Kilo Verirken Nelere Dikkat Edilmelidir

Sağlıklı Beslenerek Kilo Vermek

Kilo vermek çoğu insan için gözde büyütülen ve imkânsız olan bir eylem ancak ufak dikkatlerle kilo vermek ve korumak mümkün. Kilo vermek amacıyla çıkılan yolda yapılan en büyük hata birçok besini öğünlerden çıkarmaktır. Ancak insan tüm besinlere ve onlardan alacağı maddelere ihtiyaç duyar. Tüm besinler tüketilmeli fakat porsiyonlamaya dikkat edilmelidir. Vücut, proteinden karbonhidrata, şekerden yağa kadar tüm bileşenlere ihtiyaç duyar. Önemli olan bu bileşenlerin ne şekilde ve ne miktarda alınacağıdır. Sağlıklı beslenerek kilo vermek sanılanın aksine oldukça kolay. Dikkat edilecek ilk aşama paketli gıdaları hayatınızdan çıkartmak. Paketli gıdalar içerdiği yüksek katkı maddesi sayesinde kilo alımını ve açlık hissini arttırmaktadır.

Hazır Gıdalardan Uzak Durun

Paketler halinde satılan meyve suları ne kadar pratik olsa da içerdiği renklendirici ve tatlandırıcılarla doğallıktan uzaklaşıp yoğunlaştırılmış bir yapıya sahip olur. Hazır meyve suları yerine evde katı meyve sıkacağında yaptığınız doğrudan meyve sularını tüketebilirsiniz. Sebze ve meyve tüketirken taze olmasına dikkat etmekte önemlidir. Yağ tüketirkende dikkat etmek ve doğru yağ gruplarını almak önemlidir. Hindistancevizi yağı, zeytinyağı ve tereyağı tüketilmesi gereken gruplardandır.

Vücut, proteinden karbonhidrata, şekerden yağa kadar tüm bileşenlere ihtiyaç duyar. Önemli olan bu bileşenlerin ne şekilde ve ne miktarda alınacağıdır.

Kahvaltı Yapmaya Özen Gösterin

Sağlıklı beslenerek kilo vermek için dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kahvaltının atlanmamasıdır. Kahvaltı güne zinde başlamak için en besleyici öğündür. Özellikle kahvaltıda tüketilen protein içerikli yumurta, peynir gibi besinler gün boyunca sizi tok tutarak acıkmanızı önler. Kahvaltı yapmayan insanlar kahvaltı yapan insanlara göre daha fazla acıkmakta ve abur cubur isteği daha fazla olmaktadır.

Özellikle kahvaltıda tüketilen protein içerikli yumurta, peynir gibi besinler gün boyunca sizi tok tutarak acıkmanızı önler.

Porsiyon Kontrolü Şart

Sağlıklı beslenerek kilo vermek için önemli olan bir diğer şey ise tüm besin gruplarının en doğalını tercih etmektir. Günümüzde doğal besin tüketmek ne kadar zor olsa da işlenmiş gıdalar yerine çiğ şekilde tüketmek, lif açısından zengin besinleri tüketmek oldukça yararlı olacaktır. Porsiyon kontrolü de dikkat edilmesi gerekenlerdendir. Tabağınızda yeşilliklere daha fazla yer ayırmak hem tabağınızı zengin gösterecek hem de az kaloriyle fazla tokluk hissetmenizi sağlayacaktır. Sağlıklı şekilde kilo vermek için  gün içerisinde su tüketimini arttırmakta önemlidir.

Günümüzde doğal besin tüketmek ne kadar zor olsa da işlenmiş gıdalar yerine çiğ şekilde tüketmek, lif açısından zengin besinleri tüketmek oldukça yararlı olacaktır. Porsiyon kontrolü de dikkat edilmesi gerekenlerdendir.

Yoruma kapalı.