Kan Grubuna Göre Diyet

Diyetlerin farklı çeşitleri olduğu gibi kan gruplarına bağlı olarak da yapılan diyetler bulunmaktadır. Sizin için kan gruplarına göre diyet yazımızı hazırladık. Her kan grubunun yazımızda farklılıkları yer almaktadır.

0 Grubundan Olanlar Ne Yemeli ?
0 kan grubuna sahip olan kişiler yağsız ve dondurulmamış kırmızı et, beyaz et ve balık yemelidir. 0 kan grubundaki kişiler için süt ve süt ürünleri ile beslenmek diğer gruptakilere göre daha az çekici gelmektedir. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için ekmeği ve taneli sebzelerden oldukça uzak durmalısınız. 0 grubuna sahip kişilerin kilo vermesini engelleyen diğer etmenlerden biri ise buğdayın içerisinde olan gluten miktarıdır. Bundan dolayı kan grubuna göre diyet listenizde buğday ve ürünleri az miktarda olmalıdır. Zeytinyağı gibi önemli besin kaynağı olan bu yağlar tüketildiğinde kalp ve damar sağlığınız korunmuş olacaktır. Kan ve damar sağlığı dışında kanda bulunan kolesterol miktarı da azalacaktır.

A Grubundan Olanlar Ne Yemeli ?
A grubuna sahip olan kişiler ayak üstü yemek alışkanlıklarından vazgeçmelidirler. Buna benzer alışkanlıklarınız varsa eğer bunlardan bir an önce vazgeçip soya proteinleri, tahıl ürünleri ve sebzeleri bol bol yemelisiniz. Doğal ve organik besinlere ağırlık vermeniz gerekmektedir. A grubuna bağlı olan kişiler kırmızı et yedikleri zaman üzerlerine ağırlık düşecek ve enerjilerini kaybedebilirler. A grubunun enerji alması için bol bol proteinli besinler ve sebzeler yemelidirler. Sütlü besinlerin sindiriminde bir hayli zorlanırlar. Süt ürünleri ensülin reaksiyonunu arttırdığından metabolizma hızını da düşürmektedir. A grubu 3 öğün meyve yemelidir. Bu grup için önerilen meyveler erik ve vişnedir. Uzak durmaları gereken meyveler ise tropikal bölgede yetişen meyvelerdir. Kan grubuna göre diyet listesinde de narenciye türü meyvelerden uzak durulmalıdır.

B Grubundan Olanlar Ne Yemeli ?
Değişik türler de besin özelliğine sahiptirler. Kan grubuna göre diyet listesinde bulundurmaması gereken başlıca öğünler ; mısır, buğday, susam, mercimek ve fındıktır. Bunlar B grubuna fazlasıyla kilo aldıran besinlere girmektedir. Zayıflamak için en iyi kan grubu B grubudur. Süt ve süt ürünleri fazla olmamak şartı ile tüketebilirler. Fakat kırmızı et stres ve yorgunluk yaptığından az miktar da dana ve hindi eti tercih edilmelidir. Bağışıklık sistemininde sorun olanlar ise kuzu eti ve tavşan etinden uzak durmalıdırlar. Tavuk etinin de kan grubuna göre diyet listesinde bulunmaması gerekenler içerisinde yer almaktadır. B kan grubuna göre diyet listesi hazırlanırken zeytinyağı unutulmamalıdır. Sindirim sistemi için zararlı olan susam yağı, ayçicek yağı B grubu içerisinde tüketilmemelidir. Sebze oldukça B grubu için önemlidir. 4 – 5 öğün gün içerisinde tüketilmelidir. Fakat domatesten uzak durmalıdırlar. Yeşil yapraklı sebzeler, patates, mantar gibi bir çok sebzeyi de gönül rahatlığı ile tüketebilirler.

AB Grubundan Olanlar Ne Yemeli ?
A ve B gruplarından olanlar beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. AB kan grubundan olanlar yiyecek seçiminde de en çok dikkat edilmesi gereken kan gruplarıdır. A kan grubuna diyet listesi hazırlanırken hem A hem de B grubunu göz önünde bulundurarak hazırlanmalıdır. A ve B grubu için yenmemesi gereken besinler AB grubu içinde fazlasıyla sıkıntılıdır. Anca diğer gruplara nazaran domates bu grupta rahatlıkla tüketilmektedir. Kilo vermek ve kilo almak konularında A ve B gruplarının genlerini taşıyan AB grubu biraz zorluk çekmektedirler. AB kan grubuna göre diyet listesinde kırmızı et bulundurmamalı, ara ara tüketeceğiniz zamanlar da ise sebze ile birlikte tüketmeye özen gösterin.

Yoruma kapalı.