Kilo Verdiren Baharatlar

Kilo verme sürecinde size yardımcı olan baharatlar bakımından ülkemiz oldukça zengindir. Tadı ve kokusu ile çok farklı özelliklere sahip olan baharatları diyetinize ekleyerek kilo vermeyi hızlandırabilirsiniz.

Kırmızı Toz Biber
Et, sebze, çorba, salça ve sos yapımında sıkça kullanılan kırmızı toz biber içerdiği antioksidan sayesinde kalori yakışını hızlandırıcı etkiye sahiptir. Acı egzotik tadı olan kırmızı toz biber metabolizmayı hızlandıran en etkili baharatların başında gelir. Mide tembelliğini önleyerek hazmı kolaylaştırır.

Tarçın
Ter ile toksinlerin atılmasını sağlayan bu baharat gülü bir idrar söktürücüdür. Özellikle şeker hastalarının sıkça tüketmesi gereken tarçın kan şekerini dengede tutar. Açlık hissini engeller ve kendinizi uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. İştah kesici özelliğinin yanı sıra anı tatlı krizlerini önlediğinden öğünlerde daha az yemek yemenizi sağlar.

Zencefil
Özellikle et yemeklerinin sindirilmesini kolaylaştıran zencefil mide bulantısı ve şişkinliği önler. Bağışıklık sistemini güçlendirerek size enerji veren zencefil vücuttaki yağların atılmasını kolaylaştırır.

Kekik
Taze olarak yemeklere lezzet katan kekik kurusundan etkili bir detoks çayı yapabilirsiniz. İştah kapatıcı özelliğinin yanı sıra metabolizmayı hızlandıran kekik çayını içerek zayıflayabilirsiniz.

Mercan Köşk Çayı
Antispazmodik etkisi ile mide ve bağırsak gazının oluşmasını önleyen mercan köşk çayı güçlü bir idrar söktürücüdür. Terleterek toksinlerin atılmasını sağlayan bu çay sayesinde ödem oluşmasını engelleyebilirsiniz. Besinlerin sindirilmesini kolaylaştırarak vücutta yağa dönüşmesini önler.

Yeşil Çay
Bağırsaktaki faydalı bakterilerin çoğalmasını sağlayan yeşil çay güçlü bir antioksidandır. Metabolizmayı hızlandırma, yağların parçalanmasını kolaylaştırma özellikleri sayesinde kolayca kilo verebilirsiniz.

Zerdeçal
Safra ve karaciğerin fonksiyonlarını düzenli olarak yerine getirmesini sağlayan zerdeçal sindirim sistemini düzenler. Metabolizmayı hızlandırarak besinlerden alınan yağların vücutta depolanmasını önler.

Funda Çayı
Böbrekleri çalıştırarak idrarın sökülmesine yardımcı olan funda çayı kokulu güzel bir bitkidir. Mesane ve idrar yolu problemlerinde oldukça faydalı olan funda çayı ile ödem atabilirsiniz.

Tere Tohumu
Yağ yakan hücrelerin çoğalmasını ve hızlı çalışmasına yardımcı olan tere tohumu ile kilo verebilirsiniz. Özellikle troid hastalığına bağlı olarak kilo alan kişilerin kilo vermesini kolaylaştıran tere tohumu kan şekerini dengelediğinden daha az yemenizi sağlar.

Rezene Çayı
Yemeklere lezzet katan taze ya da kuru yapraklarından hazırlanan rezene çayı vücuttan fazla suyum atılmasını sağlar. Yüksek tansiyonu düşürür, bağışıklığı güçlendirir. Sindirimi düzenleyerek mide gazı oluşumunu önler. İştahı bastırarak aşırı yemenizi önleyen rezene çayı bağırsakları temizlediğinden detoks görevini görür.

Çörek Otu
Özellikle diyabet hastalarının kullanması tavsiye edilen çörek otu kan şekerini düşürür. Hücreleri yenileyen antioksidan özelliğine sahip olan çörek otu iştahınızı azaltır. Hazmı kolaylaştıran çörek otundan günde 1 tatlı kaşığı tüketerek zayıflayabilirsiniz.

Karabiber
Dünya mutfağında en fazla kullanılan baharatların başında gelen karabiber içerdiği vitaminler sayesinde diyet yaparken enerjik kalmanızı sağlar. Obezite hastalığının önlenmesinde tercih edilen karabiber hızla kilo verebilmenizi sağlar.

Yoruma kapalı.