Karaciğer Detoksu Yaptıran Zeytinyağlı Enginar Tarifi

Karaciğer Detoksu Yaptıran Zeytinyağlı Enginar Tarifi - Enginar Çayı ve Enginarın Faydaları

Zeytinyağlı enginar tarifi pek çok yerde rastlanabilir bir tariftir. Ancak bu seferki tarifimiz damak zevkinizde patlamalar gerçekleştirecek kadar başarılı ve lezzetli bir tarif. Enginar karaciğer detoksu gerçekleştiren harika bir sebzedir. Bu nedenle sıklıkla tüketilmesinde diyet yapanlar için fayda vardır.

Enginar diken gillerden çok yıllık bir bitkidir. Her yıl bahar ayında yeniden süren bu bitkinin orta ucundaki çiçeklenmeden koparılan orta kısmı yenmektedir. Çiçekleri tamamen açarsa odunsu bir hal alacağından yenmesi imkânsız olacaktır.

Enginar taze olarak tüketilmesi gereken bir sebzedir. Yeşil yaprakları kaynatılıp detoks içeceği olarak tüketilmektedir. Haftada en az bir defa tüketilmesi hem bağırsak hem de karaciğer için gereklidir.

Zeytinyağlı Enginar Tarifi Malzemeleri

 • 4 Adet çanak şeklinde açılmış taze ya da dondurulmuş olarak saklanan enginar
 • 1 tane orta boyutta patates
 • 1 tane büyük boy havuç
 • 1 tane orta boyutta soğan

Sosu İçin

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • 1 /2 adet limonun suyu
 • 1 tatlı kaşığı tam buğday unu

Süsleme için

 • ¼ demet dereotu
 • ½ limon

Zeytinyağlı Enginar Tarifi: Yemeğin Yapılışı

Zeytinyağlı Enginar Yemeği yapılışı

Enginarlar limonlu suyun içinde bekletilmelidir aksi takdirde kararmaları mümkündür. Kararmaların önüne geçmek için sebzeler doğranan kadar limonlu suda veya limon tuzu koyulmuş suda bekletilir. Bu arada soğan soyulur ve küp küp doğranır. Sonrasında havuç küp küp doğranır, patates küp şeklinde doğranır. Ayrı bir kâsede un, şeker, tuz, yağ ve limon suyu karıştırılır.

Doğranan sebzeler düdüklü tencereye konulur. Hazırlanan limonlu harcın yarısı sebzelere dökülür ve karıştırılır. Sonra enginarlar ters çevrilip sebzelerin üzerine kapatılır. Kalan harç da enginarların üzerine dökülür. Düdüklünün kapağı kapatılır ve kaynadıktan sonra altı kısılıp 20 dakika daha pişirilir. Soğuyunca düdüklünün kapağı açılır.

Servis tabağına alınan çanak enginarların içine sebzeler ve sosu doldurulur. Üzerine dereotu ile yanında limon dilimiyle servis edilir. Enginar ılık ya da soğuk olarak tüketilen zeytinyağlı bir yemektir.

Enginar Besin Değeri

Enginar Besin değeri

Magnezyum, çinko, potasyum, kalsiyum sodyum ve demir ihtiva eden enginar lif yönünden oldukça yoğun yeşil yapraklı bir tohum sebzedir. K, E, D, A,C ve B6 ile B12 vitaminleri içerir. Riboflavin, nisain, folat, tiamin içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirir. Enginar başta kalp sağlığı olmak üzere vücudumuzdaki pek çok sistemin düzenli çalışması için dorudan alınması gerekli bir besindir.

Enginar Faydaları nelerdir?

Zeytinyağlı Enginar Tarifi alan kişilerin öncelikle faydalarnı da bilmeleri gerekmektedir.

 • Beyin faaliyetlerinin gelişimine katkıda bulunur. Çerisinde çözünmüş olarak bulunan fosfor nedeniyle beyin için çok faydalıdır.
 • Kalp sağlığına katkı sağlar. Kolesterol düşürücü ve yağ yakıcı özellikleri sayesinde kalp ve damar sağlığını korumamızda yardımcı olmaktadır.
 • Bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığın önüne geçer. Zengin lif yapısı ve içerdiği mineraller nedeniyle de mide ve bağırsak kanserlerini önlemeye yardımcı bir besindir.
 • Karaciğer yağlanmasının önüne geçer.
 • Muhteviyatında bulunan simarin ve sinarin sayesinde zehirli maddelerin bünyemizden atılmasını sağlamaya yardım eder. Harap olmuş karaciğer hücrelerinin de enginar diyeti sayesinde büyüme eğilimi gösterdiği klinik deneylerle kanıtlanmıştır.
 • Folik asit içermesinden dolayı erken dönem düşüklerini ve sakat bebek doğumlarını engeller.
 • Hepatite karşı koruyucu ve önleyici etkisi vardır.

Enginar Çayının Yapılışı

Enginar Çayının Yapılışı

Kurutulmuş enginar yapraklarından yapılan enginar çayı için bir demlik ve suya ihtiyaç vardır.  Bir kişi için bir bardak su ve 1 tatlı kaşığı kurutulmuş enginar yaprağı hesaplanarak kaynayan suyun içine yapraklar atılır. 3 dakika kaynatılan enginar yapraklarını demlenmesi için 2 dakika daha bekletilir. Sonrasında istenirse limon eşliğinde veya sade olarak içilebilir.

Aç karnına tüketilmesi daha fazla etki göstermesine fayda sağlar. Sabah ve akşam birer fincan olarak Enginar çayı günde 2 fincan tüketilebilir. Emziren anneler ve anne adaylarının enginar çayı içmeleri tavsiye edilir. Enginar yapraklarını kurutmadan önce mutlaka çok iyi yıkamak gereklidir.

Enginarın Zararları

Zeytinyağlı Enginar Tarifi sebzede liste başı olan enginar yararları kadar zararları da vardır. En büyük zararı alerjik reaksiyon olan enginarın içerisindeki maddelere in tolerans gösteren kişilerde bu zararı verebilmektedir. Deve dikeni ve krizantemlerin türevlerinden birine alerjisi olan kişiler dikkatli veya hiç tüketmemelidir.

Safra kesesi ve karaciğer hastalığından mustarip kimseler için tüketilmesi sakıncalı olabilir. Bazı olumsuz tablolar izlendiğinden dolayı karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında enginar doktor gözetiminde kullanılır.

İdrar söktürme etkisi gösterdiğinden dolayı idrar kaçırma problemlerini yaşayan insanlar için özellikle çayını tüketmek pek doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

Enginar hastalıkların ilacı veya tedavisinde kullanılan bir ajan değildir. Onun yerine önleyici ve besleyici bir yiyecek olarak düşünülmeli ve buna göre tüketilmelidir.

 

 

 

 

 

Yoruma kapalı.