Kas Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde daha fit ve daha enerjik görünmek için insanların kas geliştirmeye olan ilgisi her geçen gün daha da artmaktadır. Güçlü ve sağlıklı kaslara sahip olmak fiziksel olarak iyi görünmeyi sağlamasının yanı sıra, kişiye sağlık açısından pek çok fayda da sağlar. Güçlü kaslar daha kolay kilo kontrolü sağlar, kronik hastalık risklerini minimuma indirir ve kişiye daha iyi bir uyku kalitesi sunar.

 

Hepimiz yapılı bir vücuda sahip olmak isteriz. Ancak çoğunlukla bu konuda yaptığımız en temel hata konuyu sadece dış görünüş olarak ele alıp mümkün olan en kısa sürede hayalimizdeki kaslı vücuda sahip olmaya çalışmak oluyor. Çok yoğun egzersizler ve istikrarsız beslenme planları ile kısa bir süre içinde kas yapmak elbette mümkündür. Ancak bu yöntem sağlığını önemseyen bir birey için hiç de uygun bir yöntem değildir. Kaslı bir vücuda sahip olmak ile sağlıklı bir vücuda sahip olmak her zaman için aynı şey değildir.

 

Beslenmenize Dikkat Edin

Sağlıklı bir şekilde vücut yapmak istiyorsanız karbonhidrat, yağ ve proteinleri vücudunuz için yeterli ve dengeli bir biçimde almaya özen gösterin. “Vücut yapmak için bolca protein tüketmek gereklidir” inanışı oldukça yanlış ve sağlık açısından tehlikeli bir inanıştır. Vücudumuz yeni kütleleri üretebilmek için karbonhidrat, yağ ve proteinleri dengeli bir şekilde almamıza ihtiyaç duyar. Eğer bu süreç boyunca normalden fazla miktarda protein tüketirseniz vücudunuz proteinlerin yakın ürünleri olan ürik asit, üre ve kreatinin gibi proteinin yıkım ürünlerini daha fazla üretir. Ve bu durum böbreklerin yükünü daha fazla artırır. Yanlış bir beslenme modelini uygulamak geri dönüşü çok zor olan sağlık sorunlarına yol açabilir.

 

Kaslarınıza Toparlanma İzni Verin

Büyük grupları üzerinde kuvvet egzersizleri uygularken ister istemez kas dokuda yırtılmalar ve yıpranmalar meydana gelebilir. Fakat vücudumuz bu yıpranmaları o bölgeyi daha kuvvetli bir hale getirerek onarmaya çalışır. Bu yüzden her grup için en az 1-2 saatlik dinlenme süreleri tanıyın.

 

Egzersizlere Önem Verin

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre karın, bacaklar, kollar, omuz gibi büyük grupları üzerinde kuvvet egzersizleri uygularken, haftalık 150 dakika bisiklet, yüzme, yürüyüş gibi kardiyovasküler egzersizlerin yapılması da gerekli ve faydalıdır.

 

Yoruma kapalı.