Kepek Ekmek Kilo Aldırır Mı?

Kepek Ekmek Çok Kilo Aldırır Mı ?

Tam buğday ekmeği ya da kepek ekmeğin kilo aldırıp aldırmadığı konusu sürekli merak ediliyor. Diyetetik açıdan kepek ekmeğin kilo aldırıp aldırmadığı konusunu incelemek istedik. Kimileri kepek ekmeğinin kilo vermeyi kolaylaştırdığını söylerken, kimileri de kepek ekmeğinin beyaz unlu ekmek gibi kilo aldıracağını söylemektedir. Peki hangisi doğru ?

Hem Kilo Aldırır Hem de Kilo Vermeye Yardımcı

Kepekli ekmekler hem kilo vermeye destek olur hem de kilo almayı kolaylaştırır. Peki Nasıl ? Kilo verme diyetlerinde kontrollü olarak kepek ekmek tüketilmesi lifli yapısı nedeniyle bağırsakta karbonhidrat emiliminin yavaş yavaş olmasını dolayısıyla daha uzun sürede daha az acıkmayı sağlar. Bu özelliği nedeniyle kilo vermeye yardımcıdır. Kilo alma diyetlerinde ise protein içeriği beyaz ekmeğe göre daha yoğundur. Kilo alma diyetlerinde de kalori hesabıyla sağlıklı kilo almayı sağlar.

Kepek Ekmek Kalorisi

Konuya yönelik olarak kepek ekmek kilo aldırır mı sorusuna net bir yanıt vermemiz için öncelikli bir şekilde besin değerlerini bilmek gerekiyor.

1 dilim kepek ekmeğin (25 gr) ortalama 50 kalori olduğunu dikkate almamız gerekmekte ve bununla birlikte 100 gr kepekli ekmeğin ise 200 kalori olduğunu dikkate almamız gerekmektedir. Bu yönüyle kepek ekmeğin yani tam buğday ekmeğinin kilo almak isteyenlere önerilenler arasında mutlaka geldiğini kesinlikle söylemek gerekmektedir. Bu da her yönüyle önem teşkil eden bir durum olarak karşımızdaki yerini korur.

Kepek Ekmeğin Faydaları

  • Sindirimi kolaylaştırır.
  • Metabolizmanızı hızlandırdığı ve sindirimi düzene soktuğu için kabızlık ve basur gibi sıkça karşılaşılan rahatsızlıkların da önüne geçer.
  • Safra kesesi taşlarını kesinlikle önler.
  • Yüksek orandaki karbonhidrat değerleri sayesinde gün boyu enerjik kalmamıza yardımcı olur.
  • Kepek ekmek kilo aldırır mı sorusunun cevabı ise kararında tüketmek olur.

Kepek Ekmek Besin Değerleri

Kepek ekmekte ortalama olarak şu besin değerleri yer almaktadır:

3,4 gr toplam yağ oranı

41 gr karbonhidrat

200 kalori

6 gr şeker

8,5 gr protein

1,5 gr lif

Kepek Ekmek ile Beyaz Ekmek Arasında Ne Fark Var

Aslında içerdiği karbonhidrat bakımından hiç bir fark yok, hemen hemen aynı kalori değerine sahip. Fark beyaz unun imalatı ile ortaya çıkıyor. Rafine un denen şey buğdayın beyaz lifsiz kısmının ayrılıp bu şekilde sunulmasından ibaret. En büyük fark lif içeriğinde. Kepek ekmek lifli yapısıyla uzun süre sizi tok tutar. Karbonhidratların bağırsakta emilimini azalttığı için kan şekeriniz dengelenir. Ancak beyaz ekmek liften yoksun olduğu için bağırsaklarda anında kana karışır. Kan şekeriniz yükselir. Vücudunuz bunu telafi etmek için insülin hormonu salgılar. İnsülin kanda yükselen şeker seviyesini aniden düşürür ve siz çok çabuk acıkmaya başlarsınız.

Yoruma kapalı.