Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı ?

Kilo vermek için ne yapılmalı sorusu kilo kaybına acilen ihtiyaç duyanların sıklıkla sorduğu sorular arasında yer alıyor. Fazla kiloları olanlar, bu kilolarından kurtulmak için farklı diyetler deneyerek kilo verme sürecini hızlandırmaya çalışmakta. Bu süreçte mide ameliyatı geçirenler, şok diyet programları uygulayanlar ve yemeği tamamen kesenler de yok değil. Bu süreçte kilo verme sürecinin temel mantığını çözmek önemli.

kolaydiyetlistesi_kilo-vermek-icin-ne-yapilmali67

Yani doğru bir başlangıç yapmak isteyenlerin, kilo verme sürecinin nasıl işlediğini iyi bilmesi avantaj sağlamakta. Bu süreçte hangi diyet programları, hangi diyet yemekleri tüketilirse tüketilsin dikkat edilmesi gereken hususlar aynı şekilde devam ediyor. Ancak temek olarak; sürecin en başında doğru bir kilo ölçümü yapılması gerekiyor.

Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı ? Nelere Dikkat Edilmeli ?

kolaydiyetlistesi_kilo-vermek-icin-ne-yapilmali

Kilo vermek için ne yapılmalı sorusu için ilk başta hedef kilo belirlenmeli. Bugün kaç kilo olduğunuzu belirlemek, sürecin başında hangi aşamada olduğunuzu tespit etmek için önem arz ediyor. Bu sayede “Önce”, “Sonra” karşılaştırmalarını yapmak da mümkün oluyor. Süreç boyunca kaç kiloya kadar inilmek istendiği de bir yere not edilmeli. Kişinin hedefleri somut bir şekilde ortaya koyulursa bu hedeflere ulaşmak daha da kolay bir hale geliyor. Kilo verme sürecinin temel faktörlerine dikkat edilmeli.

kolaydiyetlistesi_kilo-vermek-icin-ne-yapilmali67

Örneğin, şeker tüketimi minimum düzeye indirilmeli. Süreç boyunca mümkün mertebe beyaz undan yapılan yiyecekler de tüketilmemeli. Kilo vermek için diyet arayanlar için özel programlar uygulamak da mümkün. Ancak hangi program uygulanırsa uygulansın diyet programı uygulamalarının yanı sıra temel hususlara sadık kalınması gerekiyor. Bu süreçte günlük egzersizler de ihmal edilmemeli. Su tüketimi metabolizmayı hızlandırdığı gibi, yağ yakma sürecine doğrudan etki ediyor. Tüm bunlara dikkat edildiğinde bile vücut, hızlı bir şekilde toparlanabilir.

Bu Süreçte Hangi Egzersizler Yapılmalı ?

kolaydiyetlistesi_kilo-vermek-icin-ne-yapilmali

Kilo vermek için ne yapılmalı sorusuna genel bir cevap arayanlar için bu süreçte sporun ihmal edilmemesi gerektiği söylenebilir. Sporun ihmal edilmemesi demek, ağır spor branşları ile içli dışlı olmayı gerektirmiyor. Günde yarım saatlik bir yürüyüş bile kilo verme sürecini ciddi anlamda destekliyor. Kalori yakma sürecini hızlandırmak isteyenler için de yürüme egzersizleri, koşu egzersizleri ile yer değiştirebilir. Böylece vücudun terleme seviyesi de artacaktır. Bölgesel zayıflama ve bölgesel incelme hedefi olanların, hedef bölgeye yönelik egzersizleri de aksatmaması gerekiyor. Bu sayede istenilen kiloya ve fit bir görünüme ulaşmak mümkün hale geliyor. Bölgesel egzersizlerde seviye seviye çalışmalar yapmak önemli. Bir anda vücudun herhangi bir bölgesine yüklenmek doğru bir yöntem olmayabilir.

Günlük Su Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

kolaydiyetlistesi_kilo-vermek-icin-ne-yapilmali67

Kilo vermek için ne yapılmalı sorusuna su tüketimini de dahil etmek doğru olacak. Çünkü vücudun susuz kalması; hem kilo verme sürecini yavaşlatmakta hem de vücudun sağlığını kaybetmesine yol açmakta. Gün boyunca 2,5 ya da 3 litre arasında bir tüketim yeterli oluyor. Minimum 2,5 litre su tüketimi ise kesinlikle ihmal edilmemeli. Vücudun fonksiyonlarını yerine getiren su, aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırıyor. Hatta Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre limonlu su içenlerin metabolizmasını hızlandıran etkenin, limon suyu yerine saf su olduğu tespit edilmiş. Bu demek oluyor ki sabah kalkınca içilen bir bardak su, kilo verme sürecinin en büyük dostu konumunda. Su yerine diğer içecekleri tercih edenler bulunsa da sudan şaşmamak gerekiyor.

Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı ? Tatlı Tüketimi Nasıl Olmalı?

kolaydiyetlistesi_kilo-vermek-icin-ne-yapilmali67

Bu süreçte en çok sorulan sorular arasında, sanırım tatlı tüketimi ile ilgili olanlar yer alıyor. Yani tatlı krizlerinin aşılması için tatlı yemeden durulmuyor. Ancak şekerin vücuda olan zararının yanı sıra aynı zamanda kilo problemlerinin de en büyük etkeni şeker oluyor. Uzun süreli diyet programları sırasında haftada en fazla 1 gün ve 1 kere olmak şartıyla sütlü tatlı tüketimi yapılabilir. Bunun dışında şerbetli tatlılardan uzak durmak, diyetin selameti açısından dikkat alınması gereken bir durum. Sütlü tatlılar yerine yaz mevsiminde sade dondurma tüketimi de tercih edilebilir. Açlık ve tatlı krizlerini önlemek için protein diyet tercihi yapılabilir. Protein ağırlıklı bir beslenme programı uygulamak da aynı etkiyi sağlayacaktır. Protein alımı sayesinde açlık hissi yok olurken acıkma süreleri de uzayacaktır. Bunun sonucunda da açlık krizleri ile birlikte diyetin bozulma riski ortadan kalkacaktır.

Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı ? Hangi Diyet Programı Önerilebilir?

kolaydiyetlistesi_kilo-vermek-icin-ne-yapilmali

Kilo vermek için ne yapılmalı ve hangi diyet listesi uygulanmalı soruları önem kazanıyor. Bu dönemde seçilen diyet listelerinin çok da bir önemi yok aslında. Genel kurallara dikkat edildiğinde, ihtiyaç duyulan kalori açığı oluşturularak kilo verme durumu zaten gerçekleşiyor. Ağır diyet düzeni olarak adlandırılan ketojenik diyet listeleri, bu dönemde hızlı kilo vermeyi sağlıyor. Ancak, bu tarz diyetlerin doktor ya da uzman tarafından denetlenmesi gerekiyor. Aksi durumda, zayıflamak için uygulanan programlar bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Kilo verme sürecinde akşam saat 20:00’den sonra herhangi bir şey yenmemesi de faydalı sonuçlar sağlamakta. Bu süreçte diyet arkadaşı bulmak da sürecin kolay bir şekilde sürdürülmesine yardımcı olabilir.

Yoruma kapalı.