Kilo Verme Egzersizleri

Sağlıklı yaşamın en temel kurallarından biri olan spor yaparak hipertansiyon, diyabet, eklem ağrıları ve kalp problemlerinden kurtulabilir hem de çok daha kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz. Günde 30 dakikanızı yapacağınız basit egzersizler ile metabolizmanızı canlandırabilir böylece daha hızlı bir şekilde kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Egzersiz Yapmanın Faydaları
Akciğer ve kalp fonksiyonlarının çalışması için gereken oksijenin alınmasına yardımcı olan egzersiz hareketleri kanser, eklem romatizması, şeker hastalıklarına karşı sizi korur. Günlük iş yaparken ya da merdiven çıkarken daha az yorulmanızı sağlar. Endorfin seviyenizi yükselterek mutluluk hormonunuzu çalıştırır ve stresi azaltarak kendinizi ruhsal yönden daha iyi hissetmenizi sağlar. Kaslar oksijeni daha iyi kullandığı için kaslarınızı egzersiz yaparak sıkılaştırabilirsiniz.

Kilo vermek, ödem atmak ve toksinlerden arınmak amacıyla düzenli olarak kilo verme egzersizlerini her gün yapmalısınız. Egzersizler metabolizmanızın hızını arttırır ve yağ yakmaya başlarsınız. Spor yaparken vücudunuz enerji harcayarak yağ yaktığı gibi spordan sonraki 2 saat kadar vücudunuz hala yağ yakmaya devam edecektir. Bu nedenle akşam yemeğinden sonra yapacağınız yürüyüş ya da basit gerinme hareketleri ile uykuda bile yağ yakmaya devam edebilirsiniz.

Egzersiz Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?
Kilo vermek için sadece egzersiz yapmak yeterli olmaz. Aynı zamanda diyet yapmanız yağları daha hızlı yakmanızı sağlar. Vücudunuz için yeterli olan kalori ihtiyacınıza göre beslenmelisiniz. Karbonhidrat ve protein ihtiyacınızı balık ya da meyve yiyerek karşılamalısınız. Dehidrasyonu önlemek için bol bol su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Egzersiz hareketlerini azar azar arttırmalısınız. İlk günden vücuda yüklenmek sporu yarıda bırakmanıza nende olur. Tek tip hareket yapmak vücudun zamanla bu harekete karşı duyarsızlaşmasına yol açacağından egzersiz hareketlerini çeşitlendirmelisiniz.

Spora başlamadan önce ısınma hareketleri yapmalı, haftada en az 3 gün belirlediğiniz hareketleri tekrarlamalısınız. Set arasında uzun süre ara vermek vücudun soğumasına neden olacağından en fazla 2 dakika ara verebilirsiniz. Tercihe göre yüzme, ağırlık çalışması, yoğa, kick box, kürek çekme, bisiklet, koşu yapabilir ya da dans ederek kolayca zayıflayabilirsiniz.

Kilo Verme Egzersizleri

Step Aerobik
Özellikle bacak, kalça ve basen bölgesindeki kasları çalıştırarak bölgesel incelme sağlamanız açısından oldukça faydalı olan step aerobik hareketlerini 1 saat yaparak yaklaşık 800 kalori yakabilirsiniz.

Yürüyüş
En kolay egzersiz hareketlerinden biri olan yürüyüş ile uzun vadede kilo verebilirsiniz. Yürüyüş yaparken temponuzu değiştirmelisiniz. 1 Saatlik yürüyüş ile 300 kalori yakabilirsiniz.

Bisiklet
İster doğada ister spor salonundaki eliptik bisikletleri yapacağınız 1 saatlik egzersiz ile 500 kalori yakılabilir. Özellikle bayanların kalça ve baldır bölgelerindeki yağları yakmak için tercih ettiği bu egzersizi yaparken daha fazla kalori yakabilmek için sürekli temponuzu değiştirmelisiniz.

Plates
Son yıllarda tercih edilen egzersiz hareketlerinin başında plates gelmektedir. Kolayca kilo verebilmenizi sağlayan plates hareketleri ile göbek ve bel bölgenizi inceltebilirsiniz.

Yoruma kapalı.