10 defa bir bacağınıza yaptıktan sonra diğer bacağınızla da aynı hareketi yapın.

Yoruma kapalı.