Kilo Vermede Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Kilo vermede doğru bilinen yanlışlar, kişilerin kilo verme sürecini olumsuz etkileyerek beklenen sonuçların alınamamasına neden olabilmektedir. Dünya sağlık örgütünün oluşturmuş olduğu vücut kitle endeksi hesaplamasına göre, vücut ağırlığının boyun karesine bölümünden çıkan sonucun 25’ten az olması gereklidir. 25 değerini geçen kişiler belirli aralıklara göre hafif kilolu, kilolu ya da obez kategorisine girmektedir.

YouTube video

Kilo vermek birçok kişinin öncelikle sağlığı sonrasında ise görünümü için gerekli olabilecek bir işlemdir. İdeal kilosunun üzerinde olan kişilerin, fazlalıklarından kurtularak hedef kilosuna ulaşabilmesi için belirli bir diyet sürecinden geçmesi gereklidir. Diyet sürecinde destek almayan kişilerin, kilo verme sürecinde doğru bilinen yanlışlardan uzak durması ve sağlıklı bir şekilde kilo vermesi gerekecektir.

Kilo Vermede Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kilo verme sürecinde yapılması gerekenler sayesinde kişilerin ideal kilosuna erişebilmesi mümkün olabilmektedir. Kilo verme sürecinde irade en önemli konudur. İradesizlik, kişilerin doyumsuz olmasına dolayısı ile haddinden fazla yemesine neden olabilmektedir. Bu noktada kişilerin irade problemini yenmesi, bu süreç öncesi ve sırasında kendini sürekli motive etmesi gereklidir.

İrade problemini aşamadığı durumlarda ise kişinin bir diyetisyen ile çalışması etkili sonuçlar alabilmesini sağlayabilecektir. Kilo verme sürecinde kişilerin, belirli bir öğün sayısı oluşturması gerekecektir. Öğün sayısı kişilerin alışkanlıklarına göre 2 ya da 3 olarak belirlenebilecektir. Ayrıca diyette ana öğün sayısı kadar ara öğün eklemesi de yapılmalıdır. Buna göre toplam öğün sayısı 4 ila 6’ya çıkarılmalıdır. Diyet sürecinde kişilerin olabildiğince hareketli olması gerekecektir.

kilo-vermede-dogru-bilinen-yanlislar

Kişinin yaşam koşulları spor yapmaya uygun değilse, günlük 10 bin adım sınırını aşması gerekecektir. Yaşam koşullarının uygun olması halinde ise haftada 2-3 kez spora gidilmesi bu sürecin olumlu işlemesini sağlayabilecektir. Diyette yeşil sebze, lifli gıda ve meyvelere daha çok yer verilmesi kişinin kendini tok hissedebilmesini sağlayabilecektir.

Bu besinlerin tamamı şeker dengesini oluşturabileceği için tokluk süresini önemli ölçüde azaltabilecektir. Kilo verme sürecinde yapılması gerekenler arasında bol su tüketmekte bulunmaktadır. Su içmek yakılan yağın vücuttan parçalanarak uzaklaştırılabilmesini sağlayabilecektir. Bunun yanı sıra su içme oranı fazla olan kişiler bu süreç sonunda daha sıkı ve esnek bir cilde kavuşabilecektir.

Kilo Verme Sürecinde Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

kilo-vermede-dogru-bilinen-yanlislar

Kilo verme sürecinde sık yapılan hatalar nedeniyle kilo verme durabilmektedir. Bunun yanı sıra bu hatalar kimi zaman kişilerin kilo vermesi yerine daha da fazla kilo almasına neden olabilecektir. Kilo vermede aç kalmak kilo verimini değil alımını hızlandıracaktır. Aç kalan bireylerin vücut sistemleri depolamaya daha meyillidir. Bu da kişide kilo ya da ödem oluşmasına neden olabilir. Kilo verme sürecinde bulunan kişilerin az ve sık yemesi metabolizmasının çalışmasını artırabilecektir.

Bu süreçte vücudun her şeye ihtiyacı bulunmaktadır. Bu nedenle yağ ve karbonhidratı tamamen bırakarak yalnızca proteinle sağlıklı kilo verilmesi mümkün olamaz. Kişilerin yağ ve karbonhidrattan sınırlı, proteinden zengin olarak beslenmesi gerekecektir. Kilo verme sürecinde sık yapılan hatalar arasında akşam geç yemek yememe konusu da bulunmaktadır. Her kişinin kendine özgü bir yaşam stili bulunmakta ve saat düzeni her zaman yakalanamamaktadır.

Kilo verme sürecinde kişilerin uykudan 3 saat önceki sürece kadar yemek yiyebilmesi sorun yaratmayacaktır. Bu süreçte kişilerin en çok yaptığı hatalardan birisi ise düşük kalorili beslenmektir. Zayıflamak isteyen kişilerin kalori sınırlandırması yapmaması, diyetinde yemesi gereken tüm besinlere yer vermesi gerekecektir. Bir diğer hata ise kişilerin aç bir şekilde spor yapmasıdır. Açken spor yapmak kişilerin iştahının artmasına ve bu nedenle daha çok yemek yemesine neden olabilir.

kilo-vermede-dogru-bilinen-yanlislar

Diyet yapan bir bireyin yemekten ortalama 1-2 saat sonrasında spora gitmesi en sağlıklısı olacaktır. Kilo vermede doğru bilinen yanlışlar arasında popüler diyet listelerini kullanmakta yer almaktadır. Herkesin diyeti kendine özgü olmalıdır. Bir başkasının diyet listesinde yedikleri başka bir kişinin metabolizmasını yavaşlatabileceği gibi kilo verme sürecini olumsuz etkileyebilecektir. Bunun için en doğrusu kişinin kilo verme sürecinde diyetisyen desteğine başvurması olacaktır.

Kilo Vermede Kilo Verimi Nasıl Olmalıdır?

Kilo vermede doğru bilinen yanlışlar arasında hızlı kilo vermek istenmesi bulunmaktadır. Bu süreçte diyet yapan kişilerin sabırlı ve temkinli davranması gerekecektir. Diyet yapan kişilerin hemen hemen hepsi, hızlı kilo vermeyi istemekte bunun için şok diyetler uygulayabilmektedir. Hızlı kilo vermek yerine kalıcı kilo vermek bu süreçte hedeflenen en önemli unsur olmalıdır. Hızlı kilo veren kişilerin büyük bir kısmı yağdan kilo vermek yerine su ve kas kütlesi kayıplarına uğramaktadır.

kilo-vermede-dogru-bilinen-yanlislar

Hızlı kilo vermek kişilerin organ ya da vücut sistemlerine zarar verebilmektedir.Bunun yanı sıra hızlı kilo veren kişilerin büyük bir kısmı diyet sürecini sonlandırdığında verdiğinden çok daha fazla miktarda kilo alabilmektedir. Sağlıklı kilo vermek yağ miktarının artırılmasına dolayısı ile kalıcı kilo verilmesini sağlayabilecektir. Diyet sürecinde metabolizma hızı ve diğer özellikler kilo veriminde değişikliklere yol açsa da kişilerin haftalık olarak 1 kilo vermesi en sağlıklısı olacaktır.

Eğer yazımızı beğendiyseniz 10 Maddede Hızlı Kilo Verme Yöntemleri Nedir ? Hızlı Kilo Verme Yolları Nelerdir ? konulu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yoruma kapalı.