Kilo Aldıran Besinler ile Kalorisi Yüksek Yiyecekler

Kilo vermek isteyen kişilerin tüketmemesi gereken kalorisi yüksek besinler çok fazla tüketildiğinde vücutta yağlanmaya neden olabiliyor. Hem iştah açıcı hem de hızlı hazırlanan ve lezzetli olan kalorisi yüksek yiyecekler her zaman daha fazla tercih edildiğinden günümüzde kilo problemi yaşayan kişilerin sayısı her geçen gün artıyor. Pizza, hamburger, pasta, kola, patates kızartması gibi fast food yiyeceklerin karbonhidrat oranı oldukça fazla olduğu için yağlanmaya neden olur. Zayıflamak isteyen kişilerin kesinlikle tüketmemesi gereken bu besinler aynı zamanda obezite, diyabet, hiper tansiyon kalp ve damar hastalıklarına da neden olmaktadır.

Kilo Aldıran Zararlı Yiyecekler

Paket gıdalar, kolalı içecekler, tatlılar, transit yağ içeren yiyecekler, kızartmalar, dondurulmuş gıdalar, konserveler ve bisküvi gibi yiyeceklerde bulunan Monosodyum Glutamat adlı madde vücudu yiyeceklere karşı dayanıksız hale getiriyor. Sizi yiyeceklere karşı bağımlı hale getiren bu maddenin bulunduğu bir yiyeceği yediğinizde vücudunuz daha fazla yemek isteyecektir. İştahınızın artmasına ve sürekli bir şeyler atıştırmanıza neden olan bu besinleri tüketmemeye dikkat edilmelidir. Şeker, un ve tuzdan yapılan her türlü yiyecek kilo artışına neden olur. Bu nedenle tatlılar, hamur işleri, kızartmalar, makarna sosları, şarküteri ürünleri, ketçap ve mayonez gibi yiyecekleri ile alkol, asitli ve şeker içeren tüm içecekleri beslenme programınızdan çıkararak daha kolay kilo verebilirsiniz.

Kilo Alma Verme Nasıl Olur?

Kilo vermek isteyen kişilerin uzak durması gereken kalorisi yüksek besinleri kilo almak isteyen rahatlıkla tüketebilir. Kilo almak isteyenler hiçbir besin değeri içermeyen fast food yiyecekler yerine besin değeri yüksek sağlıklı kalorisi yüksek yiyecekleri tercih etmelidir. 18-50 yaş arasındaki kadınlar günde 1800-2400 kalori, erkekler 2200-3000 kalori, çocuk ve ergenler 1000-3000 kalori, sporcular ise 2500-3500 kalori alması önerilir. Kişinin boyuna ve günlük aktiflik süresine göre belirlenen bu değerlerden daha az kalori alındığından kilo verme, daha fazla kalori alındığında ise kilo alma başlar.

Kalorisi Yüksek Faydalı Besinler

Özellikle kilo almak isteyenlerin rahatlıkla tüketebileceği, diyet yapanların ise az miktarda tüketmesi gereken besinlerin başında kuruyemişler ve kuru meyveler gelir. Fındık, fıstık, ceviz, badem, kabak çekirdeği, ay çekirdeği, çam fıstığı, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, kuru erik, kuru şeftali, kuru armut, kurutulmuş elma ve kuş üzümü gibi besinlerin kalorisi yüksektir. Lif oranı fala olan bu besinler sindirim sistemini düzenler ve size enerji verir. Yağ ve lif içren avokado kilo almanızı kolaylaştırır. Lif, protein ve doğal şeker içeren muzun kalorisi diğer meyvelere göre daha fazladır. Omega 3 ve 6 yağ asitleri ile birçok vitamini içeren peynirden günde 100 gram yemeniz size 410 kalori almanızı sağlayacaktır. Ayrıca kilo almak için fıstık ezmesi, pekmez, bal, tere yağı, zeytinyağı, kırmızı et, beyaz et ve balık gibi besinleri daha fazla tüketmeniz gereklidir.

Yoruma kapalı.