Kilo Aldıran Yiyecekler Hangileridir ?

İdeal Kilo

Kilo Almak İçin Ne Yemeliyiz ?

Modern dünya denilen yerin içinde yaşayan modern insanlar. Çoğu zaman derdimiz ve tasamız, dış görünüş, güzellik, saçlar, kilo gibi şeyler. Özellikle kadınlar kilolarına dikkat edip zayıf ve formda görünmek isterler. Çoğu zamanda bunu başarırlar. Diyetisyenlerin gözleminde yapılan diyetler, spor merkezlerinde eğitmenlerin gözleminde yapılan sporlar, günlük hayatın yükünü ve stresini atmak için içilen bitkisel çaylar. Bunların hepsi veya bir kısmı sayesinde günümüz insanı kilo vermek konusunda ilerlemiş durumda. Ama birde işin tam tersi olan kısım var. Bu da şu oluyor ki; kilosu düşük olan veya kilo alamayan kişiler.

Düşük Kilolu Olmak ve İdeal Kilo 

Dünya sağlık örgütünün kilo konusunda yayınlamış olduğu raporlar ve istatistikler ile; yaş, boy ve cinsiyete göre ideal kilo saptanmıştır. Kendi özelliklerine göre bu kilonun çok altında olan kişiler, düşük kilolu olarak nitelendirilir. Obezite ne kadar tehlikeli ise düşük kilolu olmakta bazı durumlarda bir o kadar tehlikeli olabiliyor. Çünkü vücut bazı işlemler için yeteri kadar güç bulamıyor.

Kilosu düşük olan ve ideal kilosuna veya en azından ideal kilosuna yaklaşmak isteyen kişilerin tüketebileceği pek çok gıda mevcuttur.

Kilo Aldıran Yiyecekler
Dünya sağlık örgütünün kilo konusunda yayınlamış olduğu raporlar ve istatistikler ile; yaş, boy ve cinsiyete göre ideal kilo saptanmıştır. Kendi özelliklerine göre bu kilonun çok altında olan kişiler, düşük kilolu olarak nitelendirilir.

Kilo Aldıran Yiyecekler

Kilo aldıran yiyecekler genelde karbonhidrat yönünden zengin besinler ile yağlardan oluşmaktadır.  Bu yiyeceklerin bazıları herkes için uygun değildir. Bu da bünye ile alakalı bir durumdur. Bünyeyi belirleyen şeyler ise yaş, cinsiyet ve o anki kilo gibi şeylerdir. Ancak aynı boy, kilo, yaş, cinsiyete bağlı kişilerde de bünye farklılığı olabilir. Bu da organlar ve sindirim sistemi ile alakalı bir durumdur. Kilo aldıran başlıca yiyecekler ise şunlardır;

  • Hayvansal Yağlar: Balık ve kırmızı et gibi hayvansal besinlerden elde edilen yağlar kilo almak için iyi birer yöntemdir. Ancak kullanırken gayet dikkatli davranılmalıdır. Zira bu yağlar kilo aldırmakla birlikte yüksek kolesterolde içermektedir.
  • Bitkisel Yağlar: Bitkisel yağlar içinden özellikle fındık yağı, soya yağı ve zeytinyağı kilo alma konusunda kişiye yardımcı olabilir. Ancak hayvansal yağlarda belirttiğimiz gibi, bitkisel yağlarda da bu besinleri kullanırken dikkatli olunmalı. Kilo almaya çalışırken, başka hastalıklar alınmasın.
  • Fıstık Ezmesi: Genelde sporcular tarafından oldukça tüketilen bir besindir. Kalori değeri yüksek olup yağlar zararı yoktur. 1 yemek kaşığı fıstık ezmesi tüketmek kişiye yaklaşık 100 kalori kazandırır.
  • Kuruyemişler: Her gün önlerinden geçip gidilen kuruyemiş dükkanları da kilo almak isteyen kişiler için derman olabilecek yerler. Zira badem, fıstık, fındık gibi kuruyemişler içeriğinde; yağ, karbonhidrat, protein içerir ve bu sayede kilo alma konusunda yardımcı birer besin olabiliyor. Örnek vermek gerekirse bir avuç badem tek başına 161 kalori içerir. Bu kalori ise yağ, protein ve karbonhidratlar arasında bölüştürülmüş durumdadır. Şöyle ki; 161 kalorinin 116 kalorisi yağlardan, 25 kalorisi karbonhidratlardan ve geriye kalan 21 kalorisi proteinlerden elde edilir.
  • Çikolata: Çikolataları genelde büyüklerimiz her zaman çocuklara yasaklar. Hem zararlıdır diye hem de gereksiz kilo yapar diye. Ama kilo sıkıntısı olan kişiler için çikolata yardımcı bir besin olabilir. Çikolata kalori bakımından gayet zengindir. Hele birde bu çikolata bitter çikolata ise o zaman durum daha da güzel olabilir açıkçası. Bitter çikolataların acı bir tat verme sebebi içeriğinde fındıktan çok kakao barındırmasıdır. Bu da daha fazla kalori ve antioksidan anlamına gelir.
  • Peynir: Protein ve kalsiyum bakımından gayet zengindir. Çeşitli yağ seçenekleri bulunabilen peynirden tam yağlı seçmek kilo almaya yardımcı olacaktır.

Bunlar dışında ekmek yemek de kilo alma konusunda oldukça üstün bir hizmet verebilir vücuda.

Yoruma kapalı.