Kayısı Kaç Kalori?

Aşırı kilolar, günümüz dünyasında pek çok insanın şikayet ettiği ve kurtulmak için yollar aradığı bir sorundur. Bir takım diyet programları, bitkisel karışımlar ya da medikal tedaviler ile fazla kilolarını vermek söz konusu sorunu yaşayan her insanın hayalidir. Bu problemi, doğal besinler tüketerek aşmak da tercih edilen yollardan birisidir. Bu anlamda zayıflamaya yardımcı olacak ya da mevcut diyet programlarına takviyede bulunacak besinler araştırılmaktadır. Kayısı da bu araştırmaların konularından birisidir.

Geniş Tarım Alanı

Dünyanın neredeyse her bölgesinde ekim alanına sahip olan kayısı, Gülgiller ailesinin en popüler üyelerinden birisidir. Hem meyve olarak yemek hem reçel yapmak hem de kurutularak yemiş olarak tüketmek gibi oldukça çeşitli bir kullanım alanına sahiptir. Bu nedenle ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın pek çok yerinde kayısının önemi büyüktür. Özellikle Malatya yöresinde ekimine çok değer verilen kayısı birçok faydayı da içinde barındırmaktadır.

Bağırsak Sorunlarını Engellemeye Yardımcı

Kayısının içerisinde bulunan yoğun lif ve selüloz sayesinde özellikle bağırsakta meydana gelebilecek olası sorunların önüne geçilir. Kişinin boşaltım sistemi ile ilgili yaşayabileceği hemoroid ve kabızlık gibi problemlerin engellenmesine katkı sağlar.

C Vitamininin Vücuda Etkisi

İçeriğinde pek çok mineral barındıran kayısı, C vitamini açısından da oldukça zengin bir besindir. Kuru olarak tüketilmesi ya da sıkılarak suyunun içilmesiyle vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminin karşılanmasına yardımcıdır. Bunların yanında kayısı çekirdeğinin önemi de çok büyüktür. Bu çekirdek sahip olduğu besin değerleriyle vücut içerisinde adeta doğal bir antioksidan görevi görür.

Kuru Kayısı Uzun Süreli Tokluk Hissi Verir

İster direkt yenilerek ister suyunun içilerek ister de kaynatılarak pek çok farklı şekilde tüketilebilen kayısının kurutularak yenilmesi de oldukça faydalıdır. Gün içerisinde belli sayıda kuru kayısı tüketilmesinin kan şekerini dengelediği böylelikle de açlık hissinin kaybolduğu saptanmıştır. Ayrıca vücudun doğal şeker ihtiyacını da karşıladığı için tok geçirilen zamanın artacağı, dolayısıyla sık sık yemek yeme ihtiyacının ortadan kalkacağı ifade edilmiştir.

Kayısı Kaç Kalori?

Kayısıya günlük hayatlarında daha çok yer vermek isteyen kişiler, bu meyvenin kaç kalori içerdiğini merak etmektedirler. Kayısının kalori miktarı 100 gr içerisinde 48 kcal miktarındadır.

Yoruma kapalı.