Karpuz Kilo Aldırıyor Mu ?

Karpuz, “cucurbitecae” bilimsel sınıflandırmasıyla kabakgiller familyasına ait bir meyvedir. Sulu ve tatlı olması nedeniyle ülkemizde yaz aylarının vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkmaktadır. Karpuzun en çok üretildiği yerler arasında tropikal iklim koşullarının egemen olduğu yerler gelmektedir. Bu yerler arasında Brezilya, Mısır, Çin ve Türkiye gelmektedir. Karpuzun kilo aldırmasına yönelik olarak uzun süreden beri karpuz kilo aldırır mı soruları sorulup durur. Bunun için konuya açıklık getirmemiz gerekmektedir.

Karpuzun Besin Değerleri

Karpuzun içeriğinde 0,2 gr toplam yağ oranı, 1 mg sodyum, 112 mg potasyum, 8 gr karbonhidrat, 0,6 gr protein ve de 6 gr şeker bulunmaktadır. İşte bu özellikleri dikkate alındığı zaman karpuzun içeriğinin her yönüyle dikkate alınması gerçekten de önemli bir yaklaşım tarzı olarak karşımıza çıkmaya devam eder. Böylelikle her yönden karşımıza çıkan özellikleriyle ele alındığını kesinlikle dikkate almamız gerekir.

Karpuz Nerelerde Yetişir?

Karpuz yetişme döneminde oldukça bol su ister. Olgunlaşma döneminde ise aşırı sıcaklık isteyen karpuz bu yüzden yazları sıcak ve kurak mevsim koşullarında kesinlikle yetişmektedir. İşte ortada duran bu yaklaşımlarından hareket edildiği zaman gerçekten de karpuzun kilo alımı açısından ele alınması gerekir. Lezzetli sulu yapısı ile yaz mevsiminin vazgeçilmezi karpuz hepimiz tarafından çok sevilir ve tüketilir.

Karpuz Kilo Aldırır Mı?

Tropik meyveler arasında bulunan karpuzun %85’lik kısmı sudan oluşur. Bu yüzden oldukça suludur. Bunun yanı sıra bir karpuz ortalama olarak 30 kaloridir (1 Prsiyon).

Verdiği tokluk hissi ve vitamin içeriği bakımından karpuz yaz diyetlerinde kendine her zaman yer bulur. Ancak küçük bir nokta var dikkat edilmesi gereken. Şeker! Yüksek meyve şekeri içeriğine sahip karpuzun yemeklerin sonunda yenmesi kilo almaya neden olacaktır. Bunun önüne geçmek için karpuz ara öğünlerde tek başına tüketilmeli yada peynir gibi destekleyici besinlerle beraber hafif ana öğünlerde yenmelidir.

Yoruma kapalı.