Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir?

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır? Kantaron Yağı İçilirmi?

Kantaron yağı sarı kantaron bitkisinden elde edilen ve birçok farklı alanda tedavi amaçlı kullanılan bir yağ türüdür. Kantaron bitkisi koyunkıran, mayasıl otu ve kılıç otu isimleri ile de bilinmektedir. Kantaron yağının sarı kantaron ve kırmızı kantaron olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Birçok farklı alternatif tıp alanında kullanılan kantaron yağının yapımı da oldukça zahmetlidir. Peki kantaron yağının faydaları nelerdir?

YouTube video

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Sarı kantaron bitkisinden elde edilen kantaron yağ, çoğunlukla yaraların tedavisinde ve psikiyatrik sorunların iyileştirilmesinde kullanılan şifalı bir bitkiden elde edilmektedir. Özellikle rahatlamak ve gevşemek amaçlı tüketilen çayı yapraklarından ve saplarından elde edilir. Yaraların tedavisinde ve ağrı kesici özelliğinden faydalanmak için ise çiçeklerinden elde edilen yağı kullanılmaktadır.

Her derde deva olan kantaron yağ nasıl yapılır sorusu da merak konusudur. Kantaronun yağını yapmak için öncelikle güneşli bir havada kantaron bitkisinin sarı çiçekleri toplanır ve yumuşak bir şekilde havanda ezilir. Ezilen çiçekler temiz ve kuru bir kavanoza koyulur ve üzerinde sızma zeytinyağı ilave edilir. Eğer kantaron yağını yanık tedavilerinde kullanmak amacıyla yapıyor iseniz zeytinyağı yerine, keten tohumu yağı ilave edilmesi önerilmektedir.

Yapılan bu karışımın ağzı bir tülbent yardımı ile kapatılarak yaklaşık bir ay boyunca güneşte bekletilir. Bir ay süresince ara ara karıştırmak gerekmektedir. Bir ayın sonunda karışımı tülbent ile süzüp, tercihen koyu renkli bir kavanoza koyup, serin ve karanlık bir yerde muhafaza etmelisiniz. Bu şekilde doğru saklama koşullarına uyarsanız, 2-3 yıl etkisini kaybetmeden kullanabilirsiniz. Sağlık açısından çok değerli olduğundan yıllık olarak belirli bir miktarda üretilmektedir. Aynı zamanda sağlıklı bir içeriğe sahip olduğundan cilt üzerinde faydaları da vardır.

Kantaron Yağının Kullanım Alanları

Kantaronun yağı da farklı birçok alanda kullanılan nadir yağlardandır. Doğru saklandığı sürece de uzun yıllar boyunca kullanılabilmesi de başka bir tercih sebebi olmaktadır. Kantaron yağının özellikle en sık kullanıldığı alanları sıralamak gerekirse:

 • Yara ve yanık tedavilerinde kullanılır.
 • Cildi beyazlatır.
 • Göz altı morluklarını giderir.
 • Kırışıklıkları gidererek cildin erken yaşlanmasını önler.
 • Bebeklerin pişik tedavilerinde yardımcı etkisi vardır.
kantaron-yagi-faydalari-nelerdir
Kantaron Yağı
 • Egzamayı yatıştırıcı özelliği vardır.
 • Kan şekerini düşürmekte ve kabızlık gibi problemlerde dahilen kullanılır.
 • Yüze kullanımı da birkaç farklı açıdan faydalı olmaktadır.

Görüldüğü üzere bu yağın kullanım alanları çoğunlukla cilt üzerindedir. Çünkü içeriği neticesiyle cildi yatıştırıcı, oluşan problemleri kurutma ve giderici özelliğe sahiptir. Kadınlar başta olmak üzere erkekler de çok rahat kullanabilir. Elbette kullanım öncesi cildinizin durumuna dikkat etmeli ve buna göre karar kılmalısınız. Çünkü hassas bir cilde ya da yağlı bir cilde sahipseniz daha kötü bir hale gelebilirsiniz.

1- Kantaron Yağı Yüze Nasıl Uygulanır?

Kantaronun yağı yüze nasıl uygulanır sorusu bu konu içerisinde yine çok fazla merak edilen ve sorulan sorular arasında yer almaktadır. Kantaronun yağı özellikle akne ve sivilce problemi olan, yüzünde kaza sonucu yara ve yanık oluşan veya hücre yenileyici özelliği sebebi ile sadece bakım amaçlı yüzde kullanımı mevcut olan bir yağdır.

