Kendin Yap Fikirleri ile Neler Yapılabilir? 7 DIY Projesi

Kendin yap fikirleri sayesinde evinizde dekorasyondan tasarıma kadar birçok ürün oluşturabilirsiniz. Özellikle küçük yaş grubunda çocuğunuz varsa bu fikirler sayesinde el emeği oyuncaklar elde edebilirsiniz.

Kendin Yap Fikirleri İle Neler Yapılabilir?

kendin-yap-fikirleri

 

Kendin yap fikirleri tek bir konu ya da alan ile sınırlı değildir. Elinizdeki birçok ürünü bu fikirler sayesinde dönüştürebilirsiniz. Eski olarak gördüğünüz eşyalar yepyeni ve kullanışlı şeylere evrilebilir. Bunun yanı sıra hayal gücünüzü de işe koşarak yaratıcı ürünler ortaya çıkarabilirsiniz.

Peki bu tarz fikirleri hangi alanlarda kullanabilirsiniz? İşte size birkaç fikir.

1 – Kendin Yap Fikirleri Mobilya Tamiri

Evde kullandığımız ürünler arasında yer alan mobilyalar zaman içinde yıpranır hatta zarar görebilir. Eğer ürünlerinizi hala kullanmaya devam etmek istiyorsanız yıpranmış alanlarını yenilemeyi düşünebilirsiniz. Bununla ilgili olarak şu örnekleri verebiliriz:

  • Sandalye kılıfını yenileme
  • Boyası yıpranan mobilyaları tekrar boyama
  • Kırılan eşyalardan farklı objeler tasarlama

İnternet aramaları sayesinde bu alanda yapılan işlemlerin hepsine ulaşabilirsiniz. Adım adım izleyebileceğiniz videolar ile siz de ufak tefek evde mobilya tamiri işlemlerini yapabilirsiniz.

2 – Anneler Günü İçin El Yapımı Hediyeler

kendin-yap-fikirleri

Annenize hediye almak yerine kendin yap fikirleri kolay seçenekleri sayesinde el emeğiniz  olan bir ürün oluşturabilirsiniz. Tabloda bunlara birkaç örnek bulabilirsiniz.

                                                   Hediye Seçenekleri
Sevgi kartları El yapımı çiçek
Bardak tasarım Sevgi Kitabı
Fotoğraf albümü Anahtarlık
Örgü hediyeler Kağıttan hediyeler

İnternet aramaları ve kendi el beceriniz ile birçok fikir ortaya çıkarabilirsiniz. Dıy projeleri sayesinde çok sevimli hediyeler oluşturabilirsiniz.

3 – Ev Dekorasyonu Kendin Yap Uygulaması Fikirleri

Evimizin her alanı bizler için önemlidir. bu alanları küçük dokunuşlarla daha kullanışlı ve estetik  bir ortama dönüştürebilirsiniz. Örneğin kasalar ile oluşturulan bir kitaplık hem kitaplarınızın daha derli toplu durmasını sağlayacak hem de salonunuza bir görsellik katacaktır. Ayrıca boş şişelerden oluşturabileceğiniz vazo tasarımlarını çiçeklerinizle buluşturmayı da düşünebilirsiniz. Oda dekorasyonu fikirleri kendin yap sayesinde her odanızı baştan yaratabilirsiniz.

4 – Mobilya Boyama

kendin-yap-fikirleri

Mobilyalar evlerde en çok kullanılan eşyalar arasında yer alır. Bu yüzden çok fazla yıpranırlar. Zaman içinde taşınma, çarpma, güneş ışınları gibi etmenlerden dolayı boyalarda sararma veya renkte açılma gibi sonuçlar ortaya çıkar. Böyle durumlar olmasa bile mobilyanızın rengini değiştirmek size iyi hissettirebilir. Bu tarz işlemlerde vernikli mobilya boyama fikrini değerlendirebilirsiniz. Kendin yap fikirleri içinde bulabileceğiniz videoları izleyerek nasıl yapacağınızı öğrenebilir ve bu sayede mobilyanıza yepyeni bir görünüm kazandırabilirsiniz.

5 – Dekoratif Kase

Seramik hamuru, oklava, falçata ve zımpara ile evinizde kullanabileceğiniz dekor objesi yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak hamuru tıpkı mantı açar gibi açmalısınız. Ardından dilediğiniz boyutlarda kaseyi kalıp olarak kullanıp hamuru kesmelisiniz. Kuruma aşamasından sonra kendin yap fikirleri ile oluşturduğunuz eserenize dilediğiniz gibi süsleme yapabilirsiniz.

kendin-yap-fikirleri
Kendin Yap Fikirleri

6 – Konserve Kutusu İle Mumluk Yapımı

Kendin yap fikirleri ile oluşturabileceğiniz en romantik tasarımlardan biri mumluk yapımıdır. Üstelik yapımı çok basittir. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler ise konserve kutusu ve delici bir alet. Kutu üzerinde delikler açtıktan sonra mumluğunuz hazır. Dilerseniz farklı renklerde boyamalar yaparak hatta üzerine desenler çizerek daha güzel bir görünüm kazandırabilirsiniz.

7 – İp İle Tablo Tasarımı

Düz bir tahta zemine ipler ile harika bir tablo oluşturmak evinizin havasına şık bir dokunuş katacaktır. Bunu bir hayvan görseli veya bir ismin baş harfi hatta sevdiğiniz bir söz şeklinde düşünebilirsiniz. Tahta parçası üzerinde dilediğiniz görselin çıktısını alın ve ana noktalara çiviler çakın. Renkli ipler ile çivilerin üzerinden tablonuzu oluşturun. Kendin yap fikirleri arasında çok beğenilenlerden olan bu seçenek ile şık bir hediye oluşturabilirsiniz.

YouTube video

Sık Sorulan Sorular

Konu ile ilgili olarak merak edilen tüm detayları aşağıdan bulabilirsiniz.

1 – Ev Dekorasyon Tarzları Nelerdir?

Ev içi dekorasyon tarzı denilince birden fazla seçenek karşınıza çıkar. Bunların oluşmasında en önemli neden yaşanılan yerin kültürüdür. Bu açıdan bakıldığında son dönemlerde minimalist ve geleneksel ev tarzlarının ön planda olduğu söylenebilir.

2 – Dar Odalar Nasıl Geniş Gösterilir?

Bunun için açık renkli duvarlar ve güneş ışığından faydalanabilirsiniz. Ayrıca çıtalı pencere panjurları, şeffaf dantel perdeler de ferahlık sağlar. Bunun yanı sıra aynalara da dekorunuza ekleyebilirsiniz. Daha geniş bir görünüm için ayna iyi bir fikirdir.

3 – Evde Kendin Yap Sat İle Para Kazanılır mı?

kendin-yap-fikirleri

Böyle bir iş modelinde iyi bir reklam stratejisi de kullanmak gerekir. Bu sayede talebe göre ürün üretebilir ve gelir elde edebilirsiniz.

 

Yoruma kapalı.