Karpuz Kaç Kalori?

Yaz aylarında bol bol tükettiğimiz karpuz diyet listesinde yer alan kalorisi düşük bir yaz meyvesidir. Diyet listesinde yer alan çoğu meyvenin az kalorili olması kilo vermenizi sağlayan önemli bir unsurdur. Karpuz elmadan sonra diyet listelerinde en çok tercih edilen ikinci meyvedir. Karpuzun düşük kalorili olmasının yanında serinletici ve tok tutucu özelliğinin bulunması da sizin için ekstra bir güzellik olacaktır. Herkesin de bildiği gibi yaz aylarına denk gelen ramazan ayında sahurları bol bol karpuz tüketilir. Bunun sebebi karpuzun hem tok tutucu özelliği hem de sulu bir meyve olmasıdır. Karpuzun sulu bir meyve olması günlük su ihtiyacınızın bir kısmını da karşılar.

Yaz aylarında yapılan diyet su kaybı yaşandığı için daha zordur. Özellikle de diyetinizi spor ile destekliyorsanız terleme fazla olacağı için vücudun günlük su ihtiyacı da fazla olacaktır. Bu yüzden her zaman dediğimiz gibi günlük su tüketim miktarınız en az 2 litre olmalıdır. Bunun yanında karpuz gibi düşük kalorili meyveleri tüketmek te su kaybınızı en aza indirgeyecektir. Diyet döneminde karpuzu tükettikten sonra içindeki çekirdekleri güneş gören temiz bir alanda kurutup daha sonra ara öğünlerde yiyebilirsiniz. Karpuz çekirdeği içinde herhangi bir katkı maddesi bulunmadığı için kalorisi düşük olacaktır ve size kilo kazandırmayacaktır. Çok çekirdek seven biriyseniz karpuz çekirdeğini diyet döneminde tüketebilirsiniz.

Diyet döneminde karpuzun suyunu da tüketebilirsiniz. Detoks tariflerinizi karpuzu ekleyip daha lezzetli karışımlar hazırlayabilirsiniz. Bunun yanında sabahları karpuz suyu ile kahvaltı öğününü destekleyebilirsiniz. Karpuz sadece düşük kalorili olması ile değil cildinize olan faydaları da sayesinde de öne çıkıyor. Karpuz içerisinde bulunan vitamin ve mineraller daha sağlıklı bir vücuda ve daha parlak bir cilde kavuşmanızı sağlıyor.

Hafif bir meyve olan karpuzun içerisinde bir porsiyon miktarında yaklaşık olarak 50-55 kalori bulunur. Yani günde bir porsiyon karpuzu rahatlıkla tüketebilirsiniz. Karpuzun miktarının belli bir kısmı su olduğu için kalori miktarı da bu yüzden düşüktür. Karpuz için yapılan sağlık araştırmalarında kalp hastalıklarına iyi geldiği ve sindirim sistemini harekete geçirdiği ortaya çıkmıştır. Karpuzu diyet döneminde dikkatli tüketmek gerekir. Bir porsiyondan fazla tüketildiği zaman şeker hastalığı problemi ortaya çıkabilir. Ayrıca diyet yapan şeker hastalarının karpuzu uzman kontrolünde önerilen miktarda tüketmeleri daha yararlı olacaktır. Karpuz yapısından da belli olduğu gibi lif oranı yüksek bir besindir. Bu yüzden tok tutma özelliği bulunmaktadır.

Diyet döneminde istediğiniz öğünde karpuz tüketebilirsiniz. Örneğin sabahları yağsız peynir yanına, ara öğünlerde tek başına, akşam öğünlerinde yemek sonrası tatlı niyetine yiyebilirsiniz. Fakat günlük karpuz miktarı tüketiminin de belli bir miktarı olmalıdır. Günlük bir tabak karpuz tüketebilirsiniz. Bu miktarın üstüne çıkmak kalori yakma yerine fazla kalori miktarı almak demektir. Buda size kilo aldıracaktır. Karpuz hafif bir meyve olması nedeni ile diyet döneminde tüketilmektedir.

Karpuz Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori: 30
Toplam yağ: 0,2 g
Kolesterol: 0 mg
Sodyum: 1 mg
Potasyum: 112 mg
Karbonhidrat: 8 g
Diyet lifi: 0,4 g
Şeker: 6 g
Protein: 0,6 g

Yoruma kapalı.