Yüzünüze uygulamadan önce cildinizin makyajsız ve temiz olduğundan emin olmalısınız. Ardından bir pamuk yardımı ile ister problemli bölgelere lokal olarak, isterseniz de cilt geneline az miktarda olmak üzere masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Kantaron yağını cildinize uygularken güneş görmemesi çok önemlidir. Bu nedenle gece uyumadan önce veya akşam güneş battıktan sonra uygulayabilirsiniz.

Kantaron yağını cildinizde geceden sabaha kadar tutmanız önerilmez. Ciltte tüylenme yaptığı saptanmamıştır ancak var olan tüylerin rengini koyulaştırıp, yapısını kalınlaştırabilmektedir. 1 saat kadar cildinizde bekledikten sonra mutlaka ılık bir su yardımı ile yıkayıp temizlemelisiniz. Hücre yenileyici özelliği ile cilt tonunuzu eşitler ve kırışıklıklarınızı gidermekte faydalı olur. Kantaron yağının cilde ve yüze uygulanmasının haricinde saç bakımında da kullanıldığı bilinmektedir.

2- Kantaron Yağı Saça Faydaları

Kantaron yağının kullanıldığı bir başka alan ise saç bakımıdır. Kantaron yağının saça faydaları ise düzenli olarak kullanılmak şartı ile şu şekilde sıralanabilir:

 • Saçlarda kırık oluşumunu azaltır
 • Koparak dökülmelerin azalmasına yardımcı olur
 • Kepek oluşumunu engeller ve kepek tedavisine iyi gelir

kantaron-yagi-faydalari-nelerdir

 • Saçları daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşturur
 • Saç dökülmesini engeller ve saçların gürleşmesine yardımcı olur
 • Saçların daha sağlıklı uzamasını sağlar.

Sarı Kantaron Yağı Neye İyi Gelir?

Sarı kantaron yağ neye iyi gelir sorusunun birden fazla cevabı vardır. Sarı kantaron yağ, adını aldığı sarı kantaron bitkisinin sarı çiçeklerinden elde edilir. Sarı kantaron yağı faydaları Saraçoğlu tarafından da önerilmektedir. Pek çok medya kanallarında ve sosyal medya platformlarında da kendisi ile ilgili paylaşımlar yapılmıştır. Kullanım alanı oldukça fazla olan sarı kantaron yağının faydaları:

 • Yukarıda da belirtildiği üzere en bilindik özelliği hücre yenileyici özelliğidir. Bu nedenle yara ve yanık tedavilerinde kullanılır.
 • Üşüyen el ve ayaklarınıza sürüp ovduğunuzda ellerinizi ve ayaklarınızı ısıtır.,
 • Kanamalı bir yaranız varsa üzerine biraz sarı kantaron yağını damlattığınız gazlı bez ile pansuman yaptığınızda akan kan duracaktır.
 • Dudak uçuklarına iyi gelir.
 • Bacaklarda varis oluşumunu engeller.
 • Saçta dökülmeyi durdurarak kepek oluşumunu engeller.

YouTube video

 • Adet sancılarına iyi gelir
 • Baş ağrısı yaşadığınız zamanlarda şakaklarınıza sarı kantaron sürerek masaj yaparsanız ağrınızı azaltır.
 • Bebeklerin pişiklerine iyi gelir.
 • Ciltteki güneş lekelerini ve izlerini onarır.
 • Romatizma ağrılarına iyi gelir.
 • Bunların dışında mide yaralarına da iyi geldiği söylenmektedir fakat kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Kantaron yağının her ne kadar faydaları çok sayıda olsa da her kişi üzerinde ortak bir etki yaratmadığını bilmelisiniz. Örneğin cilt sorunlarınız varsa ve bunun için kullandığınız halde fayda görmüyorsanız sorunun altında yatan büyük bir sebep bulunabilir. Aynı zamanda sadece yağ kullanmak cilt problemini kökünden çözmeyecektir. Beslenmenize de en az bu kadar dikkat etmelisiniz. Kişiler arasında farklılık oluşabileceğini göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz.

Kırmızı Kantaron Yağı Faydaları

Kırmızı kantaronun yağı da kantaron yağının diğer çeşididir. Kırmızı kantaron yağını kullananlar da en az sarı kantaron yağını kullananlar kadar fazladır. Yine kırmızı kantaronun yağı faydaları Saraçoğlu tarafından ele alınmıştır. Aslına bakılırsa sarı kantaron yağ da kırmızı kantaron yağ da aynı bitkiden elde edildiğini çok az kişi bilmektedir.

Sarı ve kırmızı kantaron yağ arasındaki fark ise sadece kırmızı kantaron yağı taze bitkilerden, sarı kantaron yağı ise kurutulmuş bitkilerden elde edilmektedir. Kullanım amaçları hemen hemen her ikisinin de aynıdır. Kırmızı kantaron yağının, sarı kantaron yağına  göre bilindik baskın tek özelliği ise bakteri, virüs ve mantar gibi zararlı mikroorganizmalar ile daha iyi savaşmasıdır.

Cilt güzelliğinden ziyade vücut direncinizi arttırmak, daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek adına kırmızı kantarondan elde edilmiş yağları daha sık tercih edebilirsiniz. Ancak bu yağı hangi sebeple kullanmak istediğiniz oldukça önemlidir. Uzman gözetimi olmadan kişisel olarak kullanmak faydalarından ziyade zarar da oluşturabilmektedir. Bu yüzden kullanım öncesi dikkatli olmakta fayda vardır.

Kantaron Yağı İçilirmi?

Kantaron yağ ile merak edilen bir diğer konu ise kantaronun yağı içilirmi sorusudur. Mide ve bağırsak hastalıkları da düzene sokan ve mide bağırsak yaralarını iyileştirdiği bilinen kantaron yağ oral yollar ile kullanmak da mümkündür. Şifa niyetine gerek yağını, gerekse yapraklarından yapılan çayını tüketmeden önce bir doktora mutlaka danışmanız gerekmektedir. Çünkü kantaron yağ veya çayını fazla tükettiğiniz takdirde kan şekeriniz çok fazla düşebilir.

kantaron-yagi-faydalari-nelerdir

Kantaron yağ direkt olarak içilmenin yanı sıra yemeklerde de kullanılabilmektedir. Ancak bunu bir zeytinyağı gibi kullanmak mümkün değildir. Yapılan yemeklerin üstüne aroma katması amacıyla damlatılabilir. Ancak aşırıya kaçmamalısınız. Yemeklerinizde sadece farklı lezzet tatmak ve aynı zamanda değişiklik yapmak isterseniz kullanabilirsiniz. Özellikle çorbalarınız ve salatalarınızda mutlaka yer verebilirsiniz.

Emzirme Döneminde Kantaron Yağ Kullanılır mı?

Hamilelik dönemi birçok güzellik ürünü ve hatta ilaçların kullanılmadığı kritik bir alandır. Bebeğin ve annenin sağlığı için zorunda kalınmadıkça işlemler yapılmamaktadır. Emzirme döneminde de hamilelik dönemi gibi ekstra dikkat edilen unsurlar bulunmaktadır. Annenin kullandığı her bir malzeme ya da besinin süt ile birlikte bebeğe geçme ihtimali bulunduğundan dikkatli olmak gerekir.

Kantarondan elde edilen yağın emzirme döneminde nasıl bir şekilde kullanıldığı önemlidir. Direkt içerek kullanacaksanız mutlaka doktor tarafından öneri almalısınız. Çünkü sütünüz ile birlikte bebeğinize geçebileceği gibi vücudunuzda yanlış bir etki yaratabilir. Ancak uzmanlar tarafından genel olarak cilt bakımında kullanılmasında bir sorun görülmemektedir.

kantaron-yagi-faydalari-nelerdir

Kantaron çiçeğinden elde edilen bu yağlar doğal güzellik ve sağlık alanında çok dikkat çekmektedir. Doğada bulunan sayısız çiçeğin özünden elde edilen yağlar ya da yaprakları bu konuda kişilerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. 3 Adımda Okaliptüs Faydaları Nelerdir? Okaliptüs Yaprağı Faydaları Nelerdir yazımıza bakarak günümüzde sık kullanılan Okaliptüs hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

 

Yoruma kapalı